KONSPEKT LEKCJI GEOGRAFII
Szkoła: Zespół Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie,
Klasa: „II HT” ,
Przedmiot: Geografia,
Hasło programowe: „Krajobrazy”,
Temat lekcji: „Kryteria regionalizacji fizycznogeograficznej”,
Cel ogólny: „Poznanie zasad regionalizacji fizycznogeograficznej”,
Zakres treści: Krajobraz, rodzaje krajobrazów (strefowy, astrefowy, pierwotny,
naturalny, antropogeniczny), kraina fizycznogeograficzna, kraina historyczna, region fizycznogeograficzny, kryteria regionalizacji fizycznogeograficznej.
Cele szczegółowe :
WIADOMOŚCI:
„uczeń wie”: co to jest krajobraz i w jakich strukturach się on zawiera, jakie są składniki krajobrazu, jakie są rodzaje krajobrazów i gdzie występują, co to jest kraina geograficzna
i kraina historyczna, jakie są szczeble podziału regionalnego.
„uczeń rozumie”: na podstawie jakich kryteriów wyróżnia się poszczególne szczeble podziału regionalnego.
UMIEJĘTNOŚCI:
„uczeń potrafi”: wyjaśnić, czym się różnią regiony fizycznogeograficzne od regionów historycznych, określać przynależność regionalną różnych miejsc.
Postawy: Rozwijanie zainteresowań związanych z własnym krajem, regionem, najbliższą okolicą. Poznanie zasad regionalizacji fizycznogeograficznej.
Formy nauczania: lekcja w klasie,
Formy pracy na lekcji: jednostkowa – z kartą pracy, zbiorowa.
Metody: pogadanka, dyskusja
Środki dydaktyczne : atlas geograficzny, karty pracy dla uczniów wraz z załącznikami, podręcznik (str. 259 – 262), podręcznik – mapa str. 298
PRZEBIEG LEKCJI:
I. FAZA WPROWADZAJĄCA (10 min)
Czynności organizacyjne:
- sprawdzenie listy obecności,
- przygotowanie atlasów i kart pracy.
Zagadnienia
1. KRAJOBRAZ
2. SKŁADNIKI KRAJOBRAZU
3. KRAJOBRAZ,
POWŁOKA KRAJOBRAZOWA, PRZESTRZEŃ GEOGRAFICZNA
Zadaje pytanie: Jak rozumiecie pojęcie krajobrazu?
Zadaje pytanie: Jakie są składniki krajobrazu? uczniowie odpowiadają
Wyjaśnia, że krajobrazy tworzą powłokę krajobrazową, która
z kolei jest częścią przestrzeni geograficznej
Słuchają wyjaśnień nauczyciela
Podanie tematu i celów lekcji.
II. FAZA ZASADNICZA (25 min)
4. RODZAJE KRAJOBRAZÓW
(strefowy, astrefowy, pierwotny, naturalny,)
5. KRAJOBRAZ
ANTROPOGENICZNY
(rolniczy, przemysłowy,
zurbanizowany)
Kieruje do uczniów następujące pytania i polecenia:
- Jakie znacie rodzaje krajobrazów?
- Czym się różni:
a) krajobraz strefowy od astrefowego? Podaj przykład.
b) krajobraz pierwotny od naturalnego? Podaj przykład
- Jak się nazywa krajobraz przekształcony przez człowieka?
- Jakie typy krajobrazu antropogenicznego możemy wyróżnić?
Odpowiadają na pytania
Podają przykłady.
- Nauczyciel rozdaje karty pracy oraz pomoce dydaktyczne umożliwiające wykonanie zadania uczniom.
- Uczniowie pracują indywidualnie nad rozwiązaniem zadań. Nauczyciel kontroluje ich pracę i w razie potrzeby pomaga i wyjaśnia.
Po upływie wyznaczonego czasu wskazani uczniowie przedstawiają wyniki swojej pracy.
Zad 1. ROZPOZNAWANIE KRAJOBRAZÓW
Kieruje do uczniów polecenie wykonania 1 zad. Rozwiązują zad 1 z karty pracy.
Karta pracy dla uczniów:
Zd. 1
Na podstawie mapy z załączniku i atlasie odszukaj przykłady krajobrazów przekształconych przez człowieka i uzupełnij tabelkę:
Krajobraz antropogeniczny Kontynenty (części kontynentów N, S, E, W)
Obszary rolnicze
Obszary przemysłowe
Obszary zurbanizowane
6. REGION.
7. TAKSONOMIA
PODZIAŁU REGIONALNEGO
WG. J. KONDRACKIEGO
Nauczyciel prosi uczniów o wyjaśnienie co to jest region?
Poleca uczniom nazwać szczeble taksonomiczne na mapach na ryc. 12.1 w podręczniku (z.r.) i zwrócić uwagę na skalę map
Podaje taksonomię dla Polski wg J. Kondrackiego.
Poleca uczniom określić przynależność regionu w którym znajduje się szkoła do odpowied. obszaru, prowincji, podprowincji i makroregionu. - wyjaśniają pojęcie regionu
Przyporządkowują jednostki podziału regionalnego, zwracają uwagę na generalizację.
Określają przynależność regionalną miejsca zamieszkania według podziału J.Kondrackiego (wykonują zad. 2 i 3
z karty pracy)
Zd. 2. Na podstawie tabeli i mapy w załączniku podaj nazwy: makroregionu, podprowincji, prowincji i obszaru fizycznogeograficznego, w których położona jest:
a) stolica państwa polskiego,
b) Twoja szkoła.
A B
Makroregion - ................................. Makroregion - .......................................
Podprowincja - ................................. Podprowincja - ......................................
Prowincja - ..................................... Prowincja - ........................................
Obszar fizycznogeograf. - .................... Obszar fizycznogeograf. - ........................
Zd. 3. Przedstaw przebieg granic Makroregionu na którego obszarze położona jest Twoja szkoła.
8. REGION A KRAINA GEOGRAFICZNA
Nauczyciel prosi uczniów o sprawdzenie na mapach w załączniku, czy
cała powierzchnia Polski znajduje się na jednym obszarze fizycznogeograficznym
Prosi uczniów o zastanowienie się, czy pojęcie regionu i krainy są równoznaczne
Poleca wykonanie zadania 4 Wykonują polecenie nauczyciela
Wyjaśniają różnicę między regionem a krainą
Wykonują zad. 4
Zd. 4. Z mapy krajobrazowej świata (podręcznik, str. 298) wynotuj po 2 przykłady regionów fizycznogeograficznych leżących w poszczególnych strefach krajobrazowych. Do strefy dobierz odpowiedni typ roślinności
STREFA KRAJOBRAZOWA LITERA REGION FIZYCZNOGEOGRAFICZNY
Wilgotne lasy równikowe
Sawanna
Pustynia
Makia
Lasy mieszane i zrzucające liście na zimę
Pampa
Preria
Tajga
Tundra
Typy roślinności:
a) krzewiasta formacja roślinna, typowa dla wybrzeży Morza Śródziemnego,
b) występują w strefie umiarkowanej ciepłej
c) stepy Ameryki Północnej
d) najbujniejsze i najbogatsze zbiorowisko roślinne na Ziemi
e) kępy mchów i porostów, pojedyncze karłowate drzewa i krzewinki
f) strefa z bardzo małą ilością opadów i skąpą roślinnością
g) różne gatunki drzew iglastych odpornych na niskie temperatury
h) stepy Ameryki Południowej
i) zbiorowisko wysokich traw, z pojedynczymi drzewami lub grupami drzew
9. KRAINA GEOGRAFICZNA A KRAINA HISTORYCZNA
Prosi uczniów o wyjaśnienie różnicy między pojęciami: kraina geograficzna oraz kraina historyczna
Poleca wykonanie zadania 5 Wyjaśniają różnicę między krainą geograficzną a krainą historyczną na przykładach ( wykonują zad. 5)
Zd. 5.
Wykonaj polecenia: Korzystając z map w załączniku i atlasie wskaż zasięg następujących regionów:
a) Nizina Wielkopolska – Wielkopolska
b) Wyżyna Małopolska – Małopolska
c) Ameryka Południowa – Ameryka Łacińska
III. FAZA PODSUMOWUJĄCA (10 min)
Uczniowie utrwalają wiadomości zdobyte na lekcji odpowiadając na pytania nauczyciela:
Nauczyciel na podstawie wypowiedzi uczniów formułuje krótką notatkę w punktach, którą uczniowie zapisują w zeszycie.
- Czym jest krajobraz? Notatka: Krajobraz to układ powiązanych ze sobą elementów przyrody występujących na określonym terenie.
- Jakie typy krajobrazu wyróżniamy? Notatka: Wyróżniamy krajobrazy: strefowe, astrefowe, pierwotne, naturalne, antropogeniczne.
- Częścią jakich większych struktur jest krajobraz? Notatka: Krajobrazy tworzą powłokę krajobrazową, która stanowi część przestrzeni geograficznej.
- Czym jest region fizycznogeograficzny? Notatka: Region fizycznogeograficzny jest to określony obszar wyróżniający się wspólnymi cechami krajobrazowymi.
- Czym jest region historyczny? Notatka: Region historyczny jest to obszar, który cechuje wspólnota dziejów i tradycji.
Nauczyciel zadaje zadanie domowe:
Rozbieżność z podziałem geograficznym występuje także w podziałach ekonomicznych czy politycznych. Podaj przykłady takich rozbieżności.
KARTA PRACY DLA UCZNIÓW:
Zd. 1
Na podstawie mapy z załączniku odszukaj przykłady krajobrazów przekształconych przez człowieka i uzupełnij tabelkę:
Krajobraz antropogeniczny Kontynenty (części kontynentów N, S, E, W)
Obszary rolnicze
Obszary przemysłowe
Obszary zurbanizowane
Zd. 2. Na podstawie tabeli i mapy w załączniku podaj nazwy: makroregionu, podprowincji, prowincji i obszaru fizycznogeograficznego, w których położona jest:
a) stolica państwa polskiego,
b) Twoja szkoła.
A B
Makroregion - ................................. Makroregion - .......................................
Podprowincja - ................................. Podprowincja - ......................................
Prowincja - ..................................... Prowincja - ........................................
Obszar fizycznogeograf. - .................... Obszar fizycznogeograf. - ........................
Zd. 3. Przedstaw przebieg granic Mezoregionu na którego obszarze położona jest Twoja szkoła.
........................................
Zd. 4. Z mapy krajobrazowej świata (podręcznik, str. 298) wynotuj po 2 przykłady regionów fizycznogeograficznych leżących w poszczególnych strefach krajobrazowych. Do strefy dobierz odpowiedni typ roślinności
STREFA KRAJOBRAZOWA LITERA REGION FIZYCZNOGEOGRAFICZNY
Wilgotne lasy równikowe
Sawanna
Pustynia
Makia
Lasy mieszane i zrzucające liście na zimę
Pampa
Preria
Tajga
Tundra
Typy roślinności:
a) krzewiasta formacja roślinna, typowa dla wybrzeży Morza Śródziemnego,
b) występują w strefie umiarkowanej ciepłej
c) stepy Ameryki Północnej
d) najbujniejsze i najbogatsze zbiorowisko roślinne na Ziemi
e) kępy mchów i porostów, pojedyncze karłowate drzewa i krzewinki
f) strefa z bardzo małą ilością opadów i skąpą roślinnością
g) różne gatunki drzew iglastych odpornych na niskie temperatury
h) stepy Ameryki Południowej
i) zbiorowisko wysokich traw, z pojedynczymi drzewami lub grupami drzew
Zd. 5.
Wykonaj polecenia: Korzystając z map w załączniku i atlasie wskaż zasięg następujących regionów:
a) Nizina Wielkopolska – Wielkopolska
b) Wyżyna Małopolska – Małopolska
c) Nizina Mazowiecka – Mazowsze
d) Ameryka Południowa – Ameryka Łacińska
........................................
ZAŁĄCZNIKI:
Małopolska – kraina historyczna
Wielkopolska – kraina historyczna
Mazowsze – kraina historyczna
1. Regionalizacja obszaru Polski wg J. Kondrackiego:
. Regionalizacja obszaru Polski wg J. Kondrackiego:
(podział województwa podkarpackiego na mezoregiony)