Scenariusz zabaw z okazji „Dnia Pluszowego Misia”
Grupa: 4-latki
Cel ogólny: Integracja dzieci w grupie poprzez zabawy z misiami.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozwija mowę przedstawiając misia,
- naśladuje ruch za nauczycielem,
- tańczy i śpiewa piosenki,
- reaguje na sygnał,
- poprawnie wskazuje właściciela wybranego misia,
- estetycznie wykonuje pracę plastyczną,
- uważnie ogląda przedstawienie wystawiane przez nauczycielkę.
Metody: zadań stawianych dziecku, naśladowcza, eksponująca.
Formy: indywidualna, grupowa.
Pomoce dydaktyczne: pluszowe misie, scenografia do „Złotowłosej i trzech misiów”, kartki z obrazkiem misia, korki od butelek, farby, odtwarzacz, nagranie „Lotu trzmiela” Rimskiego-Korsakowa i piosenki „Jadą, jadą misie”.
Przebieg:
1. Powitanie dzieci przez nauczycielkę, wprowadzenie do zabaw przez opowiedzenie o charakterze święta.
2. Przedstawienie swojego misia przez każde dziecko.
3. Pokazywanie misiem ruchu do piosenki „Ja jestem niedźwiadek” śpiewanej przez nauczycielki:
Jedna łapka, druga łapka (machanie jedną potem drugą łapką misia)
ja jestem niedźwiadek (pokazyzanie misiów na siebie)
Jedna nóżka, druga nóżka (machanie jedną potem drugą nóżką misia)
a tu jest mój zadek (kręcenie pupą misia)
Lubię miodek, kocham miodek (głaskanie po brzuszku)
i kradnę go pszczółkom (naprzemienne wyciąganie łapek)
jedną łapką, druga łapką (wyciąganie jednej potem drugiej łapki)
czasem piję rurką (przykładanie obu łapek do pyszczka)
4. Zabawa „Pszczoły na miodkowym przyjęciu” - dzieci siedzą w kole z misiami i zabawkowymi filiżankami, przy muzyce „Lot trzmiela” Rimskiego-Korsakowa machają łapkami misiów, odganiając pszczoły.
5. Zabawa integracyjna „Czyj to miś?” - dzieci siedzę w kole, każde dziecko kładzie misia za plecami i zamyka oczy. Nauczyciel bierze jednego misia i kładzie w środku koła, dzieci odgadują czyj to pluszak. Zabawa trwa dopóki miś każdego dziecka znajdzie się w kole.
6. Ustawienie się dzieci w „pociąg”, zabawa przy piosence „Jadą jadą misie”.
7. „Złotowłosa i trzy misie” -teatrzyk lalkowy wystawiony przez nauczycielkę.
8. Praca plastyczna „Miś”: stemplowanie obrazka misia korkiem od butelki zanurzonym w farbie.