Scenariusz zajęć Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?
Zajęcia przeprowadzone grupie dzieci sześcioletnich w Przedszkolu w Ułężu przez wychowawcę Annę Sulej.
Cele- dziecko:
- wie jak zwierzęta przygotowują się do zimy (zna sposoby)
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu
- stosuje cyfry 1, 2, 3
- przelicza elementy w zbiorze, określa liczebność zbiorów
- porównuje: więcej, mniej, tyle samo
- posługuje się liczebnikami porządkowymi w zakresie 3
- posługuje się określeniami położenia przedmiotów w przestrzeni: w prawo, w lewo, w dół, w górę
Środki dydaktyczne: obrazki ze zwierzętami, cyfry 1,2,3, sylwety trzech wiewiórek, mata do programowania (może być samodzielnie wykonana przez N.), elementy do programowania
Przebieg:
1. Czytanie fragmentu opowiadania Hanny Zdzitowieckiej „Zimowe mieszkanie burego misia”: Rozpędzona wiewiórka przysiadła na gałęzi i zdziwiona patrzyła z góry na burego niedźwiedzia znoszącego gałęzie do starego wykrotu pod obalonym wichurą świerkiem. Była już późna jesień, wiewiórka chciała jeszcze zebrać trochę zapasów, ale ciekawość przemogła. – Co on robi?- parsknęła. – Poprawia stary barłóg na zimowe mieszkanie- warknął rudy lis, który właśnie przebiegł pod drzewem. Wiewiórka aż podskoczyła i tupnęła łapkami w gałąź. – Nie wiedziałem, że niedźwiedź ma mieszkanie. Przez całe lato sypiał w gęstwinie i ani myślało żadnym schronieniu. –Ba, w lecie ciepło, miał pod dostatkiem jagód, korzonków, grzybów, potem żołędzi...Ale w zimie co będzie jadł, kiedy śnieg wszystko przykryje? Toteż jesienią najada się tak, że ma pod skórą całe warstwy sadła. Spojrzyj tylko, jaki z niego grubas. –Aha! – przytaknęła wiewiórka. – Musi mu tego sadła starczyć na całą zimę. Już niedługo położy się spać i będzie spał aż do wiosny. Nie pierwszą to zimę spędzi w tym barłogu pod wykrotem. Nie rozumiem, jak można tak długo spać i pościć. Ja wolę upolować coś smacznego od czasu do czasu. Niedźwiedź, jakby wyczuł czyjąś obecność, odwrócił się w stronę lisa i zaczął węszyć. –Oj, muszę uciekać! – On nie lubi, żeby go podpatrywać...Machnął puszystą kitą i umknął szybko, tylko błysnęło w krzakach jego rude, puszyste, zimowe futro. Wiewiórka przypomniała sobie o swoich zapasach i także pomknęła pomiędzy gałęzie. Wkrótce nadeszła zima i niedźwiedź zasnął w swoim zacisznym barłogu(...)
2. Rozmowa na temat przygotowania niedźwiedzia do zimy.
3. Rozmowa na temat sposobów przygotowania zwierząt do zimy:
- sen zimowy (niedźwiedź, jeż, borsuk)
- zmiana futra( zając, wilk, lis)
- gromadzenie zapasów( wiewiórka, mysz)
4. Zapasy wiewiórki- zabawa matematyczna .Dzieci podpisują sylwety wiewiórek cyframi 1,2,3 i układają odpowiednio zapasy.
N. czyta treść zadania: Pierwsza wiewiórka znalazła jedną szyszkę, dwa orzechy i dwa żołędzie. Druga miała dwie szyszki, dwa orzechy, dwa żołędzie. Trzeciej udało się zgromadzić trzy orzechy i cztery szyszki.
N. zadaje pytania:
- ile zapasów zgromadziła pierwsza wiewiórka ?(5)
- ile zapasów ma druga wiewiórka ?(6)
- ile ma trzecia?(7).
- która wiewiórka ma najwięcej/ najmniej zapasów?
- co zrobić aby wszystkie miały tyle samo?
5. Programowanie- wskazanie drogi wiewiórki do dziupli.
6. Podsumowanie zajęć.