KONSPEKT INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ
REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH
NAUCZYCIEL: Joanna Pudlak
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 120 minut
UCZESTNIK: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
KIERUNEK USPRAWNIANIA: Bogacenie doznań dotykowych w kontakcie z piaskiem suchym i mokrym
CELE:
Podczas zajęć uczeń:
- obserwuje czynności nauczyciela
- poddaje się działaniom nauczyciela oraz współdziała z nim
- doświadcza stymulacji wielozmysłowej podczas zajęć porannego kręgu oraz podczas zabaw piaskiem suchym i mokrym
- wykonuje czynności manipulacyjne takie, jak mieszanie, klepanie, rysowanie palcem po piasku
- rozwija orientacje w schemacie swojego ciała
- otrzymuje pozytywne wzmocnienia
FORMA ZAJĘĆ: Zajęcia indywidualne
METODY: - stymulacja polisensoryczna
- metoda Affolter
- masaż logopedyczny
POMOCE: zielona świeczka, zapałki, płyta z piosenką pt. „Dzieńdobrynka”, ziemia, miska, ręcznik, woda, olejek cytrynowy, zielona chusta, bębenek, płyta z piosenką o wiośnie, cytryna, piasek, butelka z wodą, kamyczki, sitko, plastikowy pojemnik, blok, klej, foremki, płyta CD pt: „Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy”, płyta z muzyką relaksacyjną, magnetofon, mokre chusteczki, krem, oliwka, czekoladka
NAGRODY: - społeczne – uśmiech i pochwała
- rzeczowe – czekoladka
PRZERWY – organizowane w momencie zauważenia zmęczenia lub znużenia ucznia
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Powitanie - słowem i podaniem ręki
II. Zajęcia wstępne: wiosenny krąg poranny
1) Zapalenie zielonej świeczki
Przywitanie się piosenką pt. „Dzieńdobrynka”
2) Zbliżenie świeczki do dziecka – zwrócenie uwagi na światło i ciepło, następnie przesuwanie jej poziomo i pionowo w polu widzenia dziecka
3) Spotkanie z przyrodą – krótkie opowiadanie o wiośnie
4) Spotkanie z żywiołem – zabawa ziemią
5) Bodźce zapachowe: olejek cytrynowy
6) Zabawa w chowanego zieloną chustą – zakładamy chustę na głowę dziecka, a ono samo lub z naszą pomocą ściąga ją z głowy
7) Gra na bębenku – najpierw nauczyciel, a potem uczeń z pomocą nauczyciela wygrywa rytmy do piosenki o wiośnie pt. „Hej, wiosno hej”
8) Bodźce smakowe – cytryna
9) Gaszenie świeczki
III. Zajęcia właściwe:
1) Zabawy suchym piaskiem
- oglądanie oraz dotykanie suchego piasku – sprawdzanie jego koloru, zapachu, faktury, zwrócenie uwagi na to, że piasek się sypie i, że jest suchy
- masaż dłoni piaskiem
- mieszanie dłońmi w misce z piaskiem
- obsypywanie dłoni chłopca piaskiem
- zasypywanie dłoni chłopca piaskiem (zachęcanie ucznia do samodzielnego uwalniania się)
- odszukiwanie dużych kamieni ukrytych w piasku
- przesypywanie piasku przez sitko
- „rysowanie” palcami na piasku
- słuchanie odgłosu powstającego przy wsypywaniu piasku do plastikowego pojemniczka oraz po potrząsaniu nim po zamknięciu
- aktywność własna ucznia podczas zabaw piaskiem
- próby chwytania dłonią piasku oraz wypuszczania go
- praca plastyczna – posmarowanie przez nauczyciela kartki klejem oraz wspólne z uczniem posypywaniem jej suchym piaskiem
2) Zabawy mokrym piaskiem
- wlanie przez nauczyciela wody do miski z suchym piaskiem – zwrócenie uwagi na zmianę konsystencji piasku
- oglądanie oraz dotykanie mokrego piasku, sprawdzenie jego koloru, zapachu, zwrócenie uwagi na to, że piasek jest mokry oraz zimny
- oblepianie dłoni chłopca mokrym piaskiem
- ulepienie bryły z piasku, oklepywanie jej oraz robienie w niej dziur palcem
- robienie babek z piasku z wykorzystaniem foremek
- kierowane rysowanie palcami po mokrym piasku
- odbijanie dłoni ucznia i nauczycielki w mokrym piasku
Uwaga: uczeń wykonuje wszystkie czynności z pomocą nauczyciela
IV. Zajęcia muzyczno – ruchowe: kształtowanie orientacji w schemacie ciała do piosenek z płyty pt: „Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy”
- „Lata mucha”
- „Moje rączki”
- „Ja dziesięć palców mam”
V. Masaż logopedyczny
VI. Samoobsługa (drugie śniadanie i toaleta)
VII. Relaks i masaż dłoni oliwką
VIII. Zajęcia końcowe:
- nagroda za pracę na zajęciach – czekoladka
- pożegnanie.
W momencie zaobserwowanego zmęczenia lub znużenia ucznia - krótka przerwa.