Konspekt zajęć wychowania przedszkolnego
Temat tygodnia: Nasi pupile.
Temat dnia: Weterynarz.
Metody pracy: słowna, oglądowa, działania praktyczne;
Formy pracy: jednolita zbiorowa, grupowa, jednolita indywidualna;
Środki dydaktyczne: tekst opowiadania „Czworonożni pacjenci” Justyny Grican, zdjęcia gabinetu weterynaryjnego oraz lekarzy weterynarii, laptop, projektor multimedialny, płyta CD z muzyką klasyczną, Quiz „Prawda – Fałsz, kolorowe obrazki lekarzy różnych specjalności, szablon kota i psa, klej, nożyczki;
Cele zajęć:
- poznanie pracy weterynarza i jego roli dla zwierząt;
- uświadomienie, że zwierzęta chorują i potrzebują leczenia i dbania o nie;
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na dany temat;
- doskonalenie umiejętności manualnych poprzez tworzenie form przestrzennych;
Przebieg zajęć:
1.Przypomnienie wiadomości omówionych od początku tygodnia. Wprowadzenie do tematu dnia.
2.„Czworonożni pacjenci”- opowiadanie Justyny Grican.
Uważne słuchanie utworu oraz rozmowa na jego temat połączona z pracą z obrazkiem „W gabinecie weterynaryjnym”. Zapoznanie z zawodem weterynarza – prezentacja zdjęć.
„ Czworonożni pacjenci”
Dziś w przedszkolu każdy opowiadał o tym, jaki zawód wykonują jego rodzice. Tata Hani jest chirurgiem, mama Oli – kosmetyczką, a mama Kornelki pracuje w sklepie. Rodzice Amelki prowadza własna firmę i robią piękne meble. Najbardziej jednak podobało mi się, jak o zawodzie swoich rodziców opowiadał Marcel. Rodzice Marcela pracują w lecznicy dla zwierząt. Są lekarzami weterynarii. Marcel mówi, że weterynarz to taki lekarz, którego odwiedzają czworonożni pacjenci: psy, koty, króliki, chomiki, świnki morskie, żółwie i szczury. Czworonożni i nie tylko, bo przychodzą do nich także papugi, które nie mają apetytu i kanarki z chrypką. Tata opowiadał Marcelowi, że bardzo często robi zwierzakom szczepionki, obcina zbyt długie pazury, sprawdza czy mają zdrowe zęby. Zdarza się także, że musi przeprowadzić operację lub nastawić zwichniętą nogę. To bardzo trudna praca, bo zwierzaki nie mogą powiedzieć, w którym miejscu je coś boli. Ale rodzice Marcela bardzo lubią swoją pracę. Lubią pomagać chorym zwierzętom, bo to przecież nasi przyjaciele.
3.Przerwa śródlekcyjna – improwizacja ruchowa do muzyki Dymitrija Kabalevskiego „Galop komediantów"
4.Quiz „Prawda – Fałsz” – wprowadzenie do dalszej części zajęć.
5.„Weterynarz” – praca z obrazkami.
Dzieci, podzielone na grupy, otrzymują w kopertach obrazki lekarzy różnych specjalności. Wśród nich są także lekarze weterynarii. Zadaniem dzieci jest wyselekcjonowanie ze wszystkich obrazków tych, na których przedstawiono weterynarza. Następnie przyklejają wybrane ilustracje na kartkę w celu ich omówienia
i sprawdzenia zapamiętanych informacji.
6.„Kocie zwyczaje” – zabawa naśladowcza.
Dzieci zamieniają się w kotki: chodzą po sali na czworakach. Nauczyciel mówi co koty mają robić, a dzieci to wykonują: piją mleko z miseczki, robią koci grzbiet, leżą na plecach, zwijają się w kłębek i zasypiają itp.
7.Nasi pupile – praca plastyczno–techniczna. Tworzenie form przestrzennych.
Dzieci otrzymują szablony kota i psa do wycięcia i złożenia, które wykonują według instrukcji nauczyciela. Na zakończenie jest organizowana wystawa prac.
8.Zakończenie zajęć.