Scenariusz uroczystości „Pożegnania lata i powitania jesieni”
w grupie dzieci 5,6 – letnich Biedronek „Jesienna Spartakiada”
Data: 25.09.2017r.
Grupa: Dzieci 5,6 – letnie
Opracowanie i prowadzenie: M. Ściślak i M. Szymuś
Cele ogólne:
- Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizacji warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.
- Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa. Zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń, które umożliwią im ciągłość procesów adaptacji oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony.
- Tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych do etapu rozwoju dziecka.
Metody: pedagogika zabawy Klanza.
Literatura: materiały warsztatowe „Zabawy w przedszkolu”, materiały z Internetu.
Środki dydaktyczne: tekst przysięgi, stoper, 5 apaszek do zawiązania oczu, 5 szyszek, 15 kasztanów, 5 wiaderek, tunel, skakanka, kręgle, 5 rolek po papierze toaletowym, 5 piłek do tenisa stołowego, 5 obręczy małych, kolorowa taśma do oznakowania stanowisk, magnetofon, pendrive z piosenkami „Gimnastyka to zabawa” oraz „Sport to zdrowie” (Śpiewające brzdące cz.9 cd.19), emblematy liści dla zespołów w jesiennym kolorze: pomarańczowe, brązowe, czerwone, żółte, regulamin sprawności, pieczątki, medale dla wszystkich, kolorowanki.
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie wszystkich zabawą integracyjną: „Gimnastyka to zabawa” (na melodię „Siekiera, motyka”).
2. Zapoznanie z regulaminem sprawności „Jesiennego Małego Sportowca”
3. Odśpiewanie hymnu spartakiady „Sport to zdrowie”.
4. Uroczyste ślubowanie:
„ Obiecuję - wykonywać wszystkie zabawy uczciwie,
nie płakać, jeżeli nie uda mi się wygrać.
Obiecuję, że będę starać się, wykonywać wszystkie zabawy,
do końca i dokładnie.”
5. Konkurencje sportowe (dzieci podzielone na cztery zespoły wg kolorów emblematów).
1) GŁODNA WIEWIÓRKA. Każdy zespół ma na wykonanie zadania 1 minutę. Zawiązujemy dzieciom opaskę na oczy. Rozkładamy na dywanie 5 szyszek. Dzieci na czworakach szukają szyszki. Po znalezieniu podają nauczycielowi. Po upływie jednej minuty następuje zmiana zespołów. Nauczyciel zapisuje wynik.
2) ZABAWA JEŻY. Każda osoba z zespołu wykonuje trzy rzuty do kosza kasztanem. Nauczyciel zapisuje łączną ilość wszystkich celnych rzutów.
3) PROBLEMY ŚLIMAKÓW. Każdy zespół przechodzi przez tor przeszkód: tunel, przejście po skakance, bieg wokół pachołka, powrót na linię startu. Nauczyciel zapisuje łączny czas pokonania trasy przez cały zespół.
II Wariant
Przejście po linii (skakance), przeniesienie piłki z jednego hula hop do drugiego, przejście przez tunel, ponowne przeniesienie piłki z jednego hula hop do drugiego, powrót biegiem do grupy.
4) PRACA MRÓWEK – Dzieci z każdego zespołu na czworakach dmuchają w rolkę po papierze i strumieniem powietrza przepychają piłeczkę do wyznaczonego celu. Nauczyciel zapisuje łączny czas pokonania trasy przez cały zespół.
5) SKOKI ZAJĘCY – Każdy zespół kolejno staje na starcie (przed wyznaczoną linią) i z miejsca wykonuje skok w dal. Nauczyciel mierzymy każdego odległość i zapisuje łączny wynik.
6. Podsumowanie sprawności.
7. Wręczenie wszystkim dzieciom medali i kolorowanek.
8. Zakończenie spartakiady – podziękowanie za zabawę fairplay.