X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 35895
Przesłano:

Skąd się wzięły pieniądze? Edukacja polonistyczna - scenariusz lekcji

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej
KRĄG TEMATYCZNY : NASZE SPRAWY
TEMAT : Skąd się wzięły pieniądze?
CZAS : 45 min KL. IIIF

ZAPIS W DZIENNIKU: Rozmowa o środkach płatniczych używanych dawniej i dziś. Czytanie tekstu informacyjnego o historii pieniądza.
CEL GŁÓWNY:
-ustalenie skąd wzięły się pieniądze?
- środki płatnicze używane dawniej i dziś.
CELE: uczeń
- słucha uważnie tekstów czytanych przez nauczyciela,
- potrafi stworzyć notatkę z rozsypanek zdaniowych,
– zna dzieje pieniądza i jego różne formy,
– wyjaśnia, dlaczego ludzie posługują się pieniądzem,
- umie przeczytać tekst,
– wie, jak nazywa się waluta polska oraz wspólna waluta europejska,
METODY: słowna – pogadanka, rozmowa kierowana, oglądowa – pokaz, metody aktywizujące, rozsypanka obrazkowa w formie puzzli, praca z tekstem, autorefleksja,
FORMY PRACY : praca indywidualna, zbiorowa i grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: pokaz Power point (dzieje pieniądza), wiersz: „Ciuchy dla muchy”,obrazki w kształcie puzzli z: muszelkami, zbożem, kamieniami, jedwabiem i bydłem, z różnymi pieniędzmi w formie kwadratów i owali z metalu, z pieniędzmi okrągłymi w formie monet, z pieniędzmi papierowymi, z kartami bankomatowymi/ kredytowymi, sakiewka z przykładowymi monetami i banknotami polskimi, duże napisy na kartonie: PIENIĄDZE, MONETY, BANKNOTY, obrazki: spódnica, buciki, szalik, kapelusz, rękawiczki, spodnie (do wiersza)

PLAN ZAJĘĆ:
1. Przywitanie, sprawdzenie obecności, zadania domowego.
2. Zapoznanie z celami lekcji.
3. Zapoznanie z tematem zajęć.
4. Przedstawienie dziejów pieniądza ( pokaz Power point oraz rozsypanka)
5. Wykonanie ćwiczenia str 75. Ćwiczenie 2. Wklejanie do zeszytu notatki.
6. Czarodziejska sakiewka- prezentacja monet i banknotów.
7. Podsumowanie zajęć. Samoocena.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie, sprawdzenie obecności, zadania domowego.
2. Zapoznanie z celami lekcji.

Krok 3: Zapoznanie z tematem zajęć
Nauczyciel głośno odczytuje wiersz „Ciuchy dla muchy” (materiał pomocniczy nr 1). Po odczytaniu wiersza zadaje dzieciom pytanie, czy domyślają się (na podstawie wiersza), o czym będzie mowa na zajęciach (powinna paść odpowiedź: pieniądze).
Następnie przeprowadza z dziećmi luźną rozmowę tematyczną:
• Dlaczego mucha nie mogła kupić ubrań, które chciała mieć?
• Co jest potrzebne, abyśmy mogli zrobić zakupy? (powinna paść odpowiedź: pieniądze)
• Do czego są potrzebne pieniądze?
• Czy wszystko można kupić?
• Co można kupić? Czego nie można kupić?
• Czy wiecie, jaka waluta obowiązuje w Polsce?
Krok 4: Przedstawienie dziejów pieniądza – rozsypanka obrazkowa
Każda grupań otrzymuje od nauczyciela rozsypankę obrazkową (materiał pomocniczy nr 2). Nauczyciel informuje uczniów, że będziemy oglądać pokaz o dziejach pieniądza i słuchać informacji od nauczyciela. Zadaniem uczniów po obejrzeniu jak najszybsze ułożenie układanki.
Uczniowie na podstawie pokazu i informacji od nauczyciela dowiadują się, kiedy pojawiły się pierwsze pieniądze, w jakiej postaci i jak na przestrzeni wieków zmieniał się ich wygląd. Dowiadują się także, jak funkcjonował handel bez pieniędzy i co dawniej pełniło rolę pieniądza.
Grupa, która najszybszej wykona zadanie dostaje od nauczyciela nagrodę: sakiewkę z różnymi pieniędzmi (monety i banknoty polskie).
Krok 5. Wykonanie ćwiczenia str. 75. Ćwiczenie 2. Wklejanie do zeszytu notatki.

Krok 6: Czarodziejska sakiewka – prezentacja monet i banknotów obowiązujących w Polsce
Nauczyciel umieszcza w widocznym miejscu (na tablicy) trzy napisy: PIENIĄDZE, MONETY, BANKNOTY (materiał pomocniczy nr 3), a następnie prosi grupę, które otrzymała sakiewkę o wyjęcie po kolei ukrytych w worku skarbów
– monet lub banknotów obowiązujących w Polsce. Nauczyciel nazywa wyjmowane przez dzieci banknoty oraz monety i układa je w widocznym miejscu pod odpowiednimi, umieszczonymi wcześniej napisami (od najmniejszej wartości do największej).

Krok 7 PODSUMOWANIE ZAJĘĆ.– ewaluacja
Uczniowie odpowiadają na pytania:
1. W czasie dzisiejszych zajęć pracowałem/am jak:
a) pracowita mrówka,
b) beztroski motylek,
c) powolny żółw,
d) śpiący kot.
2.W czasie dzisiejszych zajęć dowiedziałem/am się: ........................................
3. W czasie dzisiejszych zajęć podobało mi się: ........................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.