X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 35951
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co jest ciepłe, a co zimne? Scenariusz zajęć

Opracowała: mgr Patrycja Cholch

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH
GRUPA II

Data: 30.11.2017 r.

Temat dnia: Co jest ciepłe, a co zimne?
Cel ogólny:
1. Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.
( Podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego.
Rozporządzenie MEN z dnia 14 luty 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego).
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• rozwija logiczne myślenie
• klasyfikuje według określonej cechy
• rozwija wrażliwość czuciową
• podejmuje zabawy badawcze
Metody( wg M. Kwiatkowskiej):
Słowne
Czynne
Percepcyjne
Formy( wg M. Kwiatkowskiej):
Zajęcia edukacyjne
Zabawa
Środki dydaktyczne:
• Program edukacji przedszkolnej „Odkrywam siebie i świat”, J. Pytlarczyk
• teksty zagadek, czerwone i niebieskie kartoniki, 4 słoiki napełnione wodą o różnej temperaturze, ilustracje przedmiotów kojarzących się z ciepłem i zimnem, odtwarzacz cd, nagranie ze skoczną muzyką,

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci. Zabawa muzyczno- ruchowa „Pingwinek”.
2. Dzieci odgadują zagadki, których rozwiązaniem są pojęcia związane z ciepłem i zimnem. (lód, śnieg, kaloryfer, słońce)
• Kruchy, przezroczysty, jest jak szyba prawie. W mroźny dzień zimowy znajdziesz go na stawie.
• Puszysty, bialutki, zimą leci z nieba. Wielkiego bałwanka lepią z niego dzieci.
• Żelazne długie żeberka wiszą pod oknem równiutko. Kiedy się zrobią gorące, w domu nam będzie cieplutko.
• Wisi na niebie kula świecąca. Ogrzewa ziemię bo jest gorąca. Cieszą się kwiaty, śmieją się drzewa, martwi się tylko bałwan pękaty, bo kiedy kula zbyt mocno grzeje, brzuszek bałwanka szybko topnieje.
3. Zabawa dydaktyczna „Prawda- fałsz”. N. podaje stwierdzenia, na które dzieci muszą odpowiedzieć twierdząco lub przecząco, podnosząc jednocześnie do góry właściwy kartonik: czerwony- ciepłe, niebieski- zimne.
• Lody waniliowe są cieple F
• Śnieg jest zimy P
• Ogień jest zimny F
• Kaloryfery zimą są ciepłe P
• Lód jest ciepły F
• Zupa w przedszkolu jest zimna F
4. Zabawa badawcza „Ciepłe, cieplejsze, najcieplejsze”. N. przygotowuje 4 słoiki z wodą o rożnej temperaturze. Dzieci podchodzą, dotykają i mówią co czują. Wypowiadają się na temat swoich odczuć w kontakcie z zimnem i ciepłem.
5. Zabawa ruchowa „Lodowe rzeźby”. Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Na hasło lód zastygają w bezruchu.
6. Zabawa dydaktyczna „Ciepłe- zimne”. Dzieci podzielone są na dwa zespoły: niebieski, czerwony. Zespół niebieski wyszukuje w sali ilustracji kojarzących się z zimnem, a zespół czerwony ilustracji kojarzących się z ciepłem.
7. Zakończenie zajęć zabawą integracyjną „Iskierka”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.