Konspekt zajęć koleżeńskich dla grupy 3 latków
Temat dnia: „Jesienny świat" - poznanie świata przyrody jesienią – jej żywiołu (powietrze), barwy (żółta), dźwięku (flet), zapachu (lawenda); poranny krąg – stymulacja polisensoryczna według pór roku
Prowadząca zajęcia: Aleksandra Socała
Cel ogólny:
– rozwój funkcji spostrzeżeniowych (wzrokowych, słuchowych, dotykowych, węchowych, smakowych) oraz budowanie pozytywnego kontaktu dziecka z przyrodą
Cele szczegółowe:
– bierze aktywny udział w zabawie
- wie, jaką mamy porę roku
- wie, jaki jest charakterystyczny kolor dla jesieni
– odpowiada na pytania nauczyciela związane z jesienią
- wspólnie z innymi dziećmi śpiewa piosenkę
- odnajduje swoją wizytówkę z imieniem
- prawidłowo reaguje na umówiony sygnał
- interpretuje ruchowo słyszany utwór
Pomoce: liście, lampka zapachowa, olejek lawendowy, słoik i wacik, płyty CD – piosenka „Ola
i liście”, „Dla uszka maluszka”, zagadki dźwiękowo – obrazkowe, suszarka, balon, piórka, papierowe liście z naklejonymi imionami, flet, żółte chustki, miód.
Przebieg:
1. „Prześlij uśmiech” – zabawa na powitanie; dzieci stoją w kole, n-el mówi do wszystkich: wysyłam do was powitalny promyk uśmiechu, który powróci do mnie w pośpiechu – patrząc w oczy dziecku stojącemu po prawej stronie uśmiecha się, następnie dzieci witają się w zaprezentowany sposób.
2. „Jesień” – krótka rozmowa na temat tego, jaką mamy porę roku oraz jakiego jest ona koloru (zwrócenie uwagi na dekorację w sali oraz ubiór nauczycielki).
3. „Zapach jesieni” – zapalenie lampki zapachowej (zapach lawendowy); wytłumaczenie, że każda pora roku ma charakterystyczny zapach; zaproponowanie, by jesień pachniała lawendą. Pokaz lawendy oraz omówienie jak wygląda.
Stymulacja węchowa - przekazanie słoiczka z wacikiem nasączonym olejkiem lawendowym po kole.
4. „Ola i liście” - wspólne śpiewanie piosenki oraz rozmowa na temat jej treści:
- Co robiła Ola?
- Co leciało jej na głowę?
- Jaki kolor miały liście?
- Co zrobiła Ola z liśćmi?
Zwrócenie uwagi na cechy jesieni (liście zmieniają kolor, wiatr strąca je z drzew).
5. „Dźwięki jesieni” – stymulacja słuchowa; słuchanie odgłosów szumu wiatru, spadających kropli deszczu, szelestu liści, próby odgadnięcia zagadek dźwiękowych.
6. „Spotkanie z żywiołem” – przybliżenie żywiołu powietrza, towarzyszącego jesieni;
czucie na twarzy powiewu wiatru (z suszarki do włosów), obserwacja poruszającego się balonu na wietrze, liści przywieszonych pod sufitem (powietrze z suszarki), dmuchanie na dłoń, na piórka; stymulacja dotykowo – wzrokowo - słuchowa.
7. „Liście” – zabawa ruchowa; nauczycielka rozsypuje na dywanie papierowe liście (żółte
i brązowe) z przyklejonymi imionami, dzieci tańczą w rytm muzyki jak lecące liście
z drzew, na przerwę każdy szuka swojego liścia i przykleja go do bluzki.
8. Demonstracja instrumentu muzycznego będącego źródłem bodźców dźwiękowo kojarzących się z jesienią: flet (pokaz instrumentu, wytłumaczeni, że aby flet zagrał potrzebne jest powietrze z naszych płuc); stymulacja słuchowa.
9. „Kolor jesieni” – przypomnienie, że kolorem jesieni jest żółty; stymulacja wzrokowa – zakładanie na głowy żółtych chust, próby zdmuchnięcia apaszki z głowy – ćwiczenia oddechowe (zwracanie uwagi na prawidłowy tor oddechu).
10. „Smak jesieni” – stymulacja smaku; smakowanie miodu.
11. „Relaks” – dzieci siedzą na dywanie i kołyszą się do utworu „Serenada”
(z cyklu „Dla uszka maluszka”).
12. Gaszenie lampki zapachowej – podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.