IWONA JUNGER
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
SCENARIUSZ UROCZYSTOSCI Z UDZIAŁEM RODZICÓW
GRUPA WIEKOWA: 3-latki
CELE:
- nawiązanie współpracy z rodzicami i włączenie ich do wspólnego przeżywania przedszkolnej uroczystości;
- nawiązanie bliższego kontaktu między dziećmi i personelem przedszkola;
- wytworzenie atmosfery wzajemnego zaufania i otwartości, radości i przyjaźni;
- wspomaganie procesu adaptacji nowych dzieci do przedszkola;
- zaprezentowanie przez dzieci zdobytych w przedszkolu umiejętności.
PRZEBIEG:
1. Powitanie. Dzieci wchodzą odświętnie ubrane do wystrojonej sali przy akompaniamencie piosenki ,,Ole, Ole witamy wszyscy się”.
2. Piosenka pt, ,,Jestem sobie przedszkolaczek”- spiewają wszystkie dzieci
Jestem sobie przedszkolaczek
Nie grymaszę i nie płaczę,
Na bębenku marsza gram:
Ram tam tam, ram , tam, tam.
Mamy tu zabawek wiele,
Razem bawić się weselej
Bo kolegów dobrych mam
Ram, tam, tam , ram, tam, tam.
Mamy klocki, kredki , farby
To są nasze wspólne skarby
Bardzo dobrze tutaj nam
Ram, tam, tam, ram, tam, tam
Kto jest beksą i mazgajem
Ten się do nas nie nadaje
Niechaj w domu siedzi sam
Ram, tam, tam, ram, tam, tam.
3. Wiersz ,,Oto ja”- recytowanie z jednoczesnym pokazywaniem części ciała
Oczko, nosek, buzia, bródka,
Oto moja twarz malutka.
I do tego uszka dwa-oto ja, oto ja.
4. Gra na własnoręcznie wykonanych instrumentach (kolorowe, plastikowe kubki+patyczek ) do melodii ,,Pizzicato”- wg Batti Straus.
5. Wiersz ,,Mam trzy latka”- recytują wszystkie dzieci:
Mam trzy latka, trzy i pół, głową sięgam ponad stół.
Mam fartuszek z muchomorkiem, do przedszkola chodzę z workiem.
Pantofelki ładnie zmieniam, myję rączki do jedzenia.
Zjadam wszystko z talerzyka, tańczę kiedy gra muzyka.
Umiem wierszyk o koteczku, o tchórzliwym koziołeczku.
I o piesku, co był w polu, nauczyłem się w przedszkolu.
6. Piosenka ,, Myj zęby”( FASOLKI)
Szczotka, pasta, kubek, ciepłą woda.
Tak się zaczyna wielka przygoda.
Myję zęby, bo wiem dobrze o tym:
Kto ich nie myje, ten ma kłpoty.
Żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć!
Ref: szczotko, szczotko, hej szczoteczko o, o, o .
Zatańcz ze mna, tańcz w kółeczko o, o, o.
W prawo, w lewo, w lewo w prawo o, o, o.
Po jedzeniu kręć się żwawo o, o ,o.
Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć!
7. Wiersz ,,Znaczki”
My jesteśmy wasze znaczki, słuchajcie nas przedszkolaczki.
(w tym miejscu dzieci kolejno wymieniają swoje znaczki, np. ja jestem kotek...).
My mieszkamy na wieszaku i na workach przedszkolaków.
Jestesmy też w łazience, abys wiedział, gdzie wycierać masz ręce.
8. Wszystkie dzieci składają uroczyste przyrzeczenie:
Wychowawca: Czy przyrzekacie chętnie chodzić do przedszkola i często się uśmiechać
Dzieci : PRZYRZEKAMY
W: Czy przyrzekacie nie płakać, nie szlochać i panią mocno kochać
Dz : PRZYRZEKAMY
W: Czy przyrzekacie śpiewać piosenki i uczyć się wierszy
Dz : PRZYRZEKAMY
W: Czy przyrzekacie zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować!
Dz : PRZYRZEKAMY
W:Czy przyrzekacie choć jesteście jeszcze mali, zgodnie się bawić w sali!
Dz: PRZYRZEKAMY
W: Czy przyrzekacie używać „czarodziejskich słów” : proszę, dziękuję, przepraszam, czyli być dobrym przedszkolakiem
Dz : PRZYRZEKAMY
9. Rozdanie przez wychowawcę dyplomów i upominków .
10. Zaproszenie do słodkiego poczęstunku.