Scenariusz lekcji z muzyki w klasie V
TEMAT: Młode lata Fryderyka Chopina.
Cele:
• zapoznanie uczniów z życiem i twórczością Fryderyka Chopina z okresu dzieciństwa i wczesnej młodości kompozytora
• poznanie pojęć etiuda, koncert
• kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
Cele operacyjne:
• Zna najważniejsze fakty z okresu dzieciństwa i wczesnej młodości kompozytora
• Wyjaśni pojęcie koncert, etiuda
• Prawidłowo scharakteryzuje nastrój słuchanych utworów
• Poprawnie odszuka najważniejsze informacje w tekście o F.Chopinie
Metody : praca z tekstem
Formy pracy uczniów: indywidualna
Aktywność muzyczna: słuchanie muzyki
Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze: odtwarzacz CD, płyta CD z utworami F. Chopina, karta pracy.
Przebieg lekcji:
1.CZĘŚĆ WSTĘPNA
a. Rozwiązanie krzyżówki, której hasło podpowie uczniom treść tematu
b. Zapisanie tematu oraz zapoznanie uczniów z celami lekcji.
c. Wysłuchanie i analiza utworu F. Chopina „Poloneza As-dur”. (Przypomnienie pojęcia muzyka stylizowana).
2. REALIZACJA TEMATU
a. Głośne przeczytanie tekstu dotyczącego życia Fryderyka Chopina.
( podczas czytania uczniowie mogą zaznaczać w tekście najważniejsze
informacje).
b. Rozwiązanie testu sprawdzającego stopień zrozumienia przeczytanego tekstu.
c. Wysłuchanie i analiza „Preludium deszczowego” F.Chopina
d. Przeczytanie kilku wierszy, anegdot o Fryderyku Chopinie.
3. PODSUMOWANIE TEMATU
a. Przypomnienie celów lekcji
b. Pytanie skierowane do uczniów: Czy cel został osiągnięty? ( odpowiedź przez podniesienie ręki)