Scenariusz zajęć w grupie „Domisie”
5-6 latki
Prowadzący: Justyna Ostaszewska
Data: 21.04.2017
Temat dnia: „Podroż do krainy ABECADŁA”
Obszary Podstawy Programowej: 1.1; 1.2; 3.2; 8.1; 9.1; 13.1; 14.1; 14.6; 14.7; 14.8; 14.10
Cele ogólne:
• doskonalenie umiejętności niezbędnych do nauki czytania i pisania, takich jak: porównywanie i rozpoznawanie, identyfikowani liter, umiejętność analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej wyrazu;
• zachęcanie dzieci do czytania poprzez zabawę;
• analiza budowy wyrazów: liczba liter, rozpoznawanie i umiejscawianie w wyrazie;
• tworzenie i odczytywanie wyrazów; rozwijanie umiejętności współpracy w zespole, komunikowania się, przyjmowania ról.
Cele szczegółowe (dziecko...):
• wita się piosenką,
• odzwierciedla ruchem piosenkę,
• odszukuje kartonik z własnym imieniem,
• odczytuje imię z wizytówki kolegi/koleżanki,
• przelicza ilość sylab w swoim imieniu,
• łączy sylaby w proste wyrazy,
• rozróżnia pojęcia prawy, lewy, góra, dół itp.
Metoda: zadaniowa, czynna.
Forma pracy: z całą grupą, zespołowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
sylweta Literowego Smoka, list od Smoka, rysunek walizki, ilustracje przedmiotów potrzebnych do podróży, nagranie piosenki „Mucha w mucholocie”, kartki z imionami dzieci, kostka do gry, kartoniki z sylabami, kartoniki z wyrazami napisanymi różnymi czcionkami, kolorowanka smoka wraz z częściami ciała do przyklejenia.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – piosenka integrująca grupę:
Wszyscy są,
witam was,
na zabawę już czas.
Jestem ja, jesteś ty,
raz dwa trzy!
2. Wprowadzenie do zajęć- Nauczycielka pokazuje obrazek z wizerunkiem Literowego Smoka, który zaprasza dzieci do krainy ABECADŁA, po czym mówi: Odwiedziłam niedawno Literowego Smoka, który zaprosił nas do zwiedzenia pewnej niezwykłej krainy, w której mieszkają niezwykłe literki. Prosił mnie, abym przekazała wam list od niego. Na środku stoi szkatułka, a w niej list od Smoka. Nauczyciel odczytuje list:
„Kochane dzieciaki! Zapraszam was do niezwykłej krainy ABECADŁA. W krainie tej mieszkają literki, które bardzo lubią zabawy z dziećmi. Przygotowałem dla was zabawy i jestem ciekawy, czy poradzicie sobie z nimi”
3. „Pakowanie walizki” – nauczycielka mówi: Skoro wybieramy się w podróż do krainy ABECADŁA, to musimy się spakować. Pomyślcie przez chwilę, jakie przedmioty spakujemy do walizki. Nauczycielka kładzie na środku wyrazy: „notes”, „lornetka”, „lina”, „kompas” itp. Dzieci odczytują wyrazy i wkładają wybrane do walizki.
4. „Podróż”- lecimy samolotem do krainy ABECADŁA- ilustrowanie ruchem piosenki „Mucha w mucholocie”.
5. „Kolorowe podpisy”- Nauczycielka wysypuje z koszyka kartki z imionami dzieci, zadaniem dzieci jest odnalezienie kartki z własnym imieniem, żeby zacząć zabawy z literkami w krainie ABECADŁA.
6. „Literkowa kostka”- Dzieci wraz z nauczycielką dzielą swoje imiona na sylaby, liczą je. Nauczycielka rzuca kostką do gry, wstają dzieci, których imiona składają się z tylu sylab ile oczek wypadło na kostce.
7. „Tropienie sylab” – nauczycielka rozkłada na dywanie kartoniki z sylabami. Każde dziecko wybiera sobie kartonik z jakąś sylabą. Dzieci spacerują w rytm muzyki. W czasie przerwy w muzyce mają jak najszybciej dobrać się w pary (lub w trójki) tak, aby utworzyć cały wyraz. Po skończonej zabawie dzieci odkładają kartoniki z sylabami do pudełka
8. „Dwa wyrazy” – dzieci wybierają dowolny wyraz. Maszerują przy muzyce, a gdy muzyka przestaje grać, mają się dobrać w pary według takich samych wyrazów napisanych inną czcionką.
9. „Bajkopisarze”- zadaniem dzieci jest wspólne opowiedzenie bajki Smokowi, który już jest zmęczony wspólnymi zabawami. Dzieci po kolei dopowiadają po jednym zdaniu bajki, powtarzając uprzednio zdania wypowiedziane przez poprzedników.
10. „Portret Smoka” – praca plastyczna- na arkuszach narysowany jest smok. Dzieci mają za zadanie nakleić części ciała na sylwetę smoka (ogon, oko, zęby itp.) według instrukcji słownej nauczyciela.
11. „Porównujemy smoki”- tworzenie wystawy prac, porównywanie wyglądu smoków.