Konspekt zajęć dydaktycznych w grupie dzieci 5 – letnich
TEMAT: Moja Ojczyzna
CEL OGÓLNY: Poznajemy legendy dotyczące historii naszego państwa
Rozwijanie przynależności narodowej
CELE OPERACYNE: Dziecko:
- potrafi wskazać Polskę na mapie Europy,
- zna i wymienia symbole narodowe: flagę, godło,
- zna hymn Polski,
- wymienia największe polskie miasta i rzeki,
- zna legendy o „Warsie i Sawie”, „Czechu, Lechu i Rusie”,
- wykonuje prace plastyczną,
METODA: Zespół metod wspierających aktywność dzieci
( czynna, słowna, pedagogiki zabawy),
FORMA: Praca z całą grupą, w małych zespołach, praca indywidualna,
MIEJSCE: Sala
POMOCE DYDAKTYCZNE:
* mapa Polski,
* symbole narodowe,
* płyta CD z hymnem narodowym,
* arkusz papieru, kolorowa ilustracja z godłem Polski ( z możliwością pocięcia), klej,
nożyczki,
* Tekst legend „ O Warsie i Sawie”, „Czechu, Lechu i Rusie”,
* symbole i nazwy miast: Gdańska (Neptun), Krakowa (smok wawelski), Warszawy
(syrenka), Poznania (koziołki), Torunia (pierniki).
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Zabawa: Podróż łodzią.
Wszystkie dzieci wsiadają do symbolicznej łodzi i przemieszczają się do porozkładanych na podłodze symboli i nazw miast. Po kolei. Nauczycielka opowiada o symbolach danego miasta i umieszcza nazwę. Zatrzymując się przy Warszawie opowiada legendę o Warsie i Sawie. Łódź odpływa do następnego miasta. Na końcu dzieci siadają na dywanie w kole.
2. Mapa Polski.
Nauczycielka pokazuje dzieciom mapę Polski. Wskazuje miasta, przez które przejechał pociąg. Zapoznaje z kształtem mapy Polski, z największymi rzekami. Zwraca uwagę na dominujące kolory na mapie i wyjaśnia ich znaczenie ( niziny, wyżyny, góry, morze, rzeki, jeziora).
3. Symbole narodowe
Wspólne oglądanie flagi i godła. Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat wyglądu. Wspólnie słuchają hymnu.
4. Zapoznanie z legendą mówiącą o powstaniu państwa polskiego.
5. Wykonanie pracy plastycznej Godło Polski.
6. Ewaluacja zajęć.
Przygotowała Beata Agacińska - nauczyciel mianowany
Dnia: