SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa: 5-latki
Temat: Zabawa z kotkami
Treści programowe: Kształtowanie umiejętności szeregowania
i klasyfikowania.Kształtowanie pojęć
liczbowych i umiejętności liczenia
Poznawanie zasad dbania o zwierzęta
hodowane w domu.
Cele główne: - utrwalenie liczebników głównych i porządkowych
w zakresie 6
- doskonalenie umiejętności porządkowania zbiorów
według cech jakościowych ( barwy, wielkości)
i ilościowych ( wzrastająca liczba elementów)
- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej
- rozwijanie sprawności manualnej
- uczenie postawy opiekuńczej i poczucia
odpowiedzialności za los zwierząt
Cele operacyjne: Dziecko:
- posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi
w zakresie 6
- określa i porównuje liczbę elementów w zbiorach
- potrafi porządkować zbiory według cech
jakościowych i ilościowych
- potrafi wykonać zadanie zgodne treściowo z
poleceniem nauczyciela
- jest odpowiedzialne za los zwierząt
Metody: - słowna- rozmowa, instrukcje, opowiadanie
- oglądowa – pokaz , obserwacja
- czynna- zadań stawianych, samodzielnych doświadczeń
Forma: praca z całą grupą,
Pomoce: kartony z rysunkami płotu, kredki, kartki, sylwety
kotków ( białe: 2 małe, 1 duży;czarne: 3 małe,
1 duży) , koszyczek, miseczki z papieru, przygotowane
paski papieru odpowiednio przycięte i szablony głowy
kota, wąsiki z wełny, skakanki, obręcze,
Literatura: „Matematyka już w przedszkolu” M. Fiedler
„ Rysowane wierszyki” W. Szumanówna
PRZEBIEG:
1 Zagadka graficzna „ Kotek”
Recytowanie przez nauczyciela wiersza z jednoczesnym
wykonaniem rysunku:
„Małe kółeczko, (rysujemy głowę)
duże kółeczko(rysujemy tułów)
jedno ucho, drugie ucho (rysujemy dwa trójkąciki)
trzy wąsiki z lewej strony (rysujemy trzy wąsiki)
trzy wąsiki z prawej strony(rysujemy trzy wąsiki)
ogonek zakręcony (rysujemy ogonek)
i jest kotek tyłem odwrócony”
2. Zabawa dydaktyczna „ Koty na płocie
- rysowanie przez dzieci w powietrzu kotka podczas ponownej
recytacji wiersza
- rysowanie flamastrem na kartkach papieru kotka w takt
recytowanego wiersza
- odsłonięcie tablicy z przypiętymi płotkami ( na pierwszym
siedzi jeden kotek)
- podchodzenie kolejno dzieci, przypinanie kotków , tak by na
kolejnych płotkach siedziało o jeden więcej kotków niż na
poprzednim, określanie ich liczby liczebnikami głównymi
3. Zabawa ruchowa „ Kot i myszki”
„Mysia norka” to obszar wydzielony skakanką, obręcz to
„ mieszkanie kota”. Na zapowiedź „ myszki na spacer”-
dzieci myszki biegają i skaczą obunóż po sali. Na słowa
„ kotek wychodzi na spacer”, myszki uciekają do norki, w
tym czasie dziecko kot stara się złapać uciekającą myszkę.
4. Opowiadanie nauczycielki pt „ Niespodzianka”. Odsłonięcie
koszyczka z kotkami i miseczkami.
5. Określenie cech kotków , przeliczanie ich i klasyfikowanie
według cech: barwy i wielkości, przyporządkowywanie
odpowiednich misek wg wielkości
6. Pokaz sposobu wykonania kotka z gotowych elementów
7. Indywidualna praca dzieci- wykonanie kotka