Wisła polską rzeką
Scenariusz zajęć w klasie pierwszej
Anna Sulej
Szkoła Podstawowa w Sobieszynie
Zajęcia przeprowadziłam w klasie pierwszej jako lekcję koleżeńską w ramach obchodów Roku Wisły.
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z rzeką Wisłą
- zapoznanie z okolicznymi miastami leżącymi nad Wisłą
- rozwijanie logicznego myślenia
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- potrafi wskazać Wisłę na mapie
- wie, że Wisła jest najdłuższą rzeką Polski
- porównuje długość
- wymienia miasta położone nad tą rzeką, w tym miasta z najbliższej okolicy
- rozwiązuje zagadki słowne
- układa mapę Polski z elementów
Pomoce dydaktyczne:
- mapa fizyczna Polski
- mapa Polski z kodem
- zdjęcia z wybranych miast leżących nad Wisłą ( np.: Wawel, Sukiennice, Syrenka, Stadion Narodowy, Pałac Kultury i Nauki, zdjęcia z Puław i Kazimierza Dolnego)
- mapa Polski pocięta na kilka części
- 2 sznurki
- zagadki słowne
Przebieg:
- próba wskazania Wisły na mapie
- mierzenie długości wybranych rzek, w tym- Wisły
- wybór najdłuższej rzeki
- kolorowanie mapki według kodu, zaznaczenie Wisły
- rozwiązywanie zagadek i wyszukiwanie potrzebnych zdjęć (przypinanie na tablicy)
W dawnej stolicy, Jak ma na imię Co to za miasto,
od wieków wielu dawna stolica, w którym chmury
Wisła obmywa przez którą płynie zawadzają
stopy Wawelu. błękitna Wisła? o Pałac Kultury?
Srebrna woda z gór wytryska, to największa rzeka.................
Fala wiślana pluskiem ją sławi.
Tarczą i mieczem broni Warszawy. Duży w Warszawie obiekt sportowy. To jest......... ...........
- układanie mapy Polski z kilku elementów i naklejanie na kartce
- wykonanie wystawy prac
- podsumowanie zajęć
*Przedstawiona lekcja była jedną z cyklu zajęć na temat rzeki Wisły.