SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
W GRUPIE 3-LATKÓW „KOTKÓW”
DATA: 10 listopad 2017 r.
PROWADZĄCE: Anna Bieńkowska, Katarzyna Sobiech
I. TEMAT: „Zdrowo rośniemy, bo warzywa i owoce jemy”
II. CELE OGÓLNE:
• Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród dzieci,
• Rozwijanie umiejętności klasyfikowania według jednej cechy,
• Motywowanie do aktywnego udziału w zajęciach i właściwego zachowania w obecności rodziców.
III. CELE OPERACYJNE:
• Dziecko rozpoznaje owoce i warzywa na podstawie dotyku,
• Przelicza elementy w zakresie dowolnym,
• Wykonuje pracę plastyczno – techniczną według instrukcji nauczyciela,
• Dobiera połówki obrazków w pary,
• Uczestniczy w zabawie ruchowej,
• Umieszcza brakujące elementy piramidy zdrowia w odpowiednim miejscu,
• Czerpie radość z aktywności na zajęciach, których gośćmi są rodzice.
IV. METODY:
• Czynne
• Słowne
• Oglądowe
V. FORMY PRACY:
• Indywidualna
• Zbiorowa
• Zespołowa
VI. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• Obrazek przedstawiający sad i ogród jesienią
• Magiczne pudełko wraz z ukrytymi darami natury
• Kosze na owoce i warzywa
• Szarfy
• Hula hop
• Ilustracje z połówkami owoców i warzyw
• Szablony z owocami
• Kulki z krepiny
• Klej
VII. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „W sadzie i w ogrodzie” – wprowadzenie w temat zajęć.
Omówienie obrazka przedstawiającego sad i ogród. Rozmowa na temat tego, jak się zmieniają się te miejsca jesienią (spadające liście, dary natury, itd.) Nauczyciel uświadamia dzieciom, że owoc i warzywa są zdrowe. Wspólnie z dziećmi ustala, co można zrobić z darów natury: soki, surówki, kompoty, ciasta, dżemy.
2. „Magiczne pudełko” – zabawa dydaktyczna.
Dzieci za pomocą dotyku rozpoznają owoce i warzywa umieszczone w magicznym pudełku. Następnie umieszczają je w odpowiednim koszu oznaczonym owocem lub warzywem. Na koniec wszyscy wspólnie przeliczają zbiory.
Przykładowe dary natury: kiwi, pomarańcz, ananas, banan, jabłko, brokuł, ogórek, pomidor, por, marchewka,
3. „Kosz z owocami” - zabawa ruchowa.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Pierwsza dostaje szarfy żółte (gruszki), druga szarfy czerwone (jabłka). Dzieci podskakują obunóż, naśladują spadające owoce z drzew, na umówiony sygnał wskakują do właściwego koszyka (hula hop z emblematem jabłka i gruszki)
4. "Do kogo należy ta połówka" - zabawa dydaktyczna.
Nauczyciel rozkłada na dywanie ilustracje z połówkami owoców. Zadanie dzieci
polega na odnalezieniu i dopasowaniu obydwu połówek.
5. „Piramida zdrowia” – Nauczyciel umieszcza na tablicy piramidę zdrowia z brakującymi produktami. Zadaniem dzieci jest umieszczenie brakujących elementów we właściwym miejscu na piramidzie zdrowia.
6. „Owocowa wyklejanka” – zadaniem dzieci jest wyklejenie (z pomocą rodziców) szablonu owocu za pomocą kuleczek z krepiny.
7. Podsumowanie – podziękowanie rodzicom za udział w zajęciach, wręczenie nagród.