X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 35765
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróż po Polsce - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć koleżeńskich

Temat: „Podróż po Polsce”

Cele:
- rozwijanie zainteresowań krajem ojczystym i jego symbolami,
- poznanie mapy Polski,
- zapamiętywanie kolorów i cech charakterystycznych godła i flagi państwowej,
- rozpoznawanie hymnu Polski,
- doskonalenie sprawności manualnych,
- doskonalenie percepcji wzrokowej,
- aktywne uczestniczenie w zabawach i zajęciach ruchowych
- zapoznanie z charakterystycznymi cechami wybranych regionów Polski

CELE OPERACYJNE: (DZIECKO)
- Zna wygląd oraz symbolikę godła i flagi naszego kraju;
- Potrafi określić cechy charakterystyczne krajobrazu morskiego i górskiego;
- Bogaci czynne słownictwo;
-Podejmuje próbę ułożenia puzzli;
-Uczestniczy w zabawach muzyczno- ruchowych;
- Potrafi współdziałać w grupie;
- Wykonuje pracę plastyczną.

Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa
Metody pracy:
- aktywizujące: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń utrwalających
Pomoce:
Flaga państwowa, godło Polski, mapa Polski, pocięty obrazek przedstawiający godło Polski dla każdego dziecka, wiersz W. Bełzy „Kto ty jesteś?- Polak mały”, hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” nagrany na CD, magnetofon, kredki, tamburyno, list do dzieci, koperty z zadaniami , muzyka do zabaw ruchowych

Przebieg zajęć:

1.Powitanie Apostolosa ( starszak w roli cudzoziemca)
Nauczycielka:
Jak dziś przyszłam rano do przedszkola, pod drzwiami naszej sali siedział Apostolos, zapytałam go co tu robi, do kogo przyszedł, ale on nic nie odpowiedział, tylko wręczył mi ten list. Przeczytałam szybko list i już wiem wszystko. A czy Wy chcecie się dowiedzieć kim jest Apostolos i po co do Was przyszedł?
2.Wprowadzenie do tematu- Odczytanie listu do dzieci.
Nauczycielka:
Myślałam jak możemy pomóc Apostolosowi poznać nasz kraj i już wiem. Zabierzemy go w podróż po Polsce. W każdej miejscowości w jakiej się zatrzymamy znajduje się koperta z zadaniami dla Was bo to będzie także podróż do Krainy wiedzy po Polsce. Zadania dotyczą naszego kraju i należy je wszystkie dobrze rozwiązać, bo Apostolos będzie siedział i słuchał Waszych odpowiedzi.
3. Próba recytacji wiersza „Kto ty jesteś- Polak mały” W. Bełzy
Zadanie:
-Czy potraficie wyrecytować wiersz, pt. „Kto ty jesteś-Polak mały?”
-Jeśli tak, to powiedzcie go dla Apostolosa
4. Mapa Polski.
Zadania:
- Sprawdź, co znajduje się pod przykryciem? (Mapa Polski)
Zanim wyruszymy w podróż musimy na mapie sprawdzić trasę naszej podróży.
- Przyjrzyj się jak wygląda nasz kraj z lotu ptaka- na mapie.
- Jak przebiega granica naszego kraju.
- Gdzie na mapie znajdują się:
a) Morze Bałtyckie
b) Góry
c) stolica Polski- Warszawa
d) rzeka – Wisła
e) nasze miasto –Mielec
5. Wyruszamy w podróż pociągiem . Zabawa ruchowa „Pociąg” do muzyki „Jestem Polką i Polakiem – niezwykłe lekcje rytmiki”
6. Wysiadamy stacja Góry. Pierwszy przystanek – południe Polski. Krótka pogadanka dotycząca gór, zwierząt i przyrody typowej dla tego terenu, o kulturze ludzi zamieszkującej polskie góry. Wysłuchanie muzyki góralskiej. Odszukanie koperty z zadaniami.
Flaga Polski
Zadania :
- Co wywieszane jest podczas świąt państwowych na budynkach i w całym mieście?
- Jak wygląda flaga Polski?
- Jaki jest układ kolorów (jaki kolor znajduje się na górze flagi, a jaki na dole)
- pokolorujcie dla Apostolosa Flagę Polski
- Zabawa ruchowa „ Flaga”- połowa dzieci z grupy otrzymuje kartki białe , druga część grupy- kartki w kolorze czerwonym. Na przerwę w nagraniu ( odgłos wiatru ) zadaniem dzieci jest dobrać się w pary , tak aby powstała flaga biało-czerwona .

7. Wyruszamy w dalszą podróż „Mucholotem” zabawa ruchowa przy piosence „Mucholot”
Opowiadanie o najważniejszych zabytkach miasta: Wawel, Smok Wawelski, Sukiennice. Cała opowieść odbywa się wraz z prezentowaniem dzieciom fotografii miasta. Krótka opowieść legendy o Smoku wawelskim. Odszukanie zadań do wykonania
Godło Polski
Zadania:
- Złóżcie pocięty obrazek w całość?
- Spróbujcie odgadnąć, co znajduje się na obrazku?
- Jak nazywa się ten ptak?
- Opiszcie jak wygląda godło Polski (cechy charakterystyczne, kolory).
8. . Wyruszamy autobusem do Warszawy (Piosenka Nasz autobus) Zabawa „Odjeżdża autobus numer...”
Nauczyciel wybiera 5 dzieci, które będą kierowcami autobusu, otrzymują one opaski z numerem pojazdu. Dzieci – pasażerowie otrzymują bilety autobusowe – kartoniki z kropeczkami. Pasażerowie na sygnał zajmują miejsca w odpowiednich autobusach - ustawiają się za kierowcami, nauczyciel pełni rolę kontrolera, sprawdza czy dzieci wsiadły do odpowiedniego autobusu. W czasie jazdy autobusy mijają się tak, aby nie doszło do kolizji. Na hasło Postój dzieci wysiadają
Na podstawie ilustracji zawieszonych na tablicy nauczyciel opowiada
o niektórych zabytkach Warszawy: Warszawa jest stolicą Polski. Tutaj znajduje się wiele wysokich i nowoczesnych biurowców. Na uwagę zasługuje znany wszystkim Pałac Kultury i Nauki. W Parku Łazienkowskim znajduje się letni pałac królewski oraz pomnik kompozytora Fryderyka Chopina. Turyści chętnie zwiedzają Stare Miasto, zwane Starówką, gdzie znajduje się Zamek Królewski oraz pomnik króla Zygmunta III Wazy. Na Rynku można podziwiać piękne kamieniczki i pomnik syrenki warszawskiej, a także mury dawnego grodu – Barbakan.
Zadania do wykonania wręczy nam Warszawska syrenka
Hymn Polski
Zadania:
- Posłuchajcie i zaśpiewajcie pieśń , którą usłyszycie.
- Co to była za pieśń?
- Kiedy hymn jest śpiewany?
- Jak należy zachować się słuchając lub śpiewając hymn? Proszę pokażcie mi będzie różna muzyka można swobodnie tańczyć gdy usłyszycie hymn stoimy na baczność
9 . Podróż pociągiem do piosenki „Jestem Polką i Polakiem. Niezwykłe lekcje rytmiki” nad Morze Bałtyckie.
10.Jesteśmy już nad Polskim morzem możemy sobie już tutaj odpocząć (szum morza) Polska leży nad morzem Bałtyckim są tu porty, marynarze, statki, kutry i rybacy, stocznie oraz złote plaże. Oglądanie skarbów morza: muszelek, bursztynów. Odszukanie koperty.
Zadania:
- powrót samolotem do Mielca (zabawa wg Klanzy)
- zaśpiewać piosenkę „Polska biało- czerwoni
- wykonanie flagi
11.Podziękowanie dzieciom, wręczenie przez Apostolosa medali

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.