Scenariusz zajęć „Święto soku”
Temat: Soki pijemy – zdrowo rośniemy
Data: 21.09.2016
Miejsce: Zespół Szkolno – Przedszkolny w Waplewie Wielkim
Grupa: 3-4 latki, odział przedszkolny
Prowadzący: Monika Franke
Cele ogólne:
- zachęcanie do spożywania zdrowej żywności (owoców i warzyw)
- zachęcanie do picia kompotów, naturalnych soków (ograniczenie napojów gazowanych)
- ukazanie owoców jako źródła witamin i minerałów niezbędnych dla zachowania zdrowia
- przezwyciężanie niechęci do nieznanych potraw
Cele szczegółowe
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa owoce i warzywa
- zna nazwy przetworów z owoców (soki, kompoty, dżemy)
- rozpoznaje i nazywa smak owoców (słodki, kwaśny)
- rozpoznaje i nazywa urządzenie do robienia soków (sokowirówka)
- podejmuje próbę wypicia naturalnego soku z owoców i warzyw
Metody:
- rozmowa
- pokaz
- praktycznego działania
Formy:
- praca z całą grupą
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- tekst wiersza M. Strzałkowskiej pt. „Przetwory”
- płyta CD z nagraniem piosenki pt. „Cukierki, cukierki”
- emblematy owoców
- owoce i warzywa (gruszki, jabłka, maliny, śliwki, marchew)
- dżem
- sokowirówka
-talerzyki i noże obiadowe
Przebieg zajęć:
1. Owocowa powitanka.
Śpiewanie tekstu na melodię „Kto w styczniu urodzony...”. Dzieci, które lubią owoc lub warzywo wymienione w piosence wstaje i mówi głośno swoje imię.
„Kto lubi jeść jabłuszka /gruszki, śliwki, maliny, marchewki...
Ma wstać, ma wstać, ma wstać.
Bo chcemy go przywitać i jego imię znać.”
2. Rozmowa wprowadzająca do tematu.
Dzieci wymieniają owoce jakie smakują im najbardziej, zarówno egzotyczne jak i krajowe, sezonowe. Rozmowa na temat wartości odżywczych owoców. Wysłuchanie piosenki pt. „Cukierki, cukierki”
Cukierki,cukierki szeleszczą im papierki
Cukierki ,cukierki cukierków pełen kram
Cukierki, cukierki szeleszczą im papierki
Cukierki ,cukierki cukierków apetyt na nie mam
Kiedy cukierek rozpływa się w buzi
To uczucie przyjemne jest
Z tego powodu mali i duzi
Lu-ubią cukierki jeść
Lubią je dzieci lubią dorośli
Bo każdy ma wyjątkowy smak
Trudno odmówić sobie słodkości
Kiedy są pyszne tak
Cukierki,cukierki szeleszczą im papierki
Cukierki ,cukierki cukierków pełen kram
Cukierki, cukierki szeleszczą im papierki
Cukierki ,cukierki cukierków apetyt na nie mam
Krówki, miętówki, toffi, landrynki
Cały ten kolorowy świat
Ten cukierkowy zawrót głowy
Kusi mnie każdego dnia
Lecz kto chce cieszyć się dobrym zdrowiem
I bardzo dużo siły mieć
Musi warzywa oraz owoce poza cukierkami jeść
Marchewki, jabłuszka potrzebne są dla brzuszka
Pietruszka i gruszka, witamin pełen kram
Brokuły i pory
Ogórki, kalafiory
Owoce warzywa apetyt na nie mam!
Marchewki, jabłuszka potrzebne są dla brzuszka
Pietruszka i gruszka, witamin pełen kram
Brokuły i pory
Ogórki, kalafiory
Owoce warzywa apetyt na nie mam!
3. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Rozsypane owoce”
Dzieci przykucają w rozsypce na dywanie – są rozsypanymi owocami. Nauczyciel spaceruje i delikatnie dotyka kolejnych dzieci, które podają nazwę wybranego przez siebie owocu i idą za prowadzącym. Kiedy wszystkie „owoce” zostaną „zebrane”, tworzą koło podskakują i rytmizują tekst „Owoce surowe są smaczne i zdrowe”.
4. Słuchanie wiersza M. Strzałkowskiej pt. „Przetwory”
O! Moje konfitury!
O! Moje drogie dżemy!
Kochamy was szalenie
i jemy, jemy, jemy...
Owoców mam dwa wory,
więc zrobię z nich przetwory.
Mam jabłek całe góry,
usmażę konfitury.
Morele chętnie jem,
z moreli zrobię dżem.
Wycisnę z wiśni sok,
wystarczy mi na rok!
O! Moje konfitury!
O! Moje drogie dżemy!
Kochamy was szalenie
i jemy, jemy, jemy...
5. Smakowanie przetworów z owoców (dżem: truskawkowy, malinowy, powidła śliwkowe). Wypowiadanie się na temat smaku. Określanie smaku ( kwaśny, słodki).
6. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Owoce do pary”
Każde dziecko otrzymuje obrazek owocu. Zadaniem dzieci jest odnalezienie drugiego dziecka z takim samym owocem i ustanie z nim w parze.
7. Oglądanie i smakowanie owoców sezonowych. Poznawanie ich za pomocą zmysłu wzroku, węchu i smaku. Podawanie nazw owoców, omówienie ich wyglądu.
8. Wykonanie owocowego soku.
Zapoznanie z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką. Dzieci samodzielnie kroją wybrane przez siebie owoce na mniejsze kawałki i z pomocą nauczyciela wrzucają je do urządzenia. Dodanie do owoców marchewki.
9. Degustacja wykonanego soku. Rozmowa na temat smaku. Jaki kolor ma sok? Jaki owoc jest najbardziej wyczuwalny w smaku ? Czy sok z surowych owoców i warzyw jest tak samo słodki jak napoje dostępne w sklepie?
10. Każde dziecko, które wypiło swoją porcję soku dostaje odznaczenie – emblemat w kształcie ulubionego owocu.