Konspekt spotkania integracyjnego dla dzieci nauczanych indywidualnie i ich rodziców
„Masterchef- rodzinne potyczki kulinarne”
W spotkaniu biorą udział wychowankowie z głębszą, sprzężoną niepełnosprawnością intelektualną realizujące obowiązek szkolny w formie indywidualnych zajęć rewalidacyjno- wychowawczych w domu.
Cele spotkania:
• Integracja uczniów, rodziców, nauczycieli.
• Poznanie środowiska szkolnego,
• Umacnianie więzi między uczestnikami spotkania poprzez wspólne przeżycia.
• Przestrzegania norm właściwego zachowania się przy stole i podczas zabawy.
Przebieg spotkania:
1. Powitanie gości, przedstawienie celu spotkania i zaproszenie do zabawy.
2. Podzielenie się na dwie grupy (losowanie), drużyna niebieskich i czerwonych, wybranie szefa drużyny, wręczenie czapki kucharskiej i fartuchów w odpowiednim kolorze.
3. Losowanie przepisu potrawy, którą trzeba będzie przygotować (Ogrodowy mix- sałatka warzywna i Owocowa fantazja- sałatka owocowa). Szefowie drużyn losują kartki i odczytują nazwę przepisu.
4. Drużyny odczytują składniki, rozpoznają przyczepione do tablicy PCS, wybierają potrzebne do przygotowania wylosowanego przepisu (Stworzenie przepisu PCS).
5. Po stworzeniu przepisu z symboli PCS drużyny wybierają potrzebne składniki. Rodzice wraz z dziećmi smakują, wąchają, dotykają i wybierają potrzebne składniki.
6. Próby odgadywana smaków z zamkniętymi oczami.
7. Drużyny podchodzą do przygotowanych stanowisk, wyposażonych w potrzebne narzędzia i przygotowują sałatki. Jury ocenia współpracę i stopień zaangażowania wszystkich uczestników.
8. Jury po zakończeniu wyznaczonego czasu ocenia przygotowane sałatki.
9. Wszyscy uczestnicy biorą udział w czynnościach porządkowych i przystępują do degustacji przygotowanych sałatek.
10. Na zakończenie zabawy organizatorzy wręczają dyplomy za udział w zabawie. Wykonanie pamiątkowych zdjęć.