Scenariusz zajęć otwartych dla grupy 4-5 latków
Prowadząca: Ludmiła Majewska
Data: 25.01.2016r
Temat: „Wiem co jem” – uświadamianie dzieciom zdrowego odżywiania, kształtowanie nawyków prozdrowotnych.
Cele ogólne:
- Uwrażliwienie wszystkich zmysłów podczas zabaw, rozwiązywanie zagadek i sytuacji aktywizujących myślenie
- Poznanie zasad właściwego odżywiania się
- Zapoznanie z pokarmami będącymi źródłem witamin, zachęcanie do ich spożywania, wykonywanie zdrowych potraw
Cele operacyjne:
- bierze aktywny udział w zajęciach wraz z rodzicami
- rozpoznaje swoją wizytówkę
- uważnie słucha wiersza
- wypowiada się na zadane pytanie i wyciąga wnioski
- rozpoznaje produkty po smaku
- dzieli wyrazy na sylaby
- rozpoznaje pierwszą głoskę w wyrazie
- układa puzzle
- tworzy „Piramidę żywieniową”
- rozumie potrzebę ograniczenia spożycia niektórych produktów (słodycze i chipsy)
- wyszukuje produktu żywnościowego w sali według instrukcji nauczyciela
- rozumie znaczenie spożywania produktów niezbędnych dla zachowania zdrowia (produkty mleczne, warzywa, owoce)
- uczestniczy w zabawach ruchowych
- wyciąga wnioski z doświadczenia
Metody:
czynna – zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń
słowna – objaśnienia, instrukcje, pogadanka, inscenizacja wiersza
percepcyjna – pokaz i obserwacja
Formy pracy:
- praca z całą grupą
- praca indywidualna
Pomoce: Nagrania muzyczne, sylwety produktów żywieniowych do wiersza, naturalne produkty żywieniowe potrzebne do degustacji, ilustracje produktów żywieniowych, puzzle przedstawiające produkty żywieniowe, klej nożyczki, kolorowe paski do „Piramidy żywieniowej, słoik miodu, wizytówki z imionami, obręcze z uśmiechniętą i smutną buźką.
Przebieg zajęcia
1. Powitanie. Zabawa muzyczno – ruchowa do piosenki „Shaggy Fell the rush”. Dzieci podczas piosenki wykonują ruchy: machanie, przybijanie piąteczki, posyłanie całusków dla wszystkich uczestników zajęć.
2. Zaproszenie dzieci do odsłonięcia owocu i odnalezienie swojej wizytówki.(dzieci siadają w kole przy swojej wizytówce wraz z rodzicami)
3.Inscenizacja przez rodziców wiersza M. Golc „W czym chowają się witaminki”.
Rodzic:
Marchewka, lizak, jabłko, sałata
i serek biały
głośno ze sobą rozmawiały:
Rodzic:
- Jestem marchewka pomarańczowa,
dużo witamin we mnie się chowa.
Rodzic:
- A ja – jabłuszko – czerwone całe.
Sok będzie ze mnie wręcz doskonały.
Rodzic:
Wnet serek biały zaczął przemowę:
Rodzic:
- Ze mnie są dania pyszne i zdrowe.
Jestem w pierożkach, w kluskach być mogę,
razem z rzodkiewką jestem twarogiem.
Rodzic:
Na to sałata rzecze nieskromnie:
Rodzic:
- Lecz pamiętajcie także i o mnie.
Ja na kanapce pięknie wyglądam
i spod śmietany czasem spoglądam.
Chrupcie sałatkę więc, drogie dzieci,
bo z nią smakuje lepiej kotlecik.
Rodzic:
A słodki lizak tak się odzywa:
Rodzic:
- Moja minka jest niezbyt szczęśliwa.
Bo chociaż jestem tak kolorowy,
to każdy mówi: „Nie jesteś zdrowy”.
Bo od lizaków i od słodyczy dziur w ząbkach dzieci nikt nie policzy.
4. Rozmowa na podstawie inscenizacji:
- Kto ze sobą rozmawiał?
- Jakie dania można przyrządzić z twarożku?
- Dlaczego lizak miał smutną minę?
- Jakie znacie zdrowe produkty?
- Co dzieje się z ząbkami, gdy zjadamy za dużo słodyczy?
5. Zabawa muzyczno-ruchowa pt: „Gotujemy zupę”
Dzieci i rodzice wspólnie z nauczycielem wykonują określone ruchy, które odzwierciedlają gotowanie zupy. Kroją warzywa, wrzucają je do garnka, mieszają, przyprawiają następnie powtarzają te czynności.
6. Zabawa „Wiem co jem” – degustacja różnych produktów i rozpoznawanie ich po smaku z udziałem rodziców. (banan, pomarańcz, marchewka, jabłko, pietruszka, serek biały, sałata, pomidor, gotowane jajko, kiszona kapusta, chleb, chipsy, cukierek itp.) a następnie kładzie ilustracje tych produktów do odpowiedniej obręczy. Obręcz z uśmiechniętą buźką oznacza „zdrową żywność”, obręcz ze smutną – „niezdrową żywność”.
7. Puzzle – układanie puzzli przedstawiające różne produkty żywnościowe, naklejanie na kartce, wycinanie kształtu nożyczkami.
Wypowiadanie nazw produktów ułożonych z puzzli dzieląc je na sylaby, nazywanie pierwszej głoski w wyrazie.
8. Tworzenie „Piramidy żywieniowej” z produktów ułożonych z puzzli. Dyskusja na temat powstałej piramidy. Zwrócenie uwagi na to, co znajduje się na jej dole, a jakie produkty spożywcze są coraz wyżej; które produkty powinniśmy spożywać częściej, które rzadziej (jak najmniej przetworzone, naturalne); że lepiej jest jeść mało a częściej, niż dużo a rzadziej itd. Dojście do wniosku, że należy odżywiać się zdrowo i racjonalnie, a jedzenie powinno być zróżnicowane.
9. „W zdrowym ciele zdrowy duch!” – zabawa naśladowcza do podanego hasła. Aerobik przy muzyce (dzieci i rodzice proponują swoje ćwiczenia gimnastyczne).
10. Zabawa „Prosto do celu” - szukanie miodu w sali według instrukcji nauczycielki, zadanie wykonuje chętne dziecko.
( np. 4 kroki w prawo, 6 kroków w lewo, 3 kroki na wprost)
- N. Posłuchajcie mam dla was niespodziankę, schowaną gdzieś w sali. Żeby ją odnaleźć musicie poruszać się zgodnie z instrukcją.
11. Nauczycielka tłumaczy, że do zdrowej żywności zaliczamy również miód, który jest bardzo zdrowym pokarmem nie tylko dla pszczółek ale także dla dzieci i dorosłych.
12. Zadanie dzieci to doświadczenie – dociekanie. Nauczycielka rozdaje dzieciom łyżeczki i szklanki, do każdej nakłada trochę miodu. Przedszkolaki za pomocą zmysłu wzroku, smaku, węchu i dotyku określają jego kolor, konsystencję, lepkość i smak. Następnie nauczycielka wlewa do szklanki każdego dziecka letnią herbatkę. Po wymieszaniu przedszkolaki wyciągają wnioski: „miód jest rozpuszczalny w wodzie i powoduje, że herbatka staje się słodka, a po rozpuszczeniu jego smak staje się łagodniejszy.
13. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za udział w zajęciach.