SCENARIUSZ MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU POLONISTYCZNEGO
DLA UCZNIÓW SZKÓŁ SPECJALNYCH
Temat: „PSY I KOTY W LITERATURZE”
Cele konkursu:
• rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
• poznawanie języka literackiego, poszerzanie wiedzy, rozwijanie wyobraźni, mowy, myślenia, uczuć, kształtowanie postaw i rozumienia wartości uniwersalnych,
pobudzanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły,
• rozbudzanie pasji czytelniczej uczniów,
• nauka przez zabawę,
• doskonalenie twórczej wyobraźni i spostrzegawczości uczniów,
• rozwijanie umiejętności koncentracji uwagi oraz logicznego i abstrakcyjnego myślenia,
• kształcenie umiejętności współdziałania w grupie,
• zapoznanie uczniów z opowiadaniami o psach i kotach,
• kształtowanie humanitarnej postawy wobec zwierząt,
• kształtowanie umiejętności przekazywania przez dzieci nabytych wiadomości w formie słownej.
Formy organizacyjne:
• zbiorowa
• grupowa
Zasady pracy:
• indywidualizacji
• akceptacji
• pomocy
• pozytywnego wzmocnienia
• zachęcania
• stopniowania trudności
Środki dydaktyczne:
• pytania do tekstów
• puzzle
• balony
• uzupełnianka wyrazowa
• obrazki psów i kotów
• rebusy
• koło fortuny
Metody:
• poglądowa,
• pogadanka
• zajęć praktycznych
Uczestnicy:
• uczniowie Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych (klasa VII szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoła przysposabiająca do pracy)
Warunki uczestnictwa:
- konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas VII Szkoły Podstawowej, Gimnazjum Specjalnych oraz Szkół Przysposabiających do Pracy
- szkoła reprezentowana jest przez dwa 2-osobowy zespoły,
- konkurencje, pytania, zadania konkursowe będą dotyczyły znajomości następujących opowiadań:
1. Janikowska Elżbieta „Bajka o kotku ze schroniska” .
2. „Dlaczego psy nie lubią kotów? - bajka koreańska”
3. Wilhelm i Jakub Grimm „Kot w butach”
4. Potter Beatrix „Krawiec i jego kot”
5. Ania Łyszczek „Opowiadanie o bardzo brzydkim kocie”
6. Joanna Papuzińska „Zwierzuś”
7. Barbara Gawryluk „Denis”
8. Agnieszka Frączek „Wyjątek”
9. Renata Piątkowska „Puzon”
10. Grażyna Bąkiewicz „Kolorowa przyjaciółka z gór”
Przebieg konkursu:
• Przywitanie uczestników konkursu, prezentacja grup biorących udział w konkursie
• Piosenka "Puszek Okruszek" wykonana przez uczniów.
• KONKURS:
Konkurencja nr 1 Koło fortuny - uczestnicy konkursu odpowiadają na pytania dotyczące opowiadań o psach i kotach, kręcą kołem i losują nr pytania.
Konkurencja nr 2 Puzzle. Uczestnicy konkursu układają puzzle na czas.
Konkurencja nr 3 Balonikowe cytaty. Zadanie polega na podaniu tytułu opowiadania, z której pochodzi odczytany fragment. Uczestnicy konkursu przekłuwają wybrany losowo balonik i po odczytaniu fragmentu tekstu podają odpowiedź.
Konkurencja nr 4 Rebusy uczestnicy losują kopertę z rebusem, zadaniem uczestników jest jego rozwiązanie.
Konkurencja nr 5 Sekwencja uczniowie otrzymują obrazki psów i kotów ich zadaniem jest ułożenie obrazków wg wzoru zaprezentowanego na tablicy multimedialnej.
Konkurencja nr 6 Krzyżówka tematyczna. Uczestnicy konkursu rozwiązują krzyżówkę z hasłami ze znajomości tekstów o psach i kotach.
***DOGRYWKA - "kto pierwszy ten lepszy"
1. Uzupełnianka wyrazowa - uczestnicy musza ułożyć z sylab tytuły kilku bajek.
• Obrady jury. ( podczas obrad uczestnicy biorą udział w grupowej pracy plastycznej - ozdabianie na dużym kartonie psa i kota)
• Wręczenie nagród.
• Poczęstunek.