Scenariusz zajęć
Data: 22.11.2017
Prowadząca: Anna Hanzlik
Temat kompleksowy: Kotek Puszek – poznajemy wygląd, sposób poruszania się i odżywiania kota.
Temat dnia: Teatrzyk sylwet na podst. utworu H. Bechlerowej „Jak kotek mlekiem zwierzęta częstował”.
Cel główny:
- kształtowanie poprawności wymowy;
- udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu;
- doskonalenie percepcji słuchowej;
Cele szczegółowe (dziecko):
- uczestniczy w zabawie doskonalącej poprawną wymowę;
- naśladuje poprawnie odgłosy zwierząt;
- podejmuje spontanicznie zabawę ruchową;
- wypowiada się na temat obejrzanego teatrzyku;
- rozpoznaje odgłosy zwierząt;
- naśladuje sposób poruszania się wybranych zwierząt;
Pomoce dydaktyczne: sylwety do teatrzyku, nagranie odgłosów zwierząt, odtwarzacz CD, tamburyno, mleko, spodeczki;
Metody: słowna, oglądowa, czynna
Przebieg zajęć.
1. Zaproszenie dzieci do obejrzenia teatrzyku sylwetowego na podstawie utworu H. Bechlerowej „Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował”.
2. Rozmowa kierowana pytaniami:
- Czym kotek Filik częstował zwierzęta?
- Co jedli na śniadanie kogut i kura?
- Co jadł koń?
- Co gryzł królik?
- Co jadł gołąb?
- Co jadła krowa?
- Co jadła koza?
- Co pił motyl?
- Co jadła wiewiórka?
- Jakie zwierzątko chciało pić mleko?
3. Zabawa ruchowa z elementami czworakowania „Kotki na spacerze”.
Dzieci – kotki chodzą na czworakach po sali, cichutko miaucząc. Na dźwięk tamburyna zatrzymują się i robią koci grzbiet. Gdy nauczyciel przestaje grać dzieci zaczynają ponownie chodzić na czworakach.
4. Ćwiczenia słuchowe połączone z ćwiczeniami ortofonicznym „Jakie to zwierzę?” – rozpoznawanie odgłosów zwierząt z płyty CD ( kury, koguta, kota, psa, konia, krowy, kozy), naśladowanie odgłosów zwierząt.
5. Próby picia mleka ze spodeczka.