Scenariusz zajęć muzycznych
Temat: Dźwięki wokół nas
Cel główny: rozpoznawanie różnorodnych dźwięków
Cele: uczeń:
- wie, że hałas jest szkodliwy
- śpiewa piosenkę „ A ja wolę moją mamę”
- gra na instrumentach
- wie, co to jest orkiestra
Metody i formy pracy:
- objaśnienia i instrukcje
-ćwiczenia praktyczne
Podstawa programowa:
„O”- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru; tworzy muzykę; w skupieniu słucha muzyki
„I”- odtwarza proste rytmy głosem i na instrumentach; świadomie i aktywnie słucha muzyki
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie, sprawdzenie obecności
2. Zabawa rytmiczna KONIKI. Troje dzieci otrzymuje instrumenty. Pozostałe dzieci cwałują do przodu jak koniki, klaszcząc w ręce. Na dźwięk instrumentów prezentowanych kolejno przez dzieci, KONIKI zatrzymują się i grzebią kopytem, prychając. Kiedy zabrzmią wszystkie instrumenty równocześnie, koniki zatrzymują się i śmieją: ichachaa.
3. Rozpoznawanie dźwięków. Uczniowie siedzą na dywanie z zamkniętymi oczami, wsłuchują się w dźwięki, które ich otaczają i opowiadają co usłyszeli. Następne podchodzą do stolika, na którym ułożone są pomoce. Zapoznają się z nimi. Dwie osoby zostają przy stoliku i bawią się przedmiotami, reszta siada tyłem na dywanie i odgaduje jakim przedmiotem bawią się koledzy.
4. Przerwa śródlekcyjna. Słuchanie orkiestry. Rozmowa na temat Co to jest orkiestra?
5. Zabawa w orkiestrę. Gra na instrumentach i śpiewanie piosenki „A ja wolę moją mamę”
6. Podsumowanie zajęć. Taniec przy muzyce JUST DANCE.
Pomoce: instrumenty, gazeta, folia, zabawki, telefon, piłeczka do ping-ponga, paletka, klocki, komputer, tablica interaktywna