Scenariusz zajęcia dla dzieci 3-4 – letnich
Temat: „W krainie bajek”
Cele ogólne:
• rozwijanie kompetencji czytelniczych u dzieci,
• rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
Cele operacyjne:
• potrafi przywitać się różnymi częściami ciała,
• poprawnie rozwiązuje zagadki dotyczące bajek,
• potrafi rozpoznać bajkę po usłyszanym fragmencie bajki,
• wesoło bawi się przy muzyce,
• potrafi dopasować postacie i rekwizyty do bajek,
• wie, jak właściwie obchodzić się z książką.
Metody:
- słowne: rozmowa, zagadki słowne, zagadki obrazkowe, objaśnienie
- czynne: zadań stawianych do wykonania,
- oglądowa: pokaz, obserwacja,
Środki dydaktyczne: zagadki, obrazki przedstawiające bohaterów bajek, książeczki, obrazki do bajek, obrazki przedstawiające rekwizyty z bajek, nagrania na płytach CD, karty pracy, buźki uśmiechnięte i smutne.
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa na powitanie: marsz przy muzyce– na pauzę witanie się częściami ciała wymienionymi przez nauczycielkę:
• witanie się prawą ręką – powiedzenie sobie cześć;
• dotykanie się brzuchami;
• dotykanie się łokciami;
• dotykanie się kolanami.
2. „Tajemniczy list” – odszukanie w sali tajemniczego listu, zgadywanie od kogo pochodzi list – odczytanie listu przez nauczycielkę.
Drogie dzieci!
Piszę ten list do Was z bajki. Często zaglądam do waszego przedszkola, obserwując zajęcia, w których uczestniczycie. Ostatnio słyszałam, że rozmawiacie o bajkach. Uwielbiam bajki, a jak chcecie dowiedzieć się, jakie, to odgadnijcie zagadki i zadania, jakie dla Was przygotowałam....
Życzę Wam powodzenia!
WRÓŻKA
3. Zaproszenie do świata bajek przy piosence „Czary – mary”.
4. Zagadki
Mała, grzeczna dziewczynka,
wilka spotkała w lesie.
Ma czerwoną czapeczkę,
babci lekarstwa niesie.
(Czerwony Kapturek)
Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,
A na pięknym balu gubi pantofelek?
(Kopciuszek)
Chłopiec z bajki znany,
z drewna wystrugany
Kiedy kłamał w głos strasznie rósł mu nos.
(Pinokio)
Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka,
Którzy w lesie znaleźli chatkę z piernika.
(Jaś i Małgosia)
Kiedy z Krasnoludkami w lesie zamieszkała,
niedobra macocha zatrute jabłko jej dała.
(Królewna Śnieżka)
5. „Krasnoludki” – zabawa naśladowcza przy piosence.
6. „Rozpoznaj tytuł bajki” - nauczycielka czyta fragment bajki , dzieci podają tytuł bajki. Zdjęcie okładki, sprawdzenie poprawności wykonania zadania
(„Kot w butach”, „Piękna i bestia”, „Królewna Śnieżka)
7. Odgadywanie tytułu bajki na podstawie odsłoniętego fragmentu ilustracji.
(„Trzy świnki”, „Brzydkie Kaczątko”, „Kubuś Puchatek”)
8. „Bajkowe postacie” – improwizacja ruchowa przy muzyce.
Dzieci przy muzyce „zamieniają się” w postać z bajki:
• Czerwony Kapturek zrywa kwiatki do koszyczka
• wilk skrada się na palcach
• Jaś i Małgosia idą przez las podskakując
• Kot w butach przeciąga się
9. Dopasuj odpowiednie postacie i rekwizyty do bajek:
Czerwony Kapturek (wilk, koszyczek, czerwona czapeczka)
Kopciuszek (wróżka, pantofelek, dynia)
Kubuś Puchatek (Tygrysek, Królik, Sowa)
10. Zabawa przy piosence „Gdy poczujesz szczęścia smak z Kubusiem klaszcz”.
11. Karta pracy przy stolikach „Wskaż błąd na obrazku”. Czy znacie tę bajkę? Dzieci przyglądają się ilustracji i skreślają błąd. Wymieniają tytuł bajki.
12. Rozmowa na temat książek.
Już teraz wiem, że znacie bajki, a kto mi powie gdzie je możemy znaleźć. (kupić)
Kto Wam czyta lub opowiada bajki?
Czy lubicie oglądać książeczki?
A jakie są zasady oglądania książeczek?
13. Ewaluacja: dzieci, którym podobały się zajęcia wybierają buźkę z uśmiechniętą miną, a tym, którym się nie podobały – ze smutną miną.