Scenariusz zajęcia z edukacji polonistycznej w klasie drugiej
Temat: Doskonalenie umiejętności układania wyrazów w kolejności alfabetycznej.
Cele:
Uczeń:
- Zna alfabet
- Rozróżnia samogłoski i spółgłoski
- Układa wyrazy w kolejności alfabetycznej
- Wie, że imiona piszemy z wielkiej litery
- Układa zdania z wybranym wyrazem
Pytanie kluczowe:
Czy potrzebna nam jest znajomość alfabetu?
Co by było gdybyśmy nie znali alfabetu?
Nacobezu:
Będę zwracała uwagę na to, czy:
- Znacie alfabet
- Układacie wyrazy w kolejności alfabetycznej
Metody i formy pracy:
- Słowna – pogadanka wstępna, podsumowująca
- Praktycznego działania
- Aktywizujące – Pajęczynka i Grafitti
- Praca w grupie
- Praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
- Wzrokowe – słowa, litery
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie, sprawdzenie obecności.
2. Powtórzenie alfabetu, rozmowa o tym, czy i do czego jest nam potrzebny alfabet. Zapisanie tematu lekcji na tablicy i w zeszytach.
3. Praca w grupie - zadaniem uczniów będzie napisanie na karteczkach swoich imion i przyczepienie ich do tablicy w kolejności alfabetycznej. Po wykonaniu zadania uczniowie będą pracować samodzielnie. Każdy otrzyma taki sam zestaw wyrazów, które będzie musiał ułożyć alfabetycznie. Następnie wspólnie sprawdzimy poprawność wykonania zadania i zapiszemy wyrazy w zeszycie. Każdy z uczniów wybierze sobie jeden wyraz, z którym ułoży zdanie i przeczyta je na głos oraz zapisze w zeszycie.
4. Spółgłoski, samogłoski – zabawa. Nauczyciel wymienia różne głoski – na samogłoski dzieci wykonują skłon, na spółgłoski wyskok w górę z klaśnięciem nad głową.
5. Zabawa w dokańczanie zdań (Grafitti). Czytanie i dokańczanie zdań podsumowujących zajęcia. Zadaniem uczniów będzie dokończenie zdań napisanych na dużych kartkach przyczepionych do tablicy.
Alfabet jest nam potrzebny do......
Gdybym nie znał alfabetu...?
Dzięki temu, że znam literki mogę.....
Podstawa programowa:
Zna wszystkie litery alfabetu
Pomoce:
Kartki, długopisy, zeszyty, tablica, karteczki z wyrazami, magnesy, alfabet