Prowadząca zajęcie: mgr Zofia Krakowiak
Termin przeprowadzenia zajęć: 23.09.2016
Grupa wiekowa dzieci: 3 latki
Czas trwania zajęć: 15 minut
Konspekt zajęć
Cykl tematyczny: „Nadeszła jesień”.
Temat zajęcia: Teatrzyk sylwet na podstawie utworu T. Fiutowskiej: „Chciałabym mieć szal” – rozwijanie mowy, koncentracji uwagi i umiejętności matematycznych.
Cele główne:
•rozwijanie mowy i koncentracji uwagi,
•rozwijanie umiejętności matematycznych,
•poznanie charakterystycznych oznak jesieni,
•stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających rozwijaniu percepcji słuchowej i wzrokowej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
•utrwala informacje o aktualnej porze roku – jesieni,
•potrafi uważnie słuchać,
•potrafi wypowiadać się na temat obrazka, ilustracji, obejrzanego przedstawienia,
•utrwala nazwy kolorów podstawowych,
•podejmuje próby liczenia do 4,
•potrafi porównać długość i szerokość; nabywa umiejętność posługiwania się określeniami: długi, krótki, dłuższy, krótszy, wąski, szeroki, węższy, szerszy.
•sprawnie reaguje na polecenia nauczyciela,
•potrafi bawić się razem z dziećmi,
•podejmuje próby samodzielnego pokolorowania rysunku z szalem Pani Jesieni.
Metody:
-rozmowa,
-pokaz,
-ćwiczenia praktyczne.
Formy pracy z dziećmi:
-indywidualna,
-grupowa.
Środki dydaktyczne:
-ilustracje przedstawiające Panią Jesień i jesienną przyrodę,
-materiały przyrodnicze – liście, jarzębina, kasztany, żołędzie itp.
-opowiadanie: T. Fiutowskiej: „Chciałabym mieć szal”,
-szale, sylwety postaci do teatrzyku, teatrzyk,
-kolorowe liście z papieru,
-płyta CD z nagraniem muzyki poważnej,
-tamburyno,
-rysunek szala, kredki.
Przebieg zajęć:
1.Krótka rozmowa na temat wiodący tygodnia – „Nadeszła jesień”.
2.Oglądanie ilustracji przedstawiających Panią Jesień i jesienną przyrodę.
Wspólne oglądanie ilustracji przygotowanych przez nauczyciela, zachęcanie do wypowiedzi na temat najbardziej charakterystycznych oznak jesieni.
3.Oglądanie liści i innych materiałów przyrodniczych znajdujących się w kąciku przyrodniczym – zapoznanie dzieci z bohaterami opowiadania.
4.Oglądanie szala przyniesionego przez nauczyciela, zwrócenie uwagi na jego kolorystykę i wzornictwo, określanie wrażeń dotykowych oraz przeznaczenia szala.
5.Teatrzyk sylwet na podstawie opowiadania T. Fiutowskiej: „Chciałabym mieć szal”.
Nauczyciel opowiada manipulując sylwetami postaci.
Jesień idzie przez las. Z zadowoleniem patrzy na drzewa z pięknymi kolorowymi liśćmi.
– Dobrze listkom. Słoneczko je grzeje i maluje pięknymi barwami, a ja mam suknię z kwiatów, korale z owoców jarzębiny, wianek z gałęzi i traw. Chciałabym mieć jeszcze szal z kolorowych liści. Byłoby mi w nim ciepło w długie jesienne wieczory. Słonko zamrugało:
- Potrafię malować liście. Nie potrafię jednak zrobić szala. Zawołaj wiatr. On ci pomoże.
Wiatru nie trzeba było wołać. Sam się pojawił. Wpadł między drzewa i wypatrywał, na których są najbardziej kolorowe liście. Dmuchnął na jedno, dmuchnął na drugie i trzecie, a najpiękniejsze liście spadały powoli na ziemię.
- Jakie piękne! Dziękuję ci, wietrze... Zaraz zrobię sobie z nich piękny długi szal. Mam nadzieję, że dzieci mi pomogą.
6.Rozmowa na temat teatrzyku.
Chętne dzieci odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela:
- Kto spacerował po lesie? Co podziwiał?
- Jak była ubrana Jesień? Co chciała mieć? Po co? Kto jej pomógł?
7.Zabawa: „Szal dla pani Jesieni”.
Dzieci oglądają papierowe liście, omawiają ich kolory i kształty, przeliczają je. Z tych liści układają na dywanie pasowe kompozycje, oglądają je. Porównują długość i szerokość; nabywają umiejętność posługiwania się określeniami: długi, krótki, dłuższy, krótszy, wąski, szeroki, węższy, szerszy.
8.Zabawa orientacyjno – porządkowa: „Taniec liści”.
Dzieci – listki swobodnie poruszają się przy muzyce. Kiedy ona cichnie, pomału opadają na ziemię i chwilę odpoczywają. Ponowne dźwięki muzyki są sygnałem do ruchu.
9.Ćwiczenia graficzne – kolorowanie rysunków przedstawiających: szal Pani Jesieni
Chętne dzieci za pomocą kredek kolorują rysunki przygotowane przez nauczyciela.
Konspekt został opracowany w oparciu o program wychowania przedszkolnego „Nasze przedszkole”. Zagadnienia programowe są zgodne z obowiązującą podstawą programową wychowania przedszkolnego.