X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 35792
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy badawcze "Jak powstaje wiatr?" Scenariusz zajęć dla dzieci 3 letnich

Prowadząca: Olga Chylińska
Miejskie Przedszkole nr 14 w Płocku
Scenariusz zajęć dla dzieci 3 letnich
Temat zajęć: Zabawy badawcze „Jak powstaje wiatr?”
Cel główny:
- Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych poprzez udział w zabawach badawczych.
Cele operacyjne: Dziecko:
- potrafi rozwiązać poste zagadki dotyczące zjawisk atmosferycznych,
- zaznacza pogodę w kalendarzu,
- reaguje zmianą ruchu na sygnał wzrokowy,
- poznaje i bada zjawiska przyrody,
- eksperymentuje z powietrzem, poprzez wywoływanie wiatru różnymi metodami np. machanie kartką, dmuchanie na własną rękę itp.
- rozwija percepcję słuchową podczas rozpoznawania brzmienia wiatru i deszczu,
- szacuje na oko wielkości używając pojęć dużo – mało, mniej – więcej,
- zachowuje bezpieczeństwo podczas eksperymentowania i zabaw ruchowych,
- rozwija plastykę ciała i wrażliwość na dźwięki,
- włącza się do proponowanych zadań edukacyjnych,
- wchodzi w określoną rolę i improwizuje ruch,
- wdraża się do współdziałania w grupie,
- uświadamia sobie konieczność przestrzegania zakazu korzystania z urządzeń elektrycznych,
- uczy się dokonywać ewaluacji zajęcia.
Metody pracy:
wg M. Kwiatowskiej:
- metody czynne: zadań stawianych do wykonania, kierowania własną aktywnością dziecka, zagadki,
- metody słowne: rozmowa, instrukcja, objaśnienie,
- metody percepcyjne: pokaz, obserwacja, przykład osobisty nauczyciela, udostępnianie utworów muzycznych.
Drama wg technik G. Boltona:
- improwizacja ruchowa, wchodzenie w role, ćwiczenia zmysłów.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: kalendarz pogody, znaczki ilustrujące zjawiska atmosferyczne, symbole pogodowe – słońce, burza, dezodorant, bańki mydlane, piórka, słomki, odgłosy wiatru i deszczu na płycie, odtwarzacz CD, balony, kartki, wachlarz, wentylator, grzechotka.


Przebieg:
1. Rozwiązywanie zgadywanek.
Dzieci siedzą na dywanie i rozwiązują zgadywanki wskazując na tablicy odpowiedni symbol.
- Pięknie na niebie świeci i ciepłem cieszy dzieci (słońce)
- Błyskawice na niebie i głośne grzmoty mogą przestraszyć ciebie (burza)
- Na rośliny z nieba pada, człowiek wtedy parasol rozkłada (deszcz).
2. Zaznaczenie aktualnej pogody w Kalendarzu pogody.
Nauczycielka podchodzi z dziećmi do okna, obserwują dzisiejszą pogodę i adekwatnym znaczkiem zaznaczają ją w kalendarzu.
3. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Słońce i burza”.
Kiedy nauczycielka podnosi sylwetę słońca, dzieci swobodnie biegają po sali, natomiast kiedy pokaże znaczek burzy, dzieci przykucają i robią nad głową kapelusz z dłoni.
4. Zabawy badawcze.
Zabawa 1. Wąchanie powietrza
Nauczycielka pyta dzieci, czy powietrze ma teraz jakiś zapach, następnie rozpyla w powietrzu dezodorant i informuje dzieci, że powietrze nie ma zapachu, a pachnie dopiero wtedy, gdy miesza się z zapachami z zewnątrz.
Zabawa 2. Puszczanie baniek mydlanych
Nauczycielka puszcza bańki mydlane: raz z lekkiego wydech, następnie z większego wydechu. Zadaniem dzieci jest określanie ich ilości za pomocą pojęć: dużo – mało, mniej – więcej.
Zabawa 3. Dmuchanie na piórka za pomocą słomek
Nauczycielka rozdaje dzieciom słomki (dzieci nazywają ich kolory), przez które dmuchają na rozłożone na stole piórka wprawiając je w ruch.
5. Ćwiczenia słuchowe - rozpoznawanie wiatru i deszczu.
Nauczycielka włącza nagranie z odgłosami wiatru i deszczu. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie zjawisk atmosferycznych, które usłyszą.
6. Improwizacja ruchowa „drzewa na wietrze".
Dzieci zamieniają się w drzewa, które gdy słyszą wiatr poruszają konarami, a kiedy wiatr cichnie, stoją w miejscu.
7. Zabawy badawcze
Zabawa 3. Nadmuchiwanie balonów
Nauczycielka nadmuchuje dwa balony. Jeden lekko, drugi mocniej. Zadaniem dzieci jest porównywanie ich wielkości i wyciągnięcie wniosku: w małym balonie mało powietrza, w dużym – dużo.
Zabawa 4. Wytwarzanie wiatru – dmuchanie na rękę
Zabawa 5. Wytwarzanie wiatru – poruszanie kartką
Każde dziecko otrzymuje kartkę, którą wprawia w ruch i robi nią podmuch wiatru.
- prezentacja wachlarza – Nauczycielka rozkłada wachlarz i porusza nim „ochładzając” dzieci.
- prezentacja wentylatora – Nauczycielka włącza wentylator i informuje dzieci, że powietrze mogą mieszać urządzenia elektryczne, mówi również o zakazie korzystania z urządzeń elektrycznych przez dzieci.
8. Ewaluacja zajęcia.
Nauczycielka zadaje pytania: Co Wam się na zajęciu podobało?, Co było trudne?
Dzieci, którym zajęcie się podobało, głośno klaszczą. Nauczycielka dziękuje dzieciom za aktywność i chwali je za pięknie wykonane zabawy.
9. Zabawa odprężająca z ćwiczeniami ortofonicznymi „Samoloty”.
Dzieci wchodzą w rolę samolotu, przygotowują się do startu, lecą i lądują wydając dźwięki jakie wydaje podczas lotu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.