SCENARIUSZ ZAJEĆ
NAUCZYCIEL: Ewa Budka 21.11.2016r.
TEMAT - EDUKACJA POLONISTYCZNA:
„GDY SIĘ ZAMKNIE OCZY...”
KLAS: 3a
CEL główny:
- uczniowie potrafią pracować z tekstem,
CELE szczegółowe:
Uczniowie:
- uważnie słuchają czytanych treści,
- wypowiadają się kolejno;
- wzajemnie się słuchają,
- chętnie wypowiadają się na temat swoich spostrzeżeń, samopoczucia,
- rozumieją czytany tekst.
FORMY PRACY:
praca indywidualna, grupowa, zbiorowa, .
METODY:
- słowne (objaśnienie, rozmowa, polecenie, pochwała)
- oglądowe (praca z tekstem)
- praktyczne (wykonanie kolażu),
- podające ( opowiadanie , czytany tekst przez nauczyciela).
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, ćwiczenie, zeszyt, gazet szare i kolorowe, kolorowy papier, litery do wprowadzenia tematu.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć – odczytanie liter wspak.
2. Zabawa „Marzenie pewnego piórka” (Skarbnica zabaw D. Skwark) Nauczyciel opowiada historię piórka. Uczniowie z zamkniętymi oczami wyobrażają sobie podróż piórka.
3. Wysłuchanie tekstu Wojciech Widłaka pt. „Gdy się zamknie oczy...”
4. Rozmowa na temat bohaterów opowiadania.
- kim są bohaterowie opowiadania?
- o co spierali się Pypeć i Katastrofa przed snem?
- na jaki pomysł wpadł Pan Kuleczka?
5. Wyszukiwanie fragmentu świadczącego o tym, co udało się zobaczyć Panu Kuleczce, gdy zamknął oczy.
6. Swobodne wypowiedzi na temat marzeń.
7. Czytanie ze zrozumieniem fragmentów opowiadania. Ustalenie ich kolejności. (praca z podręcznikiem i kartą ćwiczeń).
8. Zapis tematu i notatki w zeszycie.
9. Podanie pracy domowej.
10. Zabawa plastyczna „ Kolaż w krainie marzeń”
Zapis w zeszycie „Ułożę i zapiszę kilka zdań o swoich wyobrażeniach”.
Praca w grupach na szarym papierze z wykorzystaniem kolorowych gazet, papieru, itp.
Zadanie dodatkowe:
Utrwalenie pisowni wyrazów z „ó” i „u”
N A S Z
E M A R Z E N I A