X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 35420
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W poszukiwaniu wiosny - konspekt zajęć dla dzieci 5-6 letnich

Konspekt zajęć prowadzonych w grupie 5 i 6-letnich

Temat: W poszukiwaniu wiosny.
Cele ogólne:
-doskonalenie umiejętności liczenia
-budzenie zaciekawienia otaczającym światem poprzez prowokowanie pytań, dostarczanie radości odkrywania
-rozwijanie mowy i kreatywnego myślenia
Cele szczegółowe :
Dziecko:
-dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je tańcząc;
-potrafi zaśpiewać piosenkę,
-liczy w zakresie 10
Forma pracy:
-indywidualna
-zbiorowa
Wykorzystane metody:
czynne- zadań stawianych do wykonania;
słowne- żywego słowa, objaśnienia, instrukcje
oglądowe- pokaz
Pomoce:
-opowiadanie „Bąbelek szuka wiosny” ,koperty, wiosenne kwiaty, muzyka A. Vivaldiego „Cztery pory roku” ,sylwety zwierząt, piosenka na płycie CD, taśma, sylweta Wiosny,


Przebieg zajęcia:
1.Powitanie w kole
Dzieci stoją w kole i trzymają się za ręce. Na słowa nauczycielki:
-„Witam wielkoludy”- staja na palcach i podnoszą wysoko ręce;
• „witam krasnale”- opuszczają ręce i kucają;
• „witam te osoby, które mają uśmiechnięte buzie”- machają dłońmi;
• „witam tych, którzy mają więcej niż 5 lat”- robią krok do przodu.
1. Teatrzyk cieni na podstawie opowiadania „Bąbelek szuka Wiosny” .
Dz. Udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące treści utworu:
-Jak wygląda jeżyk Bąbelek?
-O czym śnił Bąbelek?
-Wymień wszystkie zwierzęta występujące w opowiadaniu.
3. Kochane dzieci!
A teraz ustawcie się w dwóch szeregach, twarzami w moim kierunku. Aby was zachęcić do wykonania pierwszego zadania, jakie przygotowała dla was Zima będzie maszerować w miejscu i powtarzając po mnie, śpiewać piosenkę. Na Sali w różnych miejscach położone są koperty! Każda koperta jest podpisana! Przedszkolaki musicie znaleźć kopertę z waszym imieniem, a następnie usiąść z powrotem w kółeczku. W środku każdej koperty są kwiaty, które Pani Wiosna chce posadzić. Niestety złośliwa Zima wzięła bez pozwolenia wszystkie sasanki, krokusy, przebiśniegi i pomieszała je. Wyłóżcie wszystkie kwiatki z kopert, posegregujcie je i policzcie ile ich w sumie jest.
-Śpiewnie piosenki (nauczyciele śpiewają, dzieci powtarzają)
„Dalej bracie dalej hej!
Do przygody spiesz się, spiesz!
Dobry humor z sobą weź!
Bo zadanie czeka Cię!
Lecz nagroda za to jest!
Przedszkolaku pospiesz się!”
3.Improwizacja ruchowa przy muzyce A. Vivaldiego „Cztery pory roku, Wiosna” z wykorzystywania pasków bibuły.
4. „Spotkanie z Wiosną”-(zabawa z elementem równowagi)- przy wykorzystywaniu taśmy dzieci stawiając stopę przy stopie próbują przejść po linii zachowując równowagę. Docierają do krainy Wiosny. Chętnie dziecko czyta list.
6.Muzyczne pożegnanie- zaśpiewanie piosenki

„Bąbelek szuka wiosny”

Jeżyk Bąbelek był malutki, miał krótkie nóżki, długi ryjek a jego ciało pokrywały kolce. Bąbelek zawsze był uśmiechnięty i bezinteresownie pomagał każdemu kto potrzebował pomocy. Pewnego razu pomógł wiewiórce Antosi znaleźć orzeszki do jej domu, innym razem pomógł małemu króliczkowi Alojzemu odnaleźć mamę. Wszystkie zwierzęta w lesie bardzo lubiły jeżyka i chętnie się z nim bawiły. Dni upływały Bąbelkowi beztrosko. Aż przyszła jesień. Jeżyk poszukał sobie przytulnego mieszkania aby przespać aż do wiosny. Bąbelek smacznie spał w swojej norce pod pierzynką z suchych liści, śnił o zabawach z przyjaciółmi, o ciepłym słoneczku i smacznym jedzeniu. Pewnego razu śniło mu się, że jest w sadzie i je pyszne jabłuszka. Nagle piękne niebo zasłoniły ciemne chmury, zerwał się silny wiatr i spadł ulewny deszcz. Jeżyk tak się przestraszył że aż się obudził. Przeciągnął się, ziewną i pomyślał, że pewnie przyszła wiosna i już pora wstawać. Ostrożnie wyjrzał ze swojej norki i nie mógł uwierzyć. Na zewnątrz było zimno i wszędzie leżał śnieg. To niemożliwe (pomyślał Bąbelek). Gdzie jest Wiosna? Do tej pory zawsze budził się, kiedy pani Wiosna przychodziła już do lasu. Bąbelek postanowił wyjść ze swojego domu i zapytać napotkane zwierzątka po drodze, kiedy przyjdzie Wiosna. Nie uszedł daleko gdy spotkał liska Chytruska:
-Chytrusku powiedz mi kiedy przyjdzie Wiosna?
-Nie wiem zapytaj, sowę Mądralińską ona na pewno wie.
Bąbelek poszedł do sowy Mądralińskiej i zadał jej to samo pytanie.
-Bąbelku Wiosna nie może przyjść, ponieważ jej siostra Zima zamknęła Wiosnę w pieczarze!
Jeżyk zasmucił się i po chwili zaczął płakać! Mądra sowa powiedziała:
-Bąbelku nie płacz! Jest pewien sposób na twoje zmartwienie. Idź do PM-20, do IV grupy integracyjnej daj dzieciom ten list! One na pewno pomogą tobie. Bąbelek podziękował sowie i poszedł do przedszkola.

List od Wiosny
Kochane dzieci!
Bardzo chciałabym się z Wami spotkać, ale niestety nie mogę. Zła zima zamknęła mnie w pieczarze. Zima przygotowała Wam zadania do wykonania. Jeżeli dokładnie i poprawnie je rozwiążecie na pewno się spotkamy. Życzę powodzenia!
Wiosna

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.