Scenariusz zajęć programowych z elementami języka angielskiego
w grupie 3-latków „KRASNOLUDKI”
Temat zajęcia: Zaczarowane krople deszczu
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności dostrzegania i rozumienia rytmów
- motywowanie do nauki języka obcego
Cele operacyjne:
Dziecko:
- układa prosty rytm według podanego schematu
- reaguje w sposób niewerbalny na bardzo proste polecenia
Formy pracy:
- całą grupą
- indywidualnie
- w małych grupach
Metody pracy:
- słowne
- aktywizujące
- twórcze
- metoda D.Dziamskiej
Środki dydaktyczne:
- płyty z nagraniami, pudełko, krople deszczu, chusta animacyjna, chmurki, nakrętki, kontury kropli deszczu, kartki ksero, małe i duże krople, miseczka z wodą, kleje, kartki, pastele
Przebieg zajęć:
1. Powitanie przy piosence „Hello, how are you”
2. Poranne liczenie ( w j.pol. i j.ang.)
3. Zabawa na dobry humor w grupie „Dwóm tańczyć się zachciało”
4.Wprowadzenie elementu tajemniczości „Magiczne pudełko”
(Nauczycielka przynosi zamknięte pudełko. Prezentuje je dzieciom, porusza nim, ale nie otwiera. Następnie każde dziecko bierze pudełko i przekazuje sobie z rąk do rąk. Kiedy pudełko wróci do nauczyciela, dzieci próbują odgadnąć, co znajduje się w środku).
Prezentacja Kropelki Deszczu, która ukryła się w pudełku.
5. „Podróż do Krainy Kropli Deszczu” z wykorzystaniem chusty animacyjnej
Nauczyciel wraz z Kroplą Deszczu zabiera dzieci w podróż do Krainy Kropli Deszczu. Dzieci zgodnie z poleceniami nauczyciela podnoszą chustę do góry (up) i na dół (down).
6. „Małe i duże krople” – układamy rytmy
(Każde dziecko otrzymuje od nauczyciela tacę i miseczkę z małymi i dużymi kroplami. Zadaniem dziecka jest kontynuowanie rytmu rozpoczętego przez nauczyciela)
7. Zabawa ruchowa „Ustaw się wokół swojej chmury”
Dzieci otrzymują emblematy z kroplą deszczu (małą lub dużą). Kiedy słyszą nagranie deszczu poruszają się po sali, na przerwę w muzyce ustawiają się wokół chmury, która ma takie same kropelki jak dziecko na emblemacie).
8. „Kropla deszczu” – układanie nakrętek
(Każde dziecko otrzymuje karton z konturami kropli deszczu. Zadaniem dzieci jest poukładanie nakrętek po konturze kropli.)
9. Zabawa ruchowa „Rób to, co ja” w j.ang.
- clap your hands
- stomp your feet
- turn around
- jump
- sit down
- stand up
10. „Deszcz i burza” – zabawa muzyczna
Nauczycielka rozdaje dzieciom po jednej kartce ksero. Dzieci kładą kartkę przed sobą na dywanie. Na dźwięk deszczu – uderzają palcami naśladując padający deszcz, na dźwięk burzy – uderzają całymi dłońmi.
11. Chmurka i krople deszczu – zabawa matematyczna
(Każde dziecko otrzymuje od nauczyciela chmurkę i kilka kropli w miseczce. Zadaniem dzieci jest położenie na chmurce tyle kropli ile mówi nauczyciel oraz przeliczenie ich.)
12. Zaproszenie do pracy plastycznej
(Dzieci siedzą w kole. Zamykają oczy. Dziecko, które poczuje kropelkę wody na swoim czole siada do stolika. )
12.Praca plastyczna „Padający deszcz” – metoda D.Dziamskiej
(Wcześniej otrzymaną chmurkę dzieci przyklejają do kartki. Następnie w rytm muzyki dorysowują – kreski krople deszczu;)
Opracowała:
Anna Pilarczyk