Prowadząca zajęcie: mgr Zofia Krakowiak
Termin przeprowadzenia zajęć: 30.04.2015
Grupa wiekowa dzieci: 3 latki
Czas trwania zajęć: 20 minut
Konspekt zajęć
Cykl tematyczny: „Dbamy o Ziemię”
Temat zajęcia: „Potrafimy sami opiekować się roślinami” – prace hodowlane w kąciku przyrody inspirowane utworami literackimi i doświadczeniami dzieci
Cele główne:
•poszerzanie wiedzy i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
•uwrażliwianie na potrzeby przyrody,
•pobudzanie motywacji do systematycznej, samodzielnej opieki nad roślinami,
•rozwijanie uwagi, koncentracji i logicznego myślenia.
Cele operacyjne:
Dziecko:
•wie, że należy dbać o przyrodę,
•wie, że nie należy niszczyć roślin, deptać trawników, łamać gałęzi drzew,
•wymienia elementy, z jakich składa się kwiatek,
•potrafi uważnie słuchać,
•potrafi wypowiadać się na temat obrazka, ilustracji, usłyszanego tekstu,
•przestrzega zasady związane z kolejnością wypowiedzi,
•doskonali umiejętność wyrażania ruchem treści opowiadania,
•potrafi bawić się razem z innymi dziećmi,
•zna czynniki niezbędne do rozwoju roślin,
•potrafi dbać o rośliny doniczkowe,
•doskonali nawyki samoobsługowe.
Metody:
-rozmowa,
-pokaz,
-ćwiczenia praktyczne.
Formy pracy z dziećmi:
-indywidualna,
-grupowa.
Środki dydaktyczne:
-ilustracje przedstawiające przyrodę,
-elementy sylwety kwiatka dla każdego dziecka,
-opowiadanie: „O żółtym tulipanie” M. Różyckiej,
-ilustracje do opowiadania,
-pluszowy kwiatek,
-tamburyno, bębenek,
-płyta CD „Mam 3 lata”,
-ozdobne doniczki wykonane przez dzieci z plastikowych pudełek,
-ziemia, nasiona kwiatów doniczkowych, konewka.
Przebieg zajęć:
1.Zabawa organizacyjno – porządkowa: „Do przedszkola przyszli dziś...”.
2.Krótka rozmowa na temat wiodący tygodnia – „Dbamy o Ziemię”.
3.Oglądanie ilustracji przedstawiających przyrodę.
Wspólne oglądanie ilustracji przygotowanych przez nauczyciela, omawianie co znajduje się na poszczególnych ilustracjach. Zwrócenie uwagi na właściwe i negatywne postępowanie wobec przyrody.
4.Zabawa: „Układamy kwiatek”.
Dzieci układają sylwetę kwiatka z elementów przygotowanych przez nauczyciela. Wskazują nazywane przez nauczyciela poszczególne jego elementy: korzenie, łodygę, liście i kwiat.
5.Opowieść ruchowa inspirowana treścią opowiadania: „O żółtym tulipanie” M. Różyckiej.
Dzieci słuchają fragmentów opowiadania nauczyciela i oglądają ilustracje z nim związane.
W ciemnym domku pod ziemią mieszkał mały Tulipanek. Maleńki Tulipan, jak wszystkie małe dzieci, spał całymi dniami. Wokoło było bowiem bardzo cicho i ciemno. Pewnego dnia obudziło go lekkie pukanie do drzwi.
- Kto tam? – zapytał obudzony ze snu Tulipanek.
- To ja. Deszczyk. Chcę wejść do ciebie. Nie bój się maleńki. Otwórz.
- Nie, nie chcę. Nie otworzę - powiedział Tulipanek i odwróciwszy się na drugą stronę, znów smacznie zasnął.
Po chwili mały Tulipanek znów usłyszał pukanie.
- Puk! Puk! Puk!
- Kto tam?
- To ja. Deszcz. Pozwól mi wejść do swego domku.
- Nie, nie chcę, abyś mnie zamoczył. Pozwól mi spać spokojnie.
Po pewnym czasie Tulipanek usłyszał znów pukanie i cieniutki, miły głosik wyszeptał:
- Tulipanku, puść mnie!
- Ktoś ty?
- Promyk słoneczny - odpowiedział cieniutki głosik.
- O, nie potrzebuję cię. Idź sobie.
Ale promyk słoneczny nie chciał odejść. Po chwili zajrzał do domu tulipanowego przez dziurkę od klucza i zapukał.
- Kto tam puka? –zapytał zżółkły ze złości Tulipanek.
- To my Deszcz i Słońce. My chcemy wejść do ciebie!
Wtedy Tulipanek pomyślał: „Ha, muszę jednak otworzyć, bo dwojgu nie dam rady”. I otworzył. Wtedy Deszcz i Promyk wpadli do domu tulipanowego. Deszcz chwycił przestraszonego Tulipanka za jedną rękę, Promyk słońca za drugą i unieśli go wysoko, aż pod sam sufit. Mały żółty Tulipanek uderzył główką o sufit swego domku i przebił go ... I, o dziwo znalazł się w śród pięknego ogrodu, na zielonej trawce. Była wczesna wiosna. Promyki Słońca padały na żółtą główkę Tulipanka. A rano przyszły dzieci i zawołały:
- Patrzcie! Pierwszy żółty tulipan zakwitł dzisiaj z rana!
- Teraz już na pewno będzie wiosna!
Następnie nauczyciel zachęca dzieci do wyrażania treści usłyszanego opowiadania ruchem. Dzieci naśladują: sen cebulki podczas zimy, wizytę słonecznego Promyka i deszczyku u Tulipanka, powitanie kwiatka jako zwiastuna wiosny.
6.Rozmowa na temat opowiadania i na temat hodowli i pielęgnacji roślin w sali i w domu rodzinnym.
Chętne dzieci udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela. Podczas odpowiedzi nauczyciel wykorzystuje pluszowy kwiatek – Tulipanka do przestrzegania kolejności wypowiedzi i udzielania głosu chętnym dzieciom.
7.Zabawa: „Tak czy nie?”.
Dzieci spacerują po sali w rytm piosenki: „Tup, tup, tup”. Podczas przerwy w piosence nauczyciel wypowiada zdania. Jeśli dzieci uznają, że informacje, które one zawierają są dobre, klaszczą rytmicznie w ręce i trzy razy wypowiadają słowo – tak. Jeśli uznają, że są one złe, to kręcą przecząco głową i wypowiadają trzy razy słowo – nie.
8.Stworzenie zielonego ogródka w sali.
Dzieci sieją nasionka kwiatów w przygotowanych wcześniej przez nie ozdobnych doniczkach. Po wysianiu podlewają kwiatki i umieszczają doniczki w nasłonecznionym miejscu w sali. Po zakończonej pracy sprzątają swoje stanowiska pracy z pomocą nauczyciela i pamiętają o starannym umyciu rąk.
Konspekt został opracowany w oparciu o program wychowania przedszkolnego „Nasze przedszkole”. Zagadnienia programowe są zgodne z obowiązującą podstawą programową wychowania przedszkolnego.