Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej w klasie I
Temat: Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 5.
Cele
Uczeń:
- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 5 na konkretach lub w pamięci
- liczy (w przód i wstecz) od podanej liczby
- rozwiązuje proste zadanie tekstowe
- Zgodnie współpracuje w grupie i parze
Pytanie kluczowe:
Do czego potrzebna jest ludziom matematyka?
Po co musimy umieć dodawać i odejmować?
Nacobezu:
Będę zwracała uwagę na to, czy dodajecie i odejmujecie w zakresie 5.
Metody i formy pracy:
- Słowna – pogadanka wstępna, podsumowująca
- Praktycznego działania
- Programowa – podręcznik, ćwiczenie
- Aktywizujące – Kłębek
- zbiorowa
- indywidualna
- w parach
Środki dydaktyczne:
- Wzrokowe – cyfry, graf
- Słuchowo – wzrokowe ( tablica interaktywna )
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie
2. Rozmowa na temat tego czy potrzebna nam jest matematyka i do czego.
3. Powtórzenie poznanych liczb. Uczniowie będą przyklejać na tablicy w odpowiedniej kolejności poznane cyfry i znaki matematyczne. Następnie wspólnie rozwiążą graf. Każdy uczeń wykona jedno działanie z karty pracy. Za poprawne wykonanie grafu otrzymają garść makaronu.
4. Praca z tablicą multimedialną. Wykonanie obliczeń.
5. Przerwa śródlekcyjna. Dzieci siedzą na dywanie. Zabawę rozpoczyna osoba, która pierwsza złapie kłębek. Nauczyciel mówi działanie, a uczeń po obliczeniu odrzuca wełnę do nauczyciela, który jest wynikiem tego działania. Zabawę powtarzamy kilka razy.
6. Praca w parach. Rozwiązanie zadania tekstowego. Uczniowie otrzymują na kartkach rysunek, do którego muszą napisać działanie i ustnie udzielić odpowiedzi. Każda grupa będzie miała inne zadanie. Przedstawienie rozwiązań.
7. Podsumowanie zajęć. Dokańczanie zdań.
Matematyka jest nam potrzebna do.....
Gdybym nie umiał dodawać/odejmować, to......
Podstawa programowa:
- liczy (w przód i wstecz) od podanej liczby po 1
- analizuje i rozwiązuje zadania tekstowe proste
Pomoce:
- graf, cyfry, wełna, komputer, tablica interaktywna, ołówki, kartki, karta pracy