Scenariusz dla 4 - latków – innowacyjny model czytania dzieciom tekstów literackich (ostatnie zajęcia - podsumowujące)
Temat: Książka, książeczka to dobre wieści, czyli Zaczarowana Kraina Opowieści
Cele :
- stwarzanie okazji do zaprezentowania znajomości literatury przez dzieci
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
- kształtowanie umiejętności współpracy i wzajemnej pomocy - dostarczenie dzieciom nowych przeżyć i wrażeń, - ćwiczenie koncentracji uwagi i umiejętności słuchania tekstu czytanego, opowiadanego; - ilustrowanie ruchem prostych czynności, fragmentów utworu literackiego (czytanie wrażeniowe).
Pomoce : książka „Bajeczki na dobranoc – bajeczki do poduszeczki” – strona 87 opow. pt. „W krainie zaczarowanych opowieści”; 4 lub 5 książeczek : 1.„Brudasek” K. Chowaniec, 2.„Kocie figle” R. Wejner,3.„O misiu łasuchu i o jego wielkim brzuchu” R. Wejner, 4.„W ogródku” D. Gellner, 5.„Pranie” M. Konopnicka; ksero ilustracji tytułowych stron tych książeczek – zrobienie puzzli; maskotka małpki; regał z książkami; stoliki – 4 lub 5, krzesła, ksero ilustracji wybranej strony ww. książeczek; kolorowe kartki A – 4 (żółta, czerwona, pomarańczowa, zielona, brązowa) – złożone na pół do postawienia na poszczególnych stolikach, które będą zamkami; płyta Cd z piosenką „Dżungla”.
Przebieg :
1.Wprowadzenie
Nauczyciel zaprasza dzieci do Krainy Zaczarowanych Opowieści – każda książka to zaczarowana kraina.
2.Wspólne czytanie (czytanie wrażeniowe) utworu pt. „W Krainie zaczarowanych opowieści”, (naśladowanie przez dzieci ruchów, gestów, odgłosów nauczyciela podczas słuchania opowiadania).
3.Zabawa muzyczno – ruchowa do piosenki „Dżungla”.
4.Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego opowiadania -powtórzenie wierszyka „Dobra rada”:
Gdy ci smutno bez powodu
Gdy samotność ci doskwiera,
Słuchaj serca swego bicia,
Ono wskaże Przyjaciela.
5.Zabawa połączona z zadaniami „Kolorowe zamki” - od 1 do 4 lub 5 „zamków” – zamkiem jest stolik z danym kolorem (zamek żółty – żółty element na stoliku, zamek : zielony, czerwony, pomarańczowy, brązowy); dzieci zajmują swoje miejsca przy poszczególnych stolikach – zamkach;
- zadanie 1 – układanie obrazka z części (puzzle – pierwsza strona jednej z książeczek spośród 4-5 wymienionych w pomocach)
- zadanie 2 – Tytuł książeczki (dzieci po ułożeniu puzzli podają tytuł książki, z której pochodzi ułożony obrazek)
- zadanie 3 – Książeczka z półeczki (wyszukiwanie swojej książeczki spośród innych – tej, której podali wcześniej tytuł)
- zadanie 4 – Prezentacja słowna książeczki (opowiedzenie o książeczce własnymi słowami – chętne dziecko może opowiedzieć tylko jedną stronę książeczki - ilustracja wybranej strony w książce)
- zadanie 5 – Akcesoria do książeczki (wybranie 3 przedmiotów kojarzących się z daną książką np. do książeczki pt. „W ogródku” pasują takie akcesoria jak: kwiaty, krasnal, ptaki)
6.Zakończenie
Nauczyciel dziękuje dzieciom za rozwiązanie wszystkich zadań, może przydzielić poszczególnym „zamkom” drobne niespodzianki – nagrody wg własnego pomysłu.
Podsumowując zajęcia zwraca uwagę na naukę i morał, jaki wynika z poszczególnych 4 -5 książeczek.
Na koniec dzieci mogą powtórzyć wierszyk „Dobra rada”