X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 35942
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zabawy andrzejkowej: Przepowiednie, wosku lanie - co wywróżysz, niech się stanie

Wiek dzieci: 2.5 - 5lat
Cele ogólne:
- poznanie ludowych zwyczajów i obrzędów związanych ze świętem andrzejkowym;
- uwrażliwienie na piękno tradycji i jej podtrzymywanie;
- pogłębianie wartości społecznych i pielęgnowanie uczuć intelektualnych, estetycznych, społecznych w kontaktach z rówieśnikami
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi czerpać radość z przeprowadzonych zabaw,
- poznaje zwyczaje i obrzędy ludowe,
- poznaje zabawy andrzejkowe,
- wesoło bawi się w grupie,
- nawiązuje współpracę z innymi dziećmi,
- pobudzone zostaje do twórczego myślenia o przyszłości,
- pokazuje siebie na forum grupy.
Metody dydaktyczne:
- czynna - zadania stawiane dzieciom do wykonania, samodzielne doświadczenia,
- słowna - pogadanka, opis,
- percepcyjna - obserwacja i pokaz,
- ekspresja ruchowa.
Formy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zespołowa.
Środki dydaktyczne:
dekoracja sali, kartoniki z obrazkami przedstawiającymi różne rzeczy, karteczki z imionami, czarodziejskie pudełko z różnymi przedmiotami, klucz kartonowy, kubeczki, wosk, miska, monety, butelka, magnetofon, płyta CD.

Przebieg zabawy:
1. ,,Andrzejki'' - wprowadzenie w świat magii. Nauczycielka przebrana za wróżkę wchodzi do sali z zapalonym lampionem i mówi:

Świeca marszczy się złoty nos.
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie tłoczą się co krok, już w pokoju straszny tłok!
Cienie tu i cienie tam – pewnie przyszły wróżyć nam.
Już się pchają na firanki cienie – czarne wycinanki.
Już rozsiadły się na ścianach: czarny zamek, czarna brama.
I już skrzą się na tapecie czarne koła przy karecie.
Czarny paź przed brama staje, czarna różę nam podaje.
Kto ją weźmie – ja? Czy Ty? Komu z nas się spełnią sny?

Witajcie dzieci, jestem wróżka Otylia, dzisiaj jest wyjątkowy dzień – jest to dzień wróżb.
Aby wróżby i przepowiednie się spełniły teraz wspólnie zaczniemy dzisiejszy dzień.

Czary mary czary mary
niech się spełnią dobre czary
a te złe - niech z daleka omijają mnie.

2. Zapoznanie dzieci z tradycją Andrzejek - wróżka czyta dzieciom skąd wywodzą się oraz co oznaczają. Dawno, dawno temu, w przedostatni dzień listopada, w przeddzień imienin Andrzeja, wszyscy pragnęli dowiedzieć się czegoś ciekawego o swoim losie. "Andrzejki" to tradycja ludowa wieczoru wróżb, znana od bardzo dawna i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Nauczyciel przebrany za wróżkę pyta dzieci, czy ktoś z nich zna jakieś wróżby andrzejkowe. Przypomina, że dzisiejsze wróżby, to tylko zabawa i należy je traktować z przymrużeniem oka.
3. ,,Pierwszy taniec - rozruszaniec''. Dzieci stają w rozsypce, gdy usłyszą muzykę dobierają się w pary i tańczą.
4. ,,Wyścig butów" - dziecięce buty ustawione w dwóch rzędach ( dziewczynek w jednym, chłopców w drugim). Dzieci przekładają but kolejno jeden po drugi, od końca do początku. Właściciele butów, które dotkną progu (drzwi) jako pierwsze tańczą razem taniec.
5. ,,Serce'' - na dwóch sercach przygotowane są imiona dzieci na jednym chłopców, na drugim dziewczynek. Dziewczynki przekuwają serduszko z imionami chłopców i z chłopcem, w którego imię trafią tańczą do piosenki ''czary mary".
6. ,, Magiczne pudełko" - dzieci podchodzą po kolei do wróżki, wkładają rękę w jej magiczne pudełko i odgadują, co w tym pudełku jest (łyżka, piłeczka, długopis, jabłko, lalka, miś, itp.)

7. ,,Magiczne liczby'' - Dzieci losują po kolei karteczki z cyframi od 1 do 8. Wróżka czyta, co oznaczają wylosowane przez nich numerki.
1 - jesteś bardzo wesoły
2 - jesteś odważny jak lew
3 - jesteś uparty
4 - często się śmiejesz
5 - lubisz dużo mówić
6 - jesteś małym śpiochem
7 - lubisz dużo jeść
8 - lubisz tańczyć i śpiewać
8. ,,Muzyczna loteryjka" - dzieci tańczą dowolnie w rytm muzyki. W pewnej chwili wróżka wyłącza muzykę, a jeden z uczestników losuj z magicznego pudełka los i oddaje wróżce. Wróżka czyta, co dzieci mają robić, gdy muzyka znów zacznie grać (tańczą jak samoloty, tańczą klaszcząc nad głową, itp.)

9. ,,Szczęśliwa moneta".
Dzieci dostają po jednej monecie. Na środku sali stoi miska i dzieci z odpowiedniej odległości po kolei starają się wrzucić monetę do miski. Jeśli trafią - muszą policzyć ile jest monet w misce. Cyfra wskazująca ilość monet odpowiada numerkowi wróżby, którą odczyta wróżka.
0 - mama ugotuje na obiad Twoje ulubione danie 6 - zostaniesz piosenkarką/piosenkarzem
1 - poznasz kogoś miłego 7 - spotkasz się dziś z kolegami
2 - czeka Cię daleka podróż 8 - nauczysz się czegoś nowego
3 - dostaniesz wymarzony prezent 9 - dostaniesz pieska
4 - pojedziesz do kina 10 - wygrasz najbliższy konkurs
5 - polecisz w kosmos

10. ,, Magiczne kubeczki".
Dzieci po kolei siadają przy magicznym stole wróżki i wybierają spośród sześciu kubeczków jeden, pod którym wróżka ukryła skarb. Jeśli wylosują
1. Pierścionek - wyprawa do krainy złota
2. Klucz - rozwiązanie jakiejś tajemnicy
3. Cukierek - słodkie i wesołe życie
4. Auto - wspaniała podróż
5. Guma do żucia - wizyta u dentysty
6. Bateria - potrzeba więcej ruchu
11. ,,Czarodziejska butelka''.
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Wróżka zakręca butelką i wylosowane dziecko losuje wróżbę (czeka Cię miła niespodzianka, pójdziesz z rodzicami na zakupy, poznasz nową koleżankę, czeka Cię wizyta Św. Mikołaja, dostaniesz prezent, czeka Cię miłe spotkanie, spełnią się Twoje marzenia, dostaniesz wymarzony prezent, itp.)

12. „Lanie wosku”.
Dzieci podchodzą kolejno do stolika na którym stoi miska z wodą. Przy pomocy nauczyciela leją wosk przez klucz. Swoje odlewy kładą na kartce papieru, a następnie ich cienie rzucone na świecę wspólnie komentują.

Zakończenie
Wróżka dziękuję dzieciom za odwagę i mile spędzony czas. Rozdaje przedszkolakom cukierki. Żegna się z nimi i umawia na kolejne andrzejki w przyszłym roku.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.