SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE II
– MUCHOMORKI W DNIU 25.10.2017
TEMAT ZAJĘĆ: Wizyta świnki morskiej w przedszkolu
CELE OGÓLNE:
- Zapoznanie z zasadami opieki nad zwierzętami domowymi.
- Budzenie w dziecku odpowiedzialności za zwierzęta.
CELE OPERACYJNE; dziecko:
- zna wygląd świnki morskiej
- zna zasady opieki nad świnką morską
- zna zasady funkcjonowania sklepu zoologicznego
- zna zasady i reguły w zabawie ruchowej
- wie, że żywe zwierzątko to nie zabawka
- rozumie polecenia nauczyciela dotyczące zabawy ruchowej i karty pracy
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące niespodzianki i listu
- potrafi opisać wygląd świnki morskiej
- potrafi prawidłowo wskazać 5 różnic w obrazkach
METODY
• Storyline – epizod 1
• poszukujące: rozmowa, metoda zadań stawianych dziecku;
• ekspresywne: improwizacja ruchowa, muzyczna;
FORMY
- indywidualna
- zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : koperta z listem, klatka ze świnka morską, zdjęcia świnek morskich na tablicy interaktywnej, filmik ze sklepu zoologicznego, obręcze, muzyka do marszu, karta pracy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Dzieci wchodzą do sali, na środku dywanu stoi klatka przykryta materiałem, na którym leży koperta z listem:
Witam Was, mam na imię Lola.
Jestem tu u Was bo wiem, że w tym tygodniu rozmawiacie o zabawkach.
Chciałabym pomóc uświadomić dzieciom, jak ważna jest odpowiedzialność za zabawki, zarówno te z tworzywa jak i te żywe, które czasem chcecie dostać na prezent.
Drogie dzieci zanim zechcecie abym u Was była przemyślcie swoją decyzję.
Jeśli się na mnie zdecydujecie to chciałabym pozostać z Wami na zawsze.
Pozdrawiam Lola.
2. Pytania otwarte dotyczące listu:
- Kim może być Lola?
- Kto ją tu zostawił?
- Czy możemy zajrzeć pod materiał?
- Jakie zabawki lubią dzieci?
- Co to znaczy być odpowiedzialnym za zabawki?
3. Odkrycie tajemnicy: Lola to świnka morska. Rozmowa na temat wyglądu świnki morskiej, określanie jej wielkości, koloru, zasad opiekowania się, żywienia. Oglądanie na tablicy interaktywnej zdjęć świnek morskich. Wspomnienie o odpowiedzialności za zwierzęta, które dzieci życzą sobie na prezent.
4. Zabawa ruchowa z elementem orientacyjno - porządkowym ,,Zwierzęta w norce” , dzieci biegają po sali, na pauzę w muzyce każde dziecko zatrzymuje się w wolnej obręczy – norce.
5. Oglądanie filmu o sklepie zoologicznym. Rozmowa na temat: co jest potrzebne, aby opiekować się zwierzątkiem? – zachęcanie dzieci do wypowiedzi.
6. Praca z kartą pracy – ćw. percepcji wzrokowej. Zadaniem dzieci jest wskazanie 5 różnic na obrazku przedstawiającym dziewczynkę trzymającą świnkę morską.
7. Burza mózgów: Co zrobimy ze świnką Lolą?
Opracowała i przeprowadziła Joanna Tusińska