Scenariusz zajęć – Dzień Marzyciela
I. Temat zajęć: Dzień Marzyciela.
II. Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności rozpoznawania i określania własnych marzeń,
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
- kształtowanie postawy twórczej oraz ekspresji plastycznej.
III. Cele operacyjne:
Dziecko:
- wie, co to jest marzenie,
- tworzy dłuższe wypowiedzi,
- potrafi poruszać się w rytm melodii,
- rozwija motorykę małą (koloruje, wycina).
IV. Metody:
- metody oparte na działaniu (metody czynne),
- metody oparte na obserwacji (metody oglądowe),
- metody oparte na słowie (metody słowne).
V. Formy:
- praca indywidualna,
- praca zbiorowa.
VI. Środki dydaktyczne:
- treść wiersza H. Niewiadomskiej, odtwarzacz CD, pendrive z utworem R. Schumanna, wstążki, pudło, książka, kredka, lalka, samochód, plastikowe owoce, grzechotka, klocek, brystol, flamastry, kolorowanki, kredki, nożyczki, klej.
VII. Przebieg zajęć:
1. „Jak to miło i wesoło” – powitanie rymowanką.
Przywitanie się z dziećmi i zaproszenie do zabawy w kole.
2. „Marzenia” – wysłuchanie wiersza H. Niewiadomskiej.
Dzieci lubią mieć marzenia
Chcą, by były do spełnienia
Każde w Glowie ma guziczek
Taki mały, żółty pstryczek,
Co i m świat piękniejszy czyni
Od Krakowa aż do Gdyni
Krzysio chciałby być pilotem
Pstryk – już lata samolotem
Ewa – chce lekarzem zostać
Pstryk – już w białym kitlu postać
Kosmonautą chce być Jurek
Pstryk – i pędzi w kosmos, w górę
Lecz są również takie dzieci
Którym słońce słabiej świeci
Jacek co ma chorą nogę
Chciałby dosiąść hulajnogę
Julka, która słuch ma slaby
Chce usłyszeć szelest trawy
Ale wszystkie ich marzenia
Są z tym pstryczkiem do spełnienia
No, więc śmiało, przekręć pstryczek
A nóż właśnie dziś guziczek
Przeprowadzenie rozmowy na temat przeczytanego wiersza. Odpowiadanie na pytania: Co to są marzenia? Czy wy macie jakieś marzenia? Czy wszystkie się spełniają? Czy marzenia są potrzebne? Zwrócenie uwagi na fakt, że wszyscy mamy marzenia, ale nie wszystkie mogą się spełnić.
3. „Taniec Marzyciela” – zabawa ruchowa.
Improwizacja ruchowa z wykorzystaniem kolorowych wstążek do utworu Marzenie R. Schumanna.
4. „Skarby z Wyspy Marzeń” – zabawa dydaktyczna.
Odgadywanie za pomocą zmysłu dotyku przedmiotu znajdującego się w pudle. Następnie nazwanie wylosowanego przedmiotu, podzielenie nazwy przedmiotu na sylaby.
5. „Dokładamy słowa” – zabawa językowa.
Dokładanie kolejnego wyrazu do rozpoczętego przez n-lkę zdania - Na Wyspę Marzeń zabiorę...
6. „Drzewo Marzeń” – zabawa plastyczna.
Omówienie obrazków przedstawiających poszczególne marzenia, np. wyspa – podróż, pies – mieć zwierzę, serce – być kochanym. Kolorowanie wybranych obrazków, wycinanie po śladzie (kształt liścia), naklejenie liścia na szablon papierowego drzewa.