X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 35355
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czy smok duży, czy smok mały, razem chętni do zabawy. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci 3-4 letnich

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci 3-4 letnich

Prowadząca zajęcia: Marzena Pucka
Data zajęcia: 14.12.2016r.
Podstawa programowa:
- Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i z dziećmi , zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych (I)
- Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci (V)
Temat kompleksowy: „Czy to smoki, czy dinozaury?”
Temat: „Czy smok duży, czy smok mały, razem chętni do zabawy.”
Cel główny:
• Przybliżenie metody ruchu rozwijającego W. Sherborne jako jednego ze sposobów stymulowania rozwoju dziecka w przedszkolu i w domu.
Cele operacyjne: (dziecko)
- zaspokaja potrzebę ruchu i odprężenia,
- rozwija świadomość własnego ciała i przestrzeni,
- wytwarza pozytywne więzi z rodzicem i innymi ludźmi,
- kształci umiejętność przestrzegania zasad podczas zajęć,
- odczuwa przyjemność z ciszy i relaksu.
Metoda: Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, pedagogika zabawy
Formy: w parach, w grupie
Pomoce: radioodtwarzacz, płyty CD: „Jesień w przedszkolu” z piosenką” Chwyćmy się za ręce”, piosenka „Ach gimnastyka” M. Bogdanowicz, zbiór własny piosenek – piosenka „Tatusiowe mruczanki” Andrzeja Brzeskiego, kolorowe światła lasera.
Literatura:
- M. Bogdanowicz, D. Okrzesik, Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Wyd. Harmonia, Gdańsk 2011;
- M. Bogdanowicz, W co się bawić z dziećmi? Piosenki i zabawy wspomagające rozwój dziecka, Wyd. Harmonia, Gdańsk 2010;
- M. Bogdanowicz, Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki, Wyd. Harmonia,
Gdańsk 2003

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Powitanie uczestników, podanie celu spotkania

1. Powitanie piosenką „Chwyćmy się za ręce” (sł. i muz. Monika Majewska)
Chwyćmy się za ręce - na zabawę czas!
Dzieci chwytają się za ręce, tworząc koło
Do kółeczka ta piosenka woła wszystkich nas.
Wykonują 4 kroki do wnętrza koła, a następnie 4 do tyłu.
Cztery kroki zróbmy w bok i zaklaszczmy: raz, dwa, trzy.
Robią 4 kroki w prawą stroną, klaszczą trzykrotnie
Śpiewem, tańcem i radością przegonimy humor zły.
Wykonują obrót dookoła własnej osi.

2. „Fotelik” – rodzice siedzą na podłodze, dziecko między nogami rodzica, który delikatnie buja się na boki i kołysze swoje dziecko. Rodzic przedstawia się i swoje dziecko: „Mam na imię ........, a to jest moja córka/ mój syn ........” .

Ćwiczenia kształtujące świadomość schematu ciała

3. Zabawa do pląsu „Ach gimnastyka”. Rodzice i dzieci stoją w kręgu i śpiewając wykonują ćwiczenia.
Ach gimnastyka dobra sprawa, dla nas wszystkich to zabawa
Ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu, przysiad, skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, piety, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana piety, oczy, uszy, usta, nos.

4. Zabawa „Moje – Twoje”. Rodzic – dziecko siedzą w parach naprzeciwko siebie i wykonują kolejno poszczególne czynności:
- Czy mamy głowę? - kładą rękę na głowie, potem na głowie partnera,
- Czy mamy czoło? - wskazują palcem swoje czoło, a potem czoło partnera,
- Czy mamy oko? - mrugają jednym okiem,
- Czy mamy nos? - dotykają swojego nosa, a potem nosa partnera,
- Czy mamy ucho? - chwytają się za ucho, a potem chwytają za ucho partnera,
- Czy mamy stopy? - tupią stopami,
- Czy mamy kolano? - poklepują swoje kolano, a potem kolano partnera,
- Czy mamy brzuch? - klepią się po brzuchu,
- Czy mamy dziś ładną fryzurę? - poprawiają fryzurę.

Ćwiczenia kształtujące świadomość przestrzeni

5. „Przeciągamy się – jak najwyżej i jak najszerzej”. Rodzice i dzieci leżą na plecach „w rozsypce” na podłodze:
- Sięganie rękoma i nogami „do sufitu” i naśladują dłońmi wkręcanie żarówek,
- Odpoczynek – leżenie na plecach,
- Przeciąganie się (niczym w łóżku), każdy próbuje zająć jak najwięcej miejsca na podłodze,
- Kulenie się tak, aby zająć jak najmniej miejsca,
- Odpoczynek – leżenie na plecach, ręce kładziemy ręce na brzuchu i oddychamy (nabieramy powietrze nosem, wypuszczamy buzią sycząc).

Ćwiczenia oparte na relacji „z”

6. „Leżanka” - dorosły leży na plecach na podłodze, dziecko leży brzuchem na brzuchu dorosłego, twarze partnerów zwrócone są ku sobie. Dorosły obejmuje i kołysze dziecko.
7. „Rolowanie” - dorosły klęczy na podłodze przy leżącym obok na plecach dziecku. Dorosły stara się lekko i powoli obrócić (przetoczyć) dziecko na brzuch. Podczas wykonywania tej czynności na chwilę zatrzymuje dziecko na boku, przez moment kołysze je w tej pozycji i przetacza dalej. Zmiana ról.
8. „Wycieczka” – dorosły stoi przed leżącym na podłodze dzieckiem. Dziecko leży na plecach na podłodze, z ramionami wyciągniętymi w tył (za głowę); dorosły, trzymając dziecko za dłonie i nadgarstki, lekko ciągnie po podłodze.
9. „Hipoterapia” – dorosły (w lekkim rozkroku) wykonuje klęk podparty. Dziecko leży brzuchem na plecach dorosłego, mocno obejmując go rękoma i nogami. Dorosły porusza się w przód i w tył, chodzi po sali na czworakach.

Ćwiczenie relaksacyjne

10. „Masażyk” – na podstawie wierszyka (oryginał przerobiony na własne potrzeby zajęcia) z cyklu Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki M. Bogdanowicz.

Dziecko leży na brzuszku, rodzic masuje mu plecy analogicznie do wypowiadanego wierszyka

Idą konie
(palcami udajemy kroki konia)
Przeszły słonie
(dłońmi udajemy ciężkie kroki słonia)
Idzie pani na szpileczkach
(szybko kroczymy opuszkami palców wskazujących)
Idzie także szczypaweczka
(delikatnie szczypiąc wędrujemy po plecach)
Świeciły dwa słoneczka
(dłońmi rysujemy dwa kółeczka)
Płynęła sobie rzeczka
(palcem rysujemy krętą rzeczkę)
Wieje wietrzyk
(dmuchamy dziecku na kark)
Spadł drobniutki deszczyk
(palcami naśladujemy spadające krople deszczu)
Czy czujesz dreszczyk?
(delikatnie łaskoczemy dziecko po karku).
Zmiana ról.

Ćwiczenia oparte na relacji „przeciwko”

11. „Spychacz” – dorosły i dziecko siedzą w rozkroku na podłodze, odwróceni do siebie plecami. Dorosły przesuwa (przepycha) dziecko do przodu po podłodze, odpychając się rękoma i nogami od podłoża. Potem następuje zmiana ról. Dorosły ustępuje wówczas, gdy poczuje, że dziecko użyło do tego ćwiczenia całej swojej siły.
12. „Paczka” – dziecko siedzi skulone, mocno „zamknięte w sobie”, rodzic próbuje je rozpakować. Zmiana ról.

Ćwiczenia oparte na relacji „razem”

13. „Tunel” – rodzice tworzą „tunel”, klęcząc obok siebie. Dzieci jedno za drugim przechodzą na czworakach lub przeczołgują się pod klęczącymi dorosłymi na drugą stronę „tunelu”.

Ćwiczenie relaksacyjne

14. „Kołysanka – Tatusiowa mruczanka”– Dorośli i dzieci siedzą tworząc „fotelik”, kołyszą się do piosenki i obserwując kolorowa światła lasera wędrujące po ścianie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.