KONSPEKT DO INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE W STOPNIU UMIARKOWANYM, ZNACZNYM, GŁĘBOKIM
Data: 13.09.2017 r.
Czas trwania: 2 h (2 x 60 minut)
Prowadząca: mgr A. Belczyk, mgr Joanna Konopka – Świgut
Miejsce pracy: pokój dziecka / sala zajęciowa
Uczeń: Adrian W. / kl. II ,,ua’’
Cele zajęć:
- stymulacja dotykowa
- doskonalenie umiejętności koncentrowania uwagi na przedmiocie
- kształtowanie umiejętności zabawy przedmiotem
- kształtowanie umiejętności komunikacyjnych (reagowania na proste polecenia)
- zdobywanie nowych doświadczeń w zakresie posługiwania się papierem
- rozwijanie kreatywności i samodzielności
- czerpanie radości z zabawy
- stymulacja słuchowa
- wzbudzanie aktywności własnej dziecka
- doskonalenie kontaktu i współpracy z nauczycielem
Formy pracy: indywidualna / grupowa
Metody nauczania: czynnościowe, praktycznego działania, techniki relaksacyjno – rozluźniające, naśladownictwa, pokazu, zadań stawianych do wykonania.
Środki dydaktyczne: Baśń pt: ,,Królowa Śniegu’’, papier, sanki, płyta z bajką słowno - muzyczną, odtwarzacz cd.
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne
1. Powitanie:
- nawiązanie z dziećmi kontaktu
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,dzień dobry’’
- głośne wypowiedzenie imion uczniów.
II. Zajęcia właściwe
1. Zapoznanie z treścią baśni. Uczniowie mają za zadanie odgadnąć tytuł.
2. W domu zabawy z papierem:
- targanie papieru
- robienie ,,kulek śnieżek’’ z gazety; uczniowie zwijają gazetowe kule oburącz
- bombardowanie, rzucanie kulkami; na hasło ,,Śnieżka’’ rzucają nimi raz prawą raz lewą ręką w kierunku nauczyciela
3. Odpowiedz na pytania lub dokończ zdania.
1. Królowa .......... /Śniegu/
2. Kai i .......... /Gerda/
3. Kim była mała rozbójniczka?
4. Czy rozbójniczka miała dobre serce?
5. Jak mała rozbójniczka pomogła Gerdzie w poszukiwaniach Kaila?
4. Bajkowe zagadki Zgaduj Zgadula
Okruch lustra wpadł mu w serce i z tego powodu
Było zimne i niemiłe jak kawałek lodu. /Kaj/
5. Uspołecznianie:
Zabawy na świeżym powietrzu:
- ,,Saneczkowy kulig’’
- zabawy śnieżynkami, rzucanie kulkami ze śniegu
6. Przeczytaj fragment baśni i wymyśl własne zakończenie.
III. Zajęcia końcowe
1.Rozwijanie sprawności słuchowej – relaks podczas słuchania słuchowiska muzycznego.
2. Porządkowanie miejsca zabawy.
3. Nagrodzenie wychowanków.
4. Pożegnanie:
- podziękowanie i pochwalenie dzieciom za udział w zajęciach
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,do widzenia’’
- zapowiedź następnego spotkania.
Źródła:
J. Ch. Andersen, ,,Królowa Śniegu’’.
Słuchowisko muzyczne: ,,Bajki słowno – muzyczne’’, Wyd. W-wa 2004 r.