Scenariusz zajęć ruchowych w grupie dzieci 3-4letnich z wykorzystaniem elementów metody C. Orffa i R. Labana.
Prowadząca zajęcia: Marzena Pucka
Data zajęcia: 07.04.2017r.
Podstawa programowa:
- Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i z dziećmi , zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych (I)
- Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci (V)
- Wychowanie przez sztukę – muzyka; różne formy aktywności muzyczno-ruchowej (śpiew, gra, taniec) (VIII)
Temat kompleksowy: „Dżdżownica w kompoście”
Temat: „Wiosenny spacer.”
Cel główny:
• Kształtowanie sprawności fizycznej, poczucia rytmu oraz rozbudzanie ruchowej inwencji twórczej u dzieci.
Cele operacyjne: (dziecko)
- potrafi wykonać proste ćwiczenia gimnastyczne w tempie które wskazuje muzyka;
- rozwija koordynację ruchową;
- podaje rytm do swojego imienia;
- potrafi odtworzyć usłyszany rytm;
- wspólnie śpiewa piosenkę i gra na instrumentach;
- ilustruje ciałem charakter muzyki;
- reaguje na pauzę w muzyce.
Metody:
- twórcze: C. Orffa i R. Labana
- celowości ruchu (zadaniowa)
Formy: w parach, w grupie
Pomoce: bębenek, odtwarzacz CD; płyty z utworami: „Tańce dla grupy” – KLANZA; „Warsztaty muzyczne C. Orffa 2009r”; „Wiosna w przedszkolu” z Bliżej Przedszkola; chusty, instrumenty muzyczne wykonane wcześniej przez dzieci (dla każdego dziecka).
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Część wstępna.
Czynności organizacyjne.
Swobodny marsz, do rytmu wystukiwanego na bębenku, zatrzymanie się podanie celu zajęć i rytmiczne przywitanie się: kolejno dzieci wyklaskują swoje imię następnie grupa powtarza to imię .
2. Zabawa ożywiająca. ( Muzyka – Le Bastringlo - KLANZA)
Dzieci dobierają się parami i każde musi zapamiętać swoją parę. Na sygnał każde dziecko rozbiega się w różnych kierunkach. Gdy usłyszą muzykę dobierają się w ustalone pary i razem tańczą. (zabawę powtarzamy 3x).
3. Zabawa kształtująca wyczucie i świadomość własnego ciała. W tle słychać spokojną muzykę. (Muzyka - Sally Gardens irlandzka/lud. KLANZA).
- Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, rosną kwiatki, wykluwają się z jaj pisklęta. Wyobraźcie sobie, że jesteście małym kaczątkiem, które jest zamknięte w skorupce kaczego jajka – pokażcie jak siedzicie w jajku.
- Skorupka pęka i z jajka kaczuszka nieśmiało wystawia głowę, delikatnie nią porusza.
- Następnie kaczuszka powoli jedno skrzydełko, wystawia powoli drugie skrzydełko, prostuje oba skrzydełka.
- Teraz z jajka wydostają się nóżki kaczuszki: najpierw jedna, potem druga, możecie nimi poruszać.
- Ojej! Z brzuszka spadła reszta skorupki – kaczuszka się otrzepuje.
- Jesteście na świecie! Cieszycie się? – pokażcie jak się cieszycie
4. Wyczucie własnego ciała.
Co potrafi kaczuszka?
- Pokażcie jak dotykacie skrzydełkami: głowy, brzucha, nóżek, dzióbka.
- Pokażcie jak kaczuszka zgina nóżki,
- Pokażcie jak kaczuszka siedzi, leży na brzuchu, leży na plecach.
- Pokażcie jak kaczuszka chodzi.
5. Wyczucie ciężaru i przestrzeni – Pierwszy wiosenny spacer (w tle słychać spokojną melodię „Specknerin – angielski XVI w.)
- Wybierzemy się teraz na wycieczkę. Pokażcie jak potraficie pięknie maszerować, a teraz cichutko skradamy się żeby nas nikt nie zauważył.
- Na naszej drodze leży ogromny kamień, musimy go przenieść w inne miejsce – spróbujcie to zrobić.
- Spójrzcie, nadciąga wielka ciemna chmura, zaraz będzie mocno padał deszcz, musimy uciekać i schować się w starej szopie.
- Przestało już padać wyjrzało zza chmur piękne słoneczko, dzieci wyszły z szopy i radośnie podskakują uśmiechając się do słonka.
- O! Zobaczcie, motyl lata wysoko, spróbujmy go dosięgnąć.
- Teraz zmęczone ciężkim krokiem wracają do domu.
6. Ćwiczenia rytmiczne do piosenki „Idzie wiosna polną drogą” (Wiosna w przedszkolu z Bliżej Przedszkola).
Ustawmy się w kole. Zaśpiewamy piosenkę „Idzie wiosna polną drogą”. Będziemy naśladować ruchem jej treść, czyli maszerujemy, potem ukłonimy się na słowa „teraz ładnie ciebie prosi”.
- Gdy będziemy zmieniać się w boćka – wystukujemy rytm do „kle, kle, kle”
- Gdy zmienimy się w żabkę – rytmicznie skaczemy do „Kum, kum, kum.
- Gdy zmienimy się w wiatr – unosimy wysoko ręce i rytmicznie kołyszemy się do „fiu, fiu, fiu”.
- Gdy zmienimy się w deszczyk – wyklaszczemy delikatnie rytm do „klap, klap, klap”.
Zabawę powtórzymy grając na instrumentach, które sami przygotowaliście
7. Wyczucie rytmu i przestrzeni. (Melodia D. Brubeck z płyty Warsztaty muzyczne C. Orffa)
Dzieci otrzymują chusty.
Wyobraźcie sobie, ze jesteście motylkami, które swobodnie tańczą wśród kwiatów na wiosennej łące. Słuchajcie muzyki, tańczcie swobodnie a kiedy usłyszycie przerwę w muzyce przyjmijcie dowolną figurę/pozę. Gdy muzyka znów zacznie grać, powrotem zaczynacie tańczyć.
8. Doskonalenie płynności ruchów (Muzyka – Best Friends H. Zimmer Warsztaty Orffa).
„Wiosenny wiatr” – Dzieci dowolnie poruszają chustką w różnych kierunkach.
9. Wyczucie ruchów własnych do ruchów partnera.
„Trop w trop” – Dobierzcie się parami, jedno z was wykona dowolne ruchy chustka a drugie spróbuje zrobić ruch taki sam. Zabawę powtarzamy zamieniając się rolami.
10. Wyczucie przestrzeni „Wspólne zdjęcie”
Dzieci ustawiają się do wspólnej fotografii – zdjęcie ma być wesołe, (dzieci robią pozy i miny ale muszą byś ze sobą połączeni).
11. Zakończenie
Zaproszenie dzieci do koła, podziękowanie za wspólną zabawę i pożegnanie się iskierką przyjaźni.