KONSPEKT DO INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE W STOPNIU UMIARKOWANYM, ZNACZNYM, GŁĘBOKIM
Data: 06.09.2017 r.
Czas trwania: 2 h (2 x 60 minut)
Prowadząca: mgr A. Belczyk, mgr Joanna Konopka – Świgut
Miejsce pracy: pokój dziecka / sala zajęciowa
Uczeń: Adrian W. / kl. II ,,ua’’
Cele zajęć:
- stymulacja i usprawnianie dłoni (chwyt i manipulacja)
- doskonalenie umiejętności koncentrowania uwagi na przedmiocie
- kształtowanie umiejętności zabawy przedmiotem
- kształtowanie umiejętności komunikacyjnych (reagowania na proste polecenia)
- rozwijanie kreatywności i samodzielności
- czerpanie radości z zabawy
- stymulacja słuchowa
- wzbudzanie aktywności własnej dziecka
- doskonalenie kontaktu i współpracy z nauczycielem
Formy pracy: indywidualna / grupowa
Metody nauczania: czynnościowe, praktycznego działania, pedagogika zabawy, zadań stawianych do wykonania, muzykoterapia.
Środki dydaktyczne: Bajka pt: ,,Pinokio’’, drewniane klocki o kształcie figur geometrycznych, płyta z piosenką: ,,Papierowy pajacyk’’, odtwarzacz cd.
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne
1. Powitanie:
- nawiązanie z dziećmi kontaktu
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,dzień dobry’’
- głośne wypowiedzenie imion uczniów.
II. Zajęcia właściwe
1. Zapoznanie z treścią bajki. Uczniowie mają za zadanie odgadnąć tytuł.
2. Odpowiedz na pytania, wybierając prawidłową odpowiedź:
1. Pinokio był chłopcem zrobionym z:
a) drewna b) cegły c) gliny
2. Ojciec Pinokia z zawodu był:
a) murarzem b) lekarzem c) stolarzem
3. Pinokio zamiast lekarstw kupił:
a) ubrania b) słodycze c) zabawki
4. Kiedy chłopiec kłamał jego nos robił się coraz:
a) dłuższy b) krótszy
5. W nagrodę za swoją poprawę Pinokio stał się:
a) clownem b) dżinem c) prawdziwym chłopcem
6. Kto ożywił Pinokia?
a) wróżka b) czarownica c) królowa
3. Zabawy manipulacyjne drewnianymi klockami:
UWAGA! Chodzi o klocki, które mają kształt figur geometrycznych tzn: trójkąty, koła, kwadraty, prostokąty.
- dzieci próbują z drewnianych klocków ułożyć postać Pinokia
- podczas zabawy wysłuchanie piosenki pt: ,,Papierowy pajacyk’’
4. Wybierz słowa, które występują w bajce:
Zamek, stolarz, komnata, lekarstwa, królewna, złota rybka, słodycze, róża, kłamstwa, lis i kot, ziarenko grochu, Dżepetto, cudowna lampa, miasto leni, Simba, osioł, Balu, szklana góra, Halima, Pinokio, dobra wróżka, prawdziwy chłopiec.
5. Zajęcia plastyczne:
- malowanie postaci z bajki, technika dowolna
III. Zajęcia końcowe
1. Rozwijanie sprawności słuchowej – relaks.
2. Porządkowanie miejsca zabawy.
3. Nagrodzenie wychowanków.
4. Pożegnanie:
- podziękowanie i pochwalenie dzieci za udział w zajęciach
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,do widzenia’’
- zapowiedź następnego spotkania.
Źródła:
Bajka pt: ,,Pinokio’’.