Scenariusz zajęć
Temat zajęć: Bawimy się kolorami.
Nauczyciel: Magdalena Ochenkowska
Grupa wiekowa: 3 latki
Obszary edukacyjne i treści programowe:
Obszar 13: Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
- potrafi poprawnie policzyć minimum 3 przedmioty.;
- rozróżnia przedmioty, obiekty, kolory, podstawowe figury geometryczne i porównuje ich wielkości;
Obszar 3: Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci.
- zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, mówi poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
Obszar 14: Tworzenie warunków do doświadczeń językowych i komunikacyjnych w zakresie reprezentatywnej i komunikatywnej funkcji języka.
- potrafi uważnie postrzegać, aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione;
- dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania;
Cele ogólne:
•Doskonalenie umiejętności przestrzegania zasad ustalonych w grupie;
•Rozwijanie motoryki małej;
•Usprawnianie narządów mowy poprzez wykonywanie ćwiczeń oddechowych;
•Ustalenie prawidłowego toru oddechowego poprzez ćwiczenia oddechowe i fonacyjne;
•Kształtowanie umiejętności przeliczania;
•Utrwalenie barw podstawowych;
•Rozwijanie percepcji wzrokowej;
•Rozwijanie logicznego myślenia;
Cele operacyjne – dziecko:
•potrafią przestrzegać zasad podczas trwania zajęć dydaktycznych;
•rozwiną zdolności manualne;
•wykonują poprawnie ćwiczenia oddechowe podczas zajęć dydaktycznych;
•poprawnie wykonują wdech i wydech;
•potrafią przeliczać;
•znają i rozróżniają kolory podstawowe: żółty, niebieski i czerwony zielony;
•doskonali pamięć wzrokowej;
•potrafi logicznie myśleć;
Metody pracy:
•czynne – kierowanie działalnością dziecka, zadania stawiane do wykonania;
•słowne – rozmowa, wypowiedź, objaśnienia i instrukcje;
Formy pracy:
•indywidualna;
•grupowa;
Pomoce dydaktyczne: kolorowe klocki, koła do sersa, apaszka.
Przebieg zajęć
1.Przywitanie piosenką „Wszyscy są”.
2.Przypomnienie zasad ustalonych w grupie – kodeks przedszkolaka.
3.Zabawy paluszkowe - ćwiczenia motoryki małej.
4.Zabawa logopedyczna pt „Wesoła buzia” – ćwiczenia buzi i języka, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia dźwiękonaśladowcze.
5.Zabawa dydaktyczna „Mam taki kolor”
Dzieci które mają dziś na sobie coś żółtego – machają
mają dziś na sobie coś niebieskiego – machają
mają dziś na sobie coś czerwonego – machają
mają dziś na sobie coś białego – machają
6.Zabawa pt „Kolorowe klocki”
Nauczyciel prosi dzieci o podejście i zabranie klocka w danym kolorze w różnej ilości.
7.Zabawa dydaktyczna pt „Kolorowe przedmioty” . Dzieci szukają przedmiotów w kolorze wylosowanego klocka.
8.Zabawa dydaktyczna pt „Którego klocka brakuje ?”. Dzieci czarują i zgadują którego klocka brakuje.
9.Zabawa ruchowa „Szukamy kolorów”. Dzieci maszerują przy dźwiękach dzwonków z kolorowymi kartkami . Na przerwę w muzyce szukają kartki w tym samym kolorze w Sali.
10.Podsumowanie i zakończenie
Opracowała mgr Magdalena Ochenkowska
Nauczyciel mianowany
Przedszkole 16 w Koszalinie