Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami w grupie 4- latków
Grupa: 4- latki
Temat: W deszczowej krainie- zabawy z mamą i tatą.
Cele ogólne:
- motywowanie do uczestnictwa w życiu rodzinnym
- rozwijanie umiejętności rozumienia istoty zjawisk atmosferycznych
Cele operacyjne (dziecko):
- aktywnie uczestniczy we wspólnych przedszkolnych zajęciach z najbliższymi
- nazywa niektóre zjawiska atmosferyczne: deszcz, wiatr, burza
Metody:
- czynna- zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń
- słowna: objaśnienia
- percepcyjna: bezpośredniego spostrzegania, przeżywania
- el. pedagogiki zabawy
- metody aktywizujące
Formy:
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- nagrania CD, naczynie z wodą, chusta animacyjna kubeczki, woda mineralna, emblemat kropli deszczu, słomki, folia malarska, kasztany, liście, żołędzie, orzechy, po kawałku kliszy rtg dla każdego dziecka, jesienne puzzle dla każdego dziecka, kolorowe pastele, dwa arkusze białego brystolu, kolorowe koła, kleje
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa na powitanie metodą M. Montessori z wodą- ustawienie dzieci w kole i przekazywanie szklanki z wodą przy muzyce klasycznej.
2. Zabawa z chustą animacyjną- prowadząca opowiada:
Nadeszła jesień, na dworze jest coraz chłodniej, często wieje wiatr- wszyscy lekko wachlują chustą, ale czasami zdarza się, że zaświeci słońce i wtedy bardzo się cieszą- poruszamy się po kole, kiedy jest ładna pogoda często wybieramy się do parku, a w parku możemy znaleźć kasztany, które spadają a wtedy słyszymy: pac- pac- pac- dzieci powtarzają i uderzają całą dłonią w chustę. Czasami zdarza się tak, że nagle pada deszcz i wtedy szybko chowamy się pod parasol- dorośli trzymają chustę a dzieci chowają się pod nim.
3. Zabawa badawcza „Jaka jest woda?”- dzieci siedzą w kole, w środku miska z wodą, kolejno zanurzają ręce, pluskają, dotykają, wąchają, podsłuchują. Następnie próbują mineralnej wody. Poznają cechy fizyczne – wzrokiem, słuchem, węchem, smakiem, dotykiem. Z pomocą nauczyciela wysuwają wnioski: woda jest bezbarwna, przeźroczysta, bez smaku i zapachu, bezkształtna. Nauczyciel zadaje pytania: Gdzie znajduje się dużo wody? Do czego jest potrzebna? Co by było gdyby jej nie było?
4. Zagadki słuchowe- rozpoznawanie i nazywanie odgłosów deszczu, ulewy, burzy, piorunów.
5. „Kropelka deszczu”- zabawa oddechowa. Rodzice wraz z dziećmi siedzą na dywanie, każdy otrzymuje słomkę, rozpoczyna nauczyciel, zadaniem wszystkich jest przyciągnięcie kropli do słomki i podanie do sąsiada.
6. „Deszcz i chmury”- zabawa ruchowa z wykorzystaniem folii malarskiej. Chłopcy wraz
z rodzicami trzymają folię malarską, a dziewczynki siedzą na dywanie pod folią. Podczas słuchania muzyki chłopcy wraz z rodzicami obracają się w rytm muzyki, gdy muzyka ucichnie zaczyna padać deszcz dziewczynki uderzają paluszkami w folię. Następuje zamiana ról.
7. „Jesienne rytmy”- zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem materiału przyrodniczego. Każde dziecko otrzymuje 2 kasztany, 2 liście, 2 żołędzie i 2 orzechy. Zgodnie z instrukcją nauczyciela kolejno układają w rzędzie rytmy.
8. „Deszcz”- naśladowanie padającego deszczu przy użyciu kliszy rtg- różnicowanie natężania deszczu zgodnie ze słyszanym odgłosem
Delikatne uderzenia palcem – kropi
Uderzenie na zmianę dwoma palcami – pada
Przesuwanie dłonią po kliszy – mży
Uderzanie wszystkimi palcami – leje
Potrząsanie kliszą – burza
9. Zabawa muzyczno- ruchowa „Deszczyk” wg KLANZY- dzieci inscenizują rytmicznym ruchem muzykę (deszcz – naśladowanie rękami nad głową spadających kropli, wiatr – naśladowanie kołyszących się drzew, błyskawica – klaśnięcie, grzmot – tupnięcie, rysowanie w powietrzu chmur).
10. „Jesienne puzzle”- każde dziecko otrzymuje kopertę, a w niej 4 elementy do ułożenia. Dziecko układa puzzle na tacy.
11. „Kolorowy deszcz”- zabawa muzyczne wg D. Dziamskiej. Dzieci ustawione wokół stolików.
W ręce trzymają kolorową pastelę, gdy usłyszą muzykę kreślą kolorowe kreski z góry na dół
w rytm muzyki, gdy muzyka cichnie zmieniają kolor kredki i przesuwają się w prawo o jedno miejsce i kreślą dalej. Gdy kolorowy deszcz już jest narysowany dzieci przyklejają kolorowe parasole i dorysowują laseczki.
12. „Dokończ zdanie”- zabawa twórcza
Dzieci z pomocą dorosłych kończą zdanie rozpoczęte przez nauczycielkę wg własnego pomysłu:
- Kiedy jest jesień to...
- Lubię jesień, ponieważ...
- Jesienią można...
- Jesień jest fajna...
13. „Jesień” – masażyk w opracowaniu M. Bogdanowicz (wykonują rodzice dzieciom).
Drzewom we włosy dmucha wiatr, (dmuchamy we włosy)
a deszczyk kropi: kap, kap, kap. (delikatnie opukujemy plecy)
Krople kapią równiuteńko,
Szepczą cicho: „mój maleńki, (głaszczemy po włosach i całym ciele)
śpij już, śpij, śpij, już śpij, już śpij...”
Leci listek, leci przez świat, (przesuwamy opuszkami po plecach)
gdzieś tam na ziemię cicho spadł. (lekko naciskamy w jednym miejscu)
Leci drugi, leci trzeci, (przesuwamy opuszkami palców po plecach 2 razy)
biegną zbierać listki dzieci. (szybko stukamy wszystkimi palcami)
I z uśmiechem wszystkie liście (głaszczemy dziecko po plecach)
układają w piękne kiście.
14. Zakończenie zajęć- ewaluacja- dzieci oceniają przebieg zajęcia- każde z nich dostaje dwie buźki- uśmiechniętą i smutną- jeśli się podobały wrzuca do miseczki buźkę uśmiechniętą, jeśli nie do drugiej miski buźkę smutną.