DZIEŃ CZERWONEGO JABŁUSZKA – SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE 3,4 I 5 – LATKÓW
13 PAŹDZIERNIKA 2017 R.
CEL OGÓLNY:
- zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów jako źródła witamin.
- dostarczenie dzieciom radości ze wspólnej zabawy
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
- wie, że są różne nazwy jabłek
- utrwala informacje na temat jabłek
- poznaje wartości odżywcze jabłek
- potrafi przy użyciu zmysłu smaku odróżnić produkty wykonane z jabłek
- samodzielnie wykonuje wybrane zadania, czerpie radość z zabawy
- potrafi cierpliwie czekać na swoją kolej
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie
Nauczyciel wita dzieci piosenką.
Wszyscy są, witam was,
na zabawę już czas,
jestem ja, jesteś ty raz, dwa, trzy.
2. Uświadomienie dzieciom tematu zajęć.
Nauczyciel prosi dzieci aby usiadły na dywaniku. Rozmawia z nimi na temat jabłek, przy pomocy obrazków. Nauczyciel wyjaśnia jakie są rodzaje jabłek.
Jabłka możemy podzielić na trzy grupy jabłka
• deserowe jako przekąska, dodatek do sałatek i surówek, najpopularniejsze jabłka deserowe to: Delikates, Ligol, Rubin, Jonatan, Gala,
• stołowe to te, które można spożywać w postaci surowej lub po obróbce termicznej. Do jabłek stołowych zaliczamy m.in.: Cortlandy, Idaredy.
Jabłka stołowe najbardziej nadają się do ciast oraz mięs.
• do obróbki termicznej - Najpopularniejszymi odmianami, są: Antonówka, Reneta. Nadają się do przetworów, ciast, musów, sosów.
Dzieci dzielą się swoimi wiadomościami na temat jabłek.
Jabłka zawierają wiele witamin, jednak najważniejszą jest witamina C. Najwięcej jest jej pod skórką, dlatego trzeba zjadać jabłka surowe lub gotowane czy pieczone ze skórką. Jabłka od lat są stosowane w medycynie ludowej na bóle stawów. Gdy małe dziecko ma biegunkę, to pomogą mu gotowane tarte jabłka, a u dorosłych doskonale sprawdzą się przy niestrawności i wrzodach. Lecznicze zastosowanie mają skórki z jabłka. Ugotowana z nich herbatka działa dezynfekująco i likwiduje stany zapalne w jamie ustnej i gardle.
3. Założenie każdemu dziecku na szyję emblematu jabłka.
4. Razem z piosenką „Wniosły dzieci z sadu” dwójka dzieci wnosi do sali wiklinowe kosze z jabłkami.
Wniosły dzieci z sadu, koszyk przepełniony:
jabłek żółtych, jabłek kraśnych, jabłuszek zielonych.
Teraz trzeba jabłka dobrze poukładać
i pomyśleć, które jabłko, do czego się nada.
Które do pieczenia, które do smażenia?
Które zaś na marmoladę, które do zjedzenia?
Wniosły dzieci z sadu, koszyk przepełniony:
jabłek żółtych, jabłek kraśnych, jabłuszek zielonych.
Dzieci oglądają kolorowe jabłka. Zastanawiają się co można z nich zrobić.
Następnie prezentuje dzieciom przyniesione produkty wykonane z jabłek (jogurt jabłkowy, maślanka jabłkowa, suszone jabłka, deserki dla niemowląt z jabłka, mydło jabłkowe, szampon jabłkowy, soki jabłkowe, szarlotkę, dżem jabłkowy, herbata jabłkowa).
Wspólne wykonanie musu jabłkowego. Chętne dzieci wkładają obrane jabłka do termomiksu. Nauczyciel miksuje owoce, pokazuje dzieciom co z nich powstało i zachęca do spróbowania.
5. Prezentacja wiersza „Entliczek pentliczek” przez nauczyciela oraz wybrane dzieci:
Entliczek, pentliczek czerwony stoliczek (nauczyciel nakrywa stolik czerwonym obrusem)
A na tym stoliczku pleciony koszyczek (nauczyciel kładzie na stoliku koszyk wiklinowy)
W koszyczku jabłuszko, w jabłuszku robaczek (nauczyciel wkłada do koszyka czerwone jabłuszko, za robaczka przebrane jest jedno dziecko)
A na tym robaczku, zielony kubraczek (nauczyciel pokazuje dzieciom, że robaczek ma zielony kubraczek)
Powiada robaczek: I dziadek, i babka, i ojciec, i matka jadali wciąż jabłka,
A ja już nie mogę! Już dosyć! Już basta!
Mam chęć na befsztyczek! (tekst wypowiada robaczek)
I poszedł do miasta.
Szedł tydzień a jednak nie zmienił zamiaru (robaczek idzie dookoła sali)
Gdy znalazł się w mieście, poleciał do baru (robaczek siada przy nakrytym stoliku)
Są w barach- wiadomo – zwyczaje utarte:
Podchodzi doń kelner, podaje mu kartę (do robaczka podchodzi dziecko przebrane za kelnera)
A w karcie – okropność!_ przyznacie to sami:
Jest zupa jabłkowa i knedle z jabłkami
Duszone są jabłka, pieczone są jabłka
I z jabłek szarlotka, i kompot i babka!
No widzisz robaczku i gdzie twój befsztyczek?
Entliczek Pentliczek czerwony stoliczek.
6. Zabawa „Wędrujące jabłko przy piosence „Małe czerwone jabłuszko”
„Wędrujące Jabłko” – dzieci siedzą w kole po turecku.. W rytm muzyki podają sobie jabłko z rąk do rąk. W momencie wyłączenia muzyki odpada dziecko trzymające owoc
7. Konkursy:
Dzieci nagradzają właściwe odpowiedzi brawami
QUIZ „ Co wiemy o jabłkach?”
- Jak nazywa się drzewo, na którym rosną jabłka? (jabłoń)
- Gdzie rośnie dużo jabłoni? (sad)
- Jak nazywa się ciasto z jabłkami? (szarlotka)
- Jak nazywamy zasmażone jabłka? (dżem)
- Do jakich potraw dodajemy jabłka? (sałatki, surówki, racuchy, naleśniki)
- Kto miał w wierszu dosyć jabłek? (robaczek)
- Jakie są kolory jabłek? (czerwony, zielony, żółty)
Co zjadłem – dzieci degustują jabłka w różnych postaciach (jabłka świeże kwaśne - słodkie, racuchy z jabłkami, mus jabłkowy, suszone jabłka, dżem jabłkowy, sok jabłkowy, jogurt jabłkowy)
Jabłkowy wyścig – wyścig z jabłkiem na talerzyku
8. Praca plastyczna –„ Jabłko z robaczkiem”, Naklejanie sylwety jabłka w koszyczku, naklejanie robaczka.
9. Obejrzenie filmu edukacyjnego „Jabłuszko – największe sady owocowe w Polsce”
10. Na koniec wspólnej zabawy dzieci robią sobie zdjęcie z dużym jabłkiem.
11. Degustacja deserów z jabłka częstowanie rodziców