Konspekt zajęć otwartych dla grupy starszaków (5 – latki i 6- latki)
Temat zajęć: „Jesienna szaruga”
Prowadząca zajęcia: Aleksandra Socała
Cel ogólny:
- Kształtowanie umiejętności określania zmian w przyrodzie i zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla późnej jesieni
Cele szczegółowe:
- rozumie proste polecenia w języku angielskim i reaguje na nie
- śpiewa piosenki w języku angielskim
- słucha uważnie poleceń i wypowiada się na podany temat
- zna cechy charakterystyczne dla jesiennej pogody
- wyróżnia głoski w słowach, liczy sylaby
- wykonuje prace plastyczną według instrukcji
- utrzymuje porządek na swoim stanowisku pracy
Pomoce: piosenki w języku angielskim: „Hello, how are you?”, „Rain, rain go away...”, „How's the weather?” (Super Simple Songs), liść, a na nim tekst listu Pani Jesieni, ilustracje przedstawiające barwną jesień i szarugę jesienną, „Dmucha wiatr...” - piosenka z płyty „Śpiewanki pokazywanki”, ilustracje z jesienną pogodą, flashcards: sunny, rainy, cloudy, snowy, parasol, kolorowy papier, gazety, słomki, klej, nożyczki, skrawki tkaniny.
Przebieg:
1. „Hello, how are you?” - piosenka na powitanie w języku angielski.
2. Dzieci stoją, na słowa nauczycielki:
- „witam wielkoludy” - stają na palcach i podnoszą wysoko ręce
- „witam krasnale” - opuszczają ręce i kucają
- „witam te osoby, które maja uśmiechnięte buzie” - machają dłońmi
- „witam tych, którzy mają więcej niż 5 lat” - machanie itd.
3. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęcia:
N: Idąc dzisiaj do przedszkola obserwowałam dobrze znaną nam wszystkim porę roku - jesień. Nie wiem, czy wy zauważyliście ale Pani Jesień ostatnio bardzo się zmieniła. Zaczęłam zastanawiać się nad tym i wtedy znalazłam ten listek, a na nim napisany list, który zaadresowany jest do was. Pozwólcie, że wam go teraz przeczytam. Może on nam coś wyjaśni (n-lka czyta dzieciom list)
„Kochane dzieci.
Jestem Pani Jesień, która piękne kolory niesie. Jak wiecie, chodzę jesienią po świecie. Wszędzie gdzie się znajduję, śliczne obrazy maluję. Zostawiam piękne kolorowe liście, które w słońcu błyszczą ogniście. Drzewa, krzewy złotem obsypuje. Park i las swoim bogactwem obdarowuję. Lecz gdy listopad nadchodzi, wiatr swym podmuchem ziemię bardziej chłodzi.
I choć to ta sama pora roku zmiany widać na każdym kroku.
Na potwierdzenie tych wszystkich zmian dwa obrazki przesyłam wam. Mówiły mi także odlatujące ptaki, że wy kochane przedszkolaki dużo o jesiennej przyrodzie wiecie i chętnie
o tym opowiecie. Na zakończenie mego listu proszę by duzi i maili bacznie przyrodę obserwowali.
Wasza Pani Jesień” (DZ: Słuchają czytanego przez n-lkę listu).
4. „Dwa oblicza Jesieni” - rozmowa na temat dwóch ilustracji, z których jedna przedstawia barwną, złotą jesień, a druga szarugę jesienną.
N: Zadaje dzieciom pytania dotyczące ilustracji.
Zobaczcie mam tutaj dwie ilustracje, które namalowała dla was Pani Jesień. Chciałabym, żebyście najpierw przyjrzeli się uważnie pierwszej ilustracji.
Kto z was powie mi co ona przedstawia ?
Jaki tytuł można nadać tej ilustracji?
DZ: Opisują i wymieniają elementy przedstawione na ilustracji (park jesienią, na drzewach barwne liście, wszędzie jest kolorowo, dzieci spacerują) . Chętne dzieci podają tytuł do ilustracji.
N: Teraz zobaczymy co takiego jest na drugiej ilustracji. Kto z was mi powie co takiego jest na tej ilustracji? Jaki tytuł można nadać tej ilustracji?
DZ: Opisują i wymieniają elementy przedstawione na ilustracji, opisywanie cech charakterystycznych dla późnej jesieni w oparciu o własne doświadczenia dzieci (pada deszcz, jest mgliście, są burze, czasami świeci słońce, ale już nie tak mocno jak latem, jest chłodno, wieją zimne wiatry, dni są krótsze, pada śnieg).. Chętne dzieci podają tytuł do ilustracji.
N: Jaką porę roku przedstawiają te ilustracje?
Jak to możliwe, że obie ilustracje przedstawiają tę samą porę roku, a tak się bardzo różnią?
DZ: Udzielają odpowiedzi na pytanie.
5. „Dmucha wiatr, szumią drzewa...” - piosenka z pokazywaniem.
6. „Jesienna pogoda” - doskonalenie liczenia oraz słuchu fonemowego; N. przypina do tablicy cztery obrazki ze słońcem, deszczem, chmurami, śniegiem; prosi dzieci o policzenie sylab oraz wspólne dokonanie syntezy fonemowej słów: deszcz, słońce, chmura, śnieg.
7. „How's the weather?” - utrwalanie zwrotu w języku angielskim, wspólne śpiewanie piosenki i ustalanie pogody za oknem – pokaz flashcards: sunny, rainy, cloudy, snowy.
8. „It's raining!” - dzieci chodzą po sali, słuchając tego, co mówi nauczyciel, który stoi na środku i trzyma w ręku złożoną parasolkę, do każdego rodzaju pogody, dzieci wykonują odpowiednie ruchy (np. it's sunny – wkręcanie żarówek) jednak kiedy nauczyciel wypowie słowa „It's raining”, rozkładając parasol, wszystkie podbiegają do niego i „chowają" się przed deszczem.
9. „Jesiennie” - wykonanie pracy plastycznej przy pomocy rodziców:
5 – latki: „Chmura i deszcz” - malowanie kartki tkaniną maczaną w niebieskiej farbie, następnie wycinanie chmury z białego papieru i ozdabianie jej wydzieranką z gazety.
6 – latki: „Wiatr” - wycinanie ramki z kolorowego papieru i naklejanie ją na białą kartkę, następnie tworzenie obrazu rozdmuchując, przy pomocy słomki, farbę na kartce.
10. „Rain, rain go away...” - śpiewanie piosenki w języku angielskim na zakończenie zajęć – zaproszenie do koła rodziców – podziękowanie za wspólnie spędzony czas.