X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 35541
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróż z Kropelkiem - skąd mamy wodę w kranach. Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie 5- latków

Temat zajęć: Podróż z Kropelkiem- skąd mamy wodę w kranach.
Grupa: dzieci 5- letnie
Cele ogólne: -ogólne zapoznanie dzieci z procesem uzdatniania wody oraz z wędrówką, jaką
musi pokonać woda płynąca do naszych kranów na podst. historyjki obrazkowej;
- uwrażliwienie dzieci na konieczność oszczędzania wody;
-doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10.
Cele operacyjne- dziecko: - rozumie potrzebę oszczędzania wody;
-wie, skąd się bierze woda w kranach i co się dzieje ze ściekami;
-ilustruje ruchem treść piosenki;
-rozumie znaczenie wody dla życia ludzi, roślin i zwierząt;
- przestrzega zasad dotyczących oszczędzania wody;
-dodaje i odejmuje w zakresie 10 manipulując konkretami, a także
zastępując liczmany znakami graficznymi;
-odczytuje globalnie proste wyrazy.
Metody: -słowna- pogadanka, opowiadanie;
-oglądowa- pokaz;
-czynna- zadań stawianych do wykonania, zabawowo- zadaniowa.

Formy: -indywidualna- jednolita;
- zbiorowa- jednolita.

Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa, kropelki z hasłem, płyty CD, poradnik jak oszczędzać wodę dla każdego dziecka, sylwety chmurek i kropelek, zdjęcia przedstawiające brak wody w Afryce, cyfry i znaki +,-,=, karty pracy, bębenek.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć- zagadka.
Chłodzi nas, myje nas
Poi ludzi, pole las
Zwykle się rozlewa, leje,
Czasem jak kamień twardnieje
Bez niej trawy wysychają
Zwierzęta i ludzie umierają.

2.Historyjka obrazkowa Podróż z Kropelkiem- skąd mamy wodę w kranach.
• Opowiadanie nauczyciela poparte historyjką obrazkową.
• Odpowiedzi na pytania dotyczące w/w historyjki:
-Skąd pochodzi woda, która płynie w naszych kranach?
-Jaką drogę musi pokonać?
-Co się dzieje ze ściekami?

3. Ilustracja ruchowa Piosenki ekologicznej.

Piosenka ekologiczna (autor J. Kucharczyk)
Dymią kominy z wielkich fabryk,
płynie brudna woda do rzek.
Chcemy oddychać powietrzem czystym,
czystą wodę mieć.

Ref. Czysta woda zdrowia doda,
to każde dziecko wie.
Czysta woda zdrowia doda,
tobie, tobie i mnie.

Smog już pokrywa niebo całe,
szarym dymem i szarą mgłą.
W rzekach jest coraz mniej i mniej rybek.
Kto to widział, kto?

4.Zabawa dydaktyczna Kropelki.
• Dzieci układają kropelki od największej do najmniejszej, a następnie wspólnie z nauczycielem na odwrocie odczytują hasło.

WODA TO NAJCENNIEJSZY SKARB NA ZIEMI
Wypowiedzi dzieci na temat: - Co to znaczy, że woda jest najcenniejszym skarbem na ziemi?

5. Pogadanka nauczyciela na temat braku wody pitnej na kuli ziemskiej i o konieczności jej oszczędzania. (prezentacja zdjęć ukazujących brak wody w Afryce) .
6. Poradnik Jak oszczędzać wodę?- omawianie obrazków opowiadających o tym, jak oszczędzać wodę.
7.Zabawa muzyczno- ruchowa Duże i małe krople- dzieci ruchem reagują na dźwięki wysokie i niskie.
8. Zabawa matematyczna- Ile kropelek?- dzieci wykonują działania matematyczne manipulując sylwetami, zastępują sylwety cyframi i znakami +,-,=.
• Zad. 1. Z granatowej chmurki spadło tyle kropel deszczu ( N. uderza w bębenek -6), z szarej tyle...3.
-Z której chmurki spadło więcej?
- Ile kropelek deszczu spadło razem?
• Zad. 2. W chmurce było tyle kropelek .... (10), spadło tyle ....(3). Ile kropelek zostało?
9. Indywidualne ćwiczenia na kartach pracy- uzupełnianie obrazków dowolnymi elementami zgodnie z działaniami.

Opracowała: Iwona Lasek

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.