Scenariusz zajęć dla dzieci 5-6letnich
Temat: ZDROWE ODŻYWIANIE.
Cel ogólny:
rozwijanie mowy,
rozwijanie sprawności fizycznej,
wdrażanie do zdrowego odżywiania,
wdrażanie do bezpieczeństwa podczas samodzielnego wykonania zadania,
wdrażanie do uważnego słuchania,
wdrażanie do wypowiadania się na określony temat,
Cele operacyjne:
Dziecko:
zna zasady zdrowego odżywiania i wypowiada ich na ich temat,
aktywnie uczestniczy w zajęciach praktycznych i ruchowych,
reaguje na polecenia nauczyciela,
stosuje się do określonych zasad,
dba o bezpieczeństwo podczas zajęć,
Metody: czynna, słowna, oglądowa,
Środki dydaktyczne: gazetka tematyczna, ilustracje produktów zdrowych i niezdrowych, piramida żywienia, tekst wiersza, tamburyno, przybory gimnastyczne /woreczki, piłka, szarfy, ławeczka/, owoce, deski do krojenia, noże plastikowe, patyczki na szaszłyki, fartuszki, talerzyki,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „Witaj, witaj...” /piosenka na melodię „Panie Janie...”
Witaj, witaj,witaj, witaj
Jak się masz, jak się masz?
Zdrowa piramida dzisiaj nam się przyda
siądź wśród nas, siądź wśród nas!
2. Zabawa „Zdrowe czy niezdrowe” - segregowanie zgromadzonych produktów na zdrowe i niezdrowe.
3. Wysłuchanie wiersza „Zdrowe odżywianie” , rozmowa na jego temat:
Ile powinno się jeść?
Co głównie jedzą chłopcy i dziewczynki?
Co należy jeść?
Co to znaczy: „W sprawnym ciele światły umysł?”
Co to znaczy: „Nie wystarczy jeść do syta, lecz odżywiać się należy?”
4. Oglądanie pięter piramidy żywienia, przypomnienie co na nich się znajduje, określanie trafności zdań /praca w zespołach, użycie stwierdzeń tak, nie/
Cukierki dobrze działają na zęby?
Należy jeść owoce i warzywa.
Myć zęby należy przed posiłkiem?
Dla zdrowia są ważne spacery i zabawy na świeżym powietrzu.
Należy jeść jeden raz, a dużo.
5. Zabawa ruchowa „Zbieramy owoce” - dzieci spacerują, na sygnał zrywają gruszki /prawa ręka do góry, lewa noga odchylona do tyłu/, podnosimy z trawy śliwki /kucają, prawa ręka podnosi śliwki, a lewa odgania latające pszczoły/.
6. Zajęcia kulinarne - owocowe szaszłyki, przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas samodzielnej pracy, krojenie owoców, wkładanie ich na patyk, uprzątnięcie miejsca pracy. Degustacja.
7. Ćwiczenia gimnastyczne wg pomysłu nauczyciela:
ćwiczenia ogólnorozwojowe z uwzględnieniem mięśni stóp z wykorzystaniem
i szarf,
zawody: podawanie piłki dołem, górą, pomiędzy nogami,
zabawa „Wyścigi kelnerów”,
zabawa ruchowa „Ogonki” z wykorzystaniem szarf,