X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 35893
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy głoskami i sylabami w krainie baśni

Scenariusz zajęć w Oddziale Przedszkolnym

Temat: Zabawy głoskami i sylabami w krainie baśni.
Prowadząca: Marta Wojdyła
Grupa – 6 – latki.
Data: 30.10.2017r.

Cele ogólne:
Rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami;
Doskonalenie słuchu fonematycznego;
Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i wykorzystaniu posiadanych wiadomości.

Cele operacyjne, dziecko:
Doskonali umiejętności analizy i syntezy sylabowej i głoskowej;
Koncentruje uwagę, pamięć, zdolność kojarzenia;
Rozpoznaje postaci z bajek za pomocą rekwizytów;
Kojarzy fragmenty bajek;
Potrafi wypowiedzieć się na określony temat
Dokonuje segregacji
Zgodnie współdziała w grupie.
Metody (wg. M. Kwiatowskiej):
Czynna – zadań stawianych do wykonania, kierowania aktywnością dziecka;
Słowna: polecenie, instrukcja, zagadki, wiersz, list;
Oglądowa: pokaz, obserwacja.
Formy pracy:
indywidualna
zespołowa
grupowa

Środki dydaktyczne: list, karty z ilustracjami bajek, magnetofon, płyta CD, rekwizyty z baśni, fasola i kasztany do segregacji, chusta animacyjna.

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie dzieci – zabawa integracyjna „Iskierka przyjaźni”.
2. Wprowadzenie w temat zajęć:
Piosenka „Witajcie w naszej bajce”
Nauczyciel czyta dzieciom list od Wróżki.
Część główna:

3. Podróż do krainy baśni „Lot czarodziejskim dywanem do krainy baśni” – w której czekają zadania i konkursy (zabawa z chustą animacyjną).
4. Zabawa „Kogo wołam”. Nauczyciel sylabizuje lub głoskuje imię dziecka. Wołana osoba dostaje piłkę od nauczyciela i odpowiada na zagadki dzieląc odpowiedź na sylaby lub głoski:

A.Jaka osoba z dawnych bajek
z miotłą się wcale nie rozstaje? /Baba Jaga/

B.Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,
a na pięknym balu, gubi pantofelek... /Kopciuszek/

C.Jaki to kotek w krainie bajek,
Co chodzi w butach i kurzy faję?
Kapelusz z piórem nosi na głowie,
Co to za kotek? Kto mi powie? /Kot w butach/

D.Chociaż kłopoty z wilkiem miała,
wyszła z opresji zdrowa i cała. /Czerwony Kapturek/

E.Była taka malutka,
cal wysokości miała.
Wiele przygód przeżyła,
nim króla Elfów spotkała... /Calineczka/

F. Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka,
którzy w lesie spotkali chatkę zrobioną
z pierniczka? /Jaś i Małgosia/

G. Każda królewna, a tym bardziej ona,
winna uważać na wrzeciona. /Śpiąca królewna/

H. Jakim to pojazdem, ciągniętym przez konie,
podróżowali niegdyś królowie w koronie? /kareta/

I. Jakie to zwierzę z bajek,
ma takie zwyczaje:
gdy chce połknąć wnuczkę,
to babcię /wilk/

5.Zagadki ilustracyjne „Z jakiej bajki pochodzi ta scena?” Zabawa dydaktyczna – karty z ilustracjami.

6.„Komu zginęły te przedmioty?”. Wyodrębnianie pierwszej i ostatniej głoski w odpowiedzi, (w przypadku dzieci młodszych podział na sylaby).

Lupina orzecha – Calineczka
Zapałki – Dziewczynka z zapałkami
Pantofelek – Kopciuszek
Lusterko – Królewna Śnieżka
Groch – Księżniczka na ziarnku grochu

7.„Pomagamy Kopciuszkowi” – zabawa rozwijająca sprawność manualną.
Dzieci podzielone na drużyny otrzymują po dwie miski. Jedną pustą, a drugą wypełnioną kasztanami i fasolą. Zadaniem jest jak najszybsze oddzielenie fasoli od orzechów.
8.Zakończenie spotkania, podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i rozdanie nagród z bajkowego kuferka. Z jakiej bajki pochodzi nagroda? (pierniki – „Jaś i Małgosia”)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.