„Pomarańczowy dzień w przedszkolu”
– scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupach dzieci 3,4 – letnich
w dniu 19 października 2017 r.
Nauczycielki prowadzące: Beata Pilarska, Zuzanna Baranowska.
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności rozpoznawania pomarańczowych owoców i warzyw
- poszerzanie wiadomości dzieci na temat wartości odżywczych owoców i warzyw
- rozwijanie umiejętności ustawiania się w kole i zabawy z chusta animacyjną,
- doskonalenie umiejętności dokładnego kolorowania
- zachęcanie dzieci do picia soku pomarańczowego.
- rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej,
- aktywizowanie dzieci nieśmiałych poprzez ruch i zabawę,
- rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania,
- integrowanie grup,
Cele operacyjne:
- poznaje i nazywa kolor pomarańczowy,
- nazywa owoce i warzywa,
- pije sok pomarańczowy,
- wykonuje pracę plastyczną „Świat przez pomarańczowe okulary”.
Metody:
- oglądowa - pokaz
- słowna – rozmowa,
- twórcza – zadań stawianych dziecku
Formy: zbiorowa, zespołowa, integrująca
Środki dydaktyczne:
marchewki, dynie, pomarańcze, sok pomarańczowy, pomarańczowe balony, papier pomarańczowy, karton, kredki, klocki, chusta animacyjna.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci – nauczycielka wita się z dziećmi, które: lubią jeść owoce, lubią jeść warzywa, lubią czekoladę itp.
2. Zabawa dydaktyczna „Pomarańczowi detektywi” – wyszukiwanie w sali przedszkolnej pomarańczowych przedmiotów.
3. Zabawa taneczna „Taniec z pomarańczowymi balonami” – pary dzieci tańczą z pomarańczowym balonem trzymanym między sobą do piosenki „Na marchewki urodziny.”
4. Zabawa ruchowa „Dyniowy slalom” – bieg miedzy przeszkodami, czworakowanie między przeszkodami.
5. Zabawa ruchowa „Marchewkowe pole” – zbieranie marchewek w kuchennej rękawicy.
6. Zabawa dydaktyczna „ Kto szybciej, kto wyżej?” – budowanie wieży z kolorowych klocków.
7. Zabawy w kole z chustą animacyjną i pomarańczowa piłką.
8. „Pomarańczowy poczęstunek” – picie soku pomarańczowego, galaretka pomarańczowa i owoc.
9. Wykonanie pracy plastycznej „Świat przez pomarańczowe okulary” – naklejanie elementów na kartonie w dużym formacie, kolorowanie.
10. Wykonanie pamiątkowych zdjęć. Pożegnanie.