SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE MALUCHÓW
Data: 22.11.2017r.
Nauczyciel: Tutkaj Magdalena
Temat: „Dzień pluszowego Misia – Misiowe zabawy”.
Realizacja podstawy programowej:
Obszar fizyczny: uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych; trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz;
Obszar emocjonalny: przedstawia swoje emocje i uczucia.
Obszar społeczny: obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe; komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi;
Obszar poznawczy: wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów; wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim; odpowiada na pytania; eksperymentuje ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki; wykonuje własne eksperymenty graficzne farbą, kredką; zagospodarowuje przestrzeń; określa położenie, liczbę
Cele ogólne: Włączenie przedszkolaków w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. - Stworzenie różnorodnych sytuacji edukacyjnych służących rozwojowi mowy, wrażliwości słuchowej.
- Zachęcanie do wspólnego śpiewania piosenek oraz kształtowania płynności ruchów przy muzyce .
Cele szczegółowe:
• wie, o konieczności szanowania zabawek,
• śpiewa piosenki zaproponowane przez nauczyciela,
• ilustruje je ruchem i tańcem,
• chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
• uważnie słucha nauczyciela,
• wypowiada się na temat swojego misia,
• nazywa podstawowe część ciała (oczy, uszy, ręce, nos)
• segreguje misie wg wielkości, koloru, ubioru.
• maluje farbami, klei
Metody pracy: słowna, oglądowa, praktyczna.
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna.
Środki dydaktyczne: pluszowe misie dla każdego, opaski na głowy z misiami dla dzieci, magnetofon, płyty CD – piosenki „Na dzień dobry”, „Misie szare obydwa” „Taniec misia z pajacykiem”, klej, papierowe okrągłe talerzyki, wycięte uszy, nos, pysk, oczy, farby, woda, pędzelki.
Przebieg zajęć:
1 Powitanie piosenką „Na dzień dobry” płyta: Muzyczne przedszkole. Ilustrowanie ruchem słów piosenki.
Na dzień dobry klaszczą dzieci
klaszczą raz i dwa,
Na dzień dobry klaszczą dzieci
Witam dzieci was.
Na dzień dobry tupią dzieci
Tupią raz i dwa,
Na dzień dobry tupią dzieci
Witam dzieci was.
Na dzień dobry skaczą dzieci
skaczą raz i dwa,
Na dzień dobry skaczą dzieci
Witam dzieci was.
Na dzień dobry tańczą dzieci
tańczą raz i dwa,
Na dzień dobry tańczą dzieci
Witam dzieci was
2. Wytłumaczenie jaki dzień obchodzimy „Dzień pluszowego Misia” .
„Czy wiecie jaki dziś dzień? Kto ma swoje święto? Dziś w grupie obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. 1 Czerwca wszystkie dzieci mają swój dzień - Dzień Dziecka, a 25 listopada wszystkie misie mają swoje święto. Bardzo mi miło że mogę Was gościć w Krainie Pluszowych Misiów. Z tej właśnie okazji prosiłam, aby każde z was przyniosło dziś do przedszkola swojego ulubionego pluszowego misia. Przedstawcie waszych ulubieńców kolegom.
3. „Oto mój miś” - prezentacja misiów przyniesionych przez dzieci. Szukanie odpowiedzi na pytanie „Dlaczego dzieci lubią pluszowe misie? (są miłe, miękkie, puchate, do przytulania gdy smutno, ułatwiają zasypianie, do zabawy, tarmoszenia).
3. „Jak wygląda miś? Wskazywanie części ciała: oczy, nos, uszy, brzuch, łapki.
4 „Taniec misia z pajacykiem” Ilustracja ruchowa z pluszakiem do piosenki.
Mały miś, śmieszny miś
z pajacykiem tańczy dziś.
Mały miś, śmieszny miś
zna pajaca nie od dziś.
Skaczą sobie dookoła
bo poleczka to wesoła.
2.Mały miś, śmieszny miś
z pajacykiem tańczy dziś.
Mały miś, śmieszny miś
zna pajaca nie od dziś
Klaszczą w rączki w rytm muzyki,
tak jak lubią pajacyki.
3.Mały miś, śmieszny miś
z pajacykiem tańczy dziś.
Mały miś, śmieszny miś
zna pajaca nie od dzis.
Tupią nóżki, raz i dwa,
a orkiestra pięknie gra
5. „O którym misiu mówię?” Wskazywanie odpowiedniego pluszaka do opisu nauczyciela.
6. „Miś do misia” – segregowanie zgromadzonych misiów wg: wielkości – małe i duże misie; koloru – brązowe, białe, różowe i żółte; wg ubrania - miś w ubranku i bez.
7. „Misie szare obydwa” – taniec do piosenki w parach.
Misie dwa, misie dwa, misie dwa,
misie szare, misie bure oby dwa.
I kochają się te misie,
przytulają sobie pysie.
Misie szare, misie, bure oby dwa.
8. „Miś” – praca plastyczna. Malowanie farbami w odcieniach brązu okrągłego, papierowego talerzyka, przyklejanie brakujących elementów (uszy, nos, oczy, pysk).
9. Ewaluacja – podsumowanie zajęć. Podziękowanie i pochwalenie dzieci za udział w zajęciach.