Scenariusz Dnia Drzewa
prowadzonego przez nauczycielkę stażystkę Kamilę Banaś
odbytego w dniu 10.10.2017r.
Realizacja zadań przedszkola:
• Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa.
• Wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie.
• Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.
• Tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego.
Temat: Obchody Dnia Drzewa- Drzewo Przyjaciel
Cele ogólne:
• Współdziałanie w grupie (obszar III/8)
• Wyrażanie muzyki ruchem (obszar IV/7)
• Recytowanie wierszy, mowa płynna, wyraźna, rytmiczna (obszar IV/2,5)
• Śpiew piosenek, ruch przy muzyce i do muzyki (IV/7)
• Odczytywanie krótkich wyrazów (obszar IV/4)
• Klasyfikowanie przedmiotów (obszar IV/12)
• Posługiwanie się pojęciami przyrodniczymi (IV/18)
• Wykonywanie prostych prac plastycznych (obszar IV/1)
Cele operacyjne:
Dziecko:
• wraz ze swoją grupą recytuje wiersze
• wspólnie śpiewa piosenki i porusza się przy muzyce i do muzyki
• odczytuje krótkie wyrazy LAS, SAD-dzieci starsze
• klasyfikuje przedmioty- owoce, liście do odpowiednich drzew
• używa pojęć przyrodniczych: wymienia nazwy owoców, drzew itp.
• Ugniata plasteliną formuje z niej listek i łączy z materiałem przyrodniczym
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Metody: czynna, oglądowa, zabawowa
Narzędzia: płyty CD, plakat, tablice demonstracyjne, opaski z listkami klonu, dębu, kasztanowca, jarzębiny, lipy; opaski na ręce z drzewkiem i listkami, sadzonki drzew, łopata, konewka, pamiątkowe dyplomy
Przebieg:
1. Powitanie
Dzień dobry Witam Was
zaczynamy, bo już czas
Jestem ja i jesteś Ty
razem to jesteśmy MY
Witamy dzieci w pięknym, jesiennym i kolorowym lesie-
już nowinę echo niesie,
że Święto Drzewa dzisiaj mamy,
więc świętować zaczynamy!
2. Zabawa rytmiczno-naśladowacza Drzewo w stylu rap- nauczycielka przebrana za drzewo śpiewa- rapuje (tu przyda się podkład muzyczny), pokazuje ruchy- dzieci naśladują:
Palce małe, ręce duże,
łokcie w dole, dłonie w górze,
ramię w prawo, ramię w lewo
-tak się w lesie chwieje drzewo
3. Występ dzieci z grupy średniej:
1. Piosenka „Leśna muzyka ‘’(płyta CD)
2. Fragment wiersza T. Fiutowskiej pt. Klonowy liść
Spadł z klonu liść
Pięknie się barwami mieni
Są na nim wszystkie kolory jesieni
Pytania, zadania do wiersza:
- z jakiego drzewa spadł liść?
- odnajdź liść klonu
- dopasuj do odpowiedniego drzewa liść
Zagadki dotyczące innych drzew: dębu, kasztanowca, lipy- wskazywanie drzew na tablicy demonstracyjnej, odszukiwanie listków na opaskach występujących dzieci
-jak nazywa się miejsce, gdzie możemy spotkać te wszystkie drzewa?
Czytanie globalne wyrazów LAS, PARK
3. Wiersz D. Gellner „Pod drzewami”- recytacja i ruch
Siedzi jesień pod jabłonią
Jabłka jej nad głową dzwonią
A gdy gruszą wiatr poruszy
Dzwonią gruszki. Gdzie? Na gruszy.
Siedzi jesień pod drzewami
Sad jej dzwoni za uszami
Więc zatkała uszy watą
Czy to prawda? Co Wy na to?
Pytania do wiersza:
- o jakich drzewach była mowa?
- jakie dają owoce?
Dopasowanie owoców do odpowiednich drzew
- jak nazywa się miejsce, gdzie rosną drzewa owocowe?
Czytanie globalne wyrazu SAD
4. Wiersz „Już listeczki opadają” –opowieść ruchowa
Już listeczki opadają
Nóżki po nich tu stąpają
Wiatr powiewa, chmurki płyną
Zając skacze dumną miną
Z drzew wiewiórki gdzieś zerkają i orzeszki w mig zbierają
Raz nam deszcze rzęsisty pada
Raz słoneczko z chmur się skrada
Wiatr powiewa, chmurki płyną
Jesień widać za doliną!
5. Piosenka „Kolorowe listki”(płyta CD) wspólny śpiew refrenu i taniec
4. Co dają nam drzewa?- rozmowa na podstawie plakatu
5. Ewaluacja – praca plastyczna Nasze kolorowe drzewo- (lepienie kolorowych listków z plasteliny i łączenie ich z materiałem przyrodniczym) dzieci oceniają zajęcie i swój udział na zajęciu przyczepiając listki z plasteliny na drzewku-gdy są zadowolone, pod drzewkiem – gdy nie są zadowolone
6. Zasadzenie drzewek w ogrodzie przedszkolnym- sadzonki lipy i jarzębiny
7. Złożenie przyrzeczenia dbania o drzewa
- będę chronić rośliny i zwierzęta, aby cieszyły nas swoim pięknem
- będę dbać o czystość w parku i w lesie
- w lesie będę zachowywał ciszę i spokój
- będę szanować drzewa
8. Wręczenie przez Panią dyrektor pamiątkowych dyplomów za udział w Święcie Drzewa dla wszystkich grup
9. Wręczenie kolorowych opasek z okazji Dnia Drzewa